Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, chusta, spacer
Pielęgnacja

Wózek, chusta, nosidełko

Są zwolennicy czterech (a nawet trzech) kółek oraz tacy, którzy wolą nosić dziecko. Jeśli należysz do niezdecydowanych, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Wreszcie masz ochotę wyjść z dzieckiem z domu. Powędrować nie tylko parkową alejką, ale także wzdłuż łąki, leśnymi ścieżkami. Obserwowanie przyrody budzącej się z ponurego zimowego snu to doskonały odpoczynek dla całej rodziny. Pozostaje jeszcze rozstrzygnąć, w czym ma spacerować wasza pociecha.

WÓZEK
Trudno się bez niego obyć. Na dworze maluch często zasypia, a wtedy najwygodniej mu jest, gdy leży. Ważne wyposażenie: duży kosz na potrzebne rzeczy, parasolka od słońca, osłonka od deszczu, moskitiera.

→ Głęboki. Najlepszy przez pierwsze pół roku. Gondola z budką (istotne, by się cicho składała!) chroni dziecko przed zimnem i hałasem. Ważne są dobre amortyzatory, by niwelowały wstrząsy na wybojach i łagodnie kołysały. Do jazdy po nierównościach najlepsze będą duże koła (powyżej 20 cm średnicy). Pompowane lepiej dają sobie radę na piasku i trawie. Piankowe koła są twardsze, ale lżejsze.
Cena: 200 – 2000 zł.

→ Spacerówka. Dla siedzącego malucha. Za miastem świetnie sprawdzają się trójkołowce – dobrze zamortyzowane, z dużymi, skrętnymi kołami. Spacerówki mają zwykle dodatkowy hamulec ręczny na przednie koło oraz specjalną smycz, którą przyczepia się do ręki, by pojazd nie wymknął się spod kontroli. Oparcie powinno rozkładać się na płasko, by maluch mógł spać wygodnie. Przydatny jest też regulowany podnóżek. Odmianą spacerówki jest tzw. parasolka. Łatwa do przewożenia, bo składa się do niewielkich rozmiarów, ale nie nadaje się na wyprawy w plenerze. To wózek na krótkie, miejskie trasy, bo ma słabą amortyzację, a poza tym małe obrotowe kółeczka utrudniają jazdę po parkowych lub leśnych ścieżkach.
Cena: 150 – 1000 zł.

→ Wielofunkcyjny. Ten typ wózka na spacerach sprawdza się doskonale, bo ma dobrą amortyzację. Jest też uniwersalny – w zależności od potrzeb i wieku dziecka na stelażu możesz zamontować gondolę albo spacerówkę. Niektóre modele umożliwiają zamocowanie fotelika samochodowego (tak można przewozić malucha krótko).
Cena: 200 – 2000 zł.

CHUSTA
To rozwiązanie tam, gdzie wózek nie zdaje egzaminu. Wymaga asekurowania malucha rękami i zdwojonej uwagi, by o coś się nie uderzył. Może służyć jako kocyk, hamak, moskitiera.

→ Długa wiązana. To pas materiału długości 3–5 m. Można nosić dziecko z przodu (maluszki nietrzymające stabilnie główki nosi się w pozycji kołyski lub poziomo), na biodrze i na plecach. Specjalny układ tkaniny (diagonalny lub skośno-krzyżowy) pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru dziecka, stymuluje także prawidłowy rozwój bioderek. Idealna na dłuższe piesze wycieczki i dla noworodka, i dla trzylatka. Pamiętaj jednak, że niemowlę można nosić w chuście pionowo tylko przez pół godziny, potem musi przynajmniej przez dziesięć minut leżeć płasko.
Cena: 180 – 400 zł.

→ Kółkowa. Pas materiału z kółkami, które pozwalają dopasować chustę do wzrostu dziecka i rozmiarów noszącego. Zakłada się ją asymetrycznie. Wygodny i szybki sposób na krótkie przechadzki ze starszym malcem, który już sam chodzi.
Cena: 100 – 250 zł.

→ Chusta–kieszonka, Tzw. Pouch . Dopasowana do wzrostu i tuszy dorosłego. Bardzo prosta w obsłudze, nosi się ją na jednym ramieniu. Zajmuje mało miejsca, nadaje się na krótkie wypady.
Cena: ok. 50 zł.

NOSIDEŁKO
Dobra alternatywa dla wózka na spacerach i wycieczkach. Praktyczne także ze względu na swoje niewielkie gabaryty.

→ Ergonomiczne. Łatwiejsze w obsłudze niż chusta. Zapina się je na klamry bądź na rzepy. Pozwala na fizjologiczne ułożenie stawów biodrowych malca, nie powoduje nienaturalnego ułożenia kręgosłupa. Równo obciąża ramiona rodzica.
Cena: od 200 zł.

→ Azjatyckie. Maluszek siedzi w nim w tzw. pozycji żabki, plecy mają podparcie (nosidełko przylega do dziecka). Są proste w użyciu, łatwo je założyć i zdjąć. Dziecko jest dobrze przytulone do noszącego.
Cena: od 120 zł.

→ Miękkie. Zakładane na jedno ramię, przypominają nieco torbę. Mają możliwość regulacji, ale dość ograniczoną. Niewygodna jest duża ilość sprzączek i klamerek, które wbijają się w ciało. Zwykle wymagają asekuracji, podtrzymywania dziecka drugą ręką. Można je stosować przez krótki czas.
Cena: od 100 zł.


Konsultacja: Ewa Łukasik, specjalista ds. jakości wyrobów, pracuje w Dziale Ocen i Certyfikacji Instytutu Matki i Dziecka.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Pielęgnacja
Spacer superspacerówką
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę. Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki. Dla maluszka i starszego Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach. W mieście i w terenie Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi...

spacer z dzieckiem, spacer z niemowlakiem, pierwszy spacer, wózek dziecięcy
Pielęgnacja
Bunt w wózku
Malec za żadne skarby nie chce jechać w wózku? Możesz go do tego przekonać, więc szybko dotrzeć tam, gdzie chcesz.

  Maluch gwałtownie protestuje przeciw wkładaniu go do wózka, a gdy już w nim siedzi, próbuje wypiąć się z pasów bezpieczeństwa, stawać na siedzeniu lub wisi bezwładnie tak, że nóżkami blokuje kółka. Te zachowania to naturalna próba manifestowania niezależności. Podobnie jak bunt przeciw ubieraniu, spaniu, jedzeniu. Niechęć do wózka to tylko część etapu rozwojowego, który zaczyna się po pierwszych urodzinach, a jego finałem jest głośny i męczący dla obu stron bunt dwulatka. Kilkunastomiesięczne dziecko odkrywa, że jest odrębną osobą niż mama i chętnie to manifestuje. Najczęściej buntem. Prawdopodobnie zauważyłaś, że ulubionym słowem twojego malucha jest ostatnio „nie”. W ten sposób daje ci do zrozumienia, że chce być niezależny i... sprawdza, na ile mu pozwolisz. Twoim zadaniem jest takie ustawienie granic, by nie przeszkodzić w poznawaniu świata, ale też dać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym, aby spacer nie zamienił się w „próbę sił”. Z dwulatkiem nie wygrasz – jednak nie chodzi o to, żeby udowodnić kto rządzi, ale by spacer nadal był przyjemny, tak jak kilka miesięcy wcześniej. Jeżeli wybierasz się tylko do parku czy na plac zabaw, pozwól dziecku biegać. Nawet jeśli piętnastominutowa wyprawa potrwa dwie godziny z przystankami przy każdym kamieniu i w efekcie nie zdążycie dojść do celu – nie będzie to czas zmarnowany, bo poznawać świat można wszędzie. Gdy macie konkretny cel podróży i musicie dotrzeć tam w ustalonym czasie (np. wizyta u lekarza, odbiór starszego rodzeństwa ze szkoły), musisz być konsekwentna. Logiczne tłumaczenie (pani doktor pójdzie do domu, Janek będzie czekał) raczej nie wywoła pożądanego efektu. Spróbuj zająć malca czymś innym. Nawet, gdy przez całą drogę buntuje się i krzyczy nie wyjmuj go z wózka. Jeśli zrobisz to raz, przy następnej okazji maluch też będzie się...

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak