Karta EKUZ dla dziecka to ważny dokument, który może się bardzo przydać podczas podróży za granicę. Zwichnięcia, skaleczenia, złamania – takie kontuzje na wakacjach przytrafiają się często, a jeśli nie macie wykupionego ubezpieczenia, koszty leczenia mogą zaskoczyć. Opłaty za pomoc medyczną w niektórych krajach są naprawdę horrendalne!

Reklama

NFZ namawia, by przed wizytą w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii czy na Islandii wyrobić kartę EKUZ. Poniżej wyjaśniamy, do czego uprawnia karta EKUZ dla dziecka, jakie dokumenty są potrzebne i jak złożyć wniosek.

Spis treści:

Co to jest karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument unijny, który zaświadcza o prawie do bezpłatnego leczenia na terenie państw UE lub EFTA.

Ważne: karta EKUZ jest wystawiana dla każdego członka rodziny oddzielnie: osobną kartę trzeba wystawić dla dziecka i dla rodziców. Nie wydaje się wspólnej karty EKUZ dla całej rodziny.

Zobacz także

Karta EKUZ jest ważna w krajach UE i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Karta EKUZ jest również honorowana na terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • portugalskich: na Azorach i Maderze,
  • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Karta EKUZ nie obowiązuje:

  • na Wyspach Normandzkich i wyspie Man,
  • w Monako, San Marino i Watykanie.

Do czego uprawnia karta EKUZ dla dziecka?

Karta przysługuje każdej osobie dorosłej oraz dziecku, jeżeli mają oni prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ działa na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym państwie. Jeżeli więc pomoc medyczna jest finansowana z budżetu państwowego, można korzystać z karty EKUZ. Ale jeśli w danym państwie istnieje obowiązek opłacenia części kosztów leczenia, posiadacz karty EKUZ także musi je ponieść.

Karta EKUZ uprawnia do leczenia na terenie państwa UE i EFTA, o ile:

  • jest to leczenie niezbędne i nieplanowane,
  • leczenie odbywa się w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Karta EKUZ dla dziecka nie uprawnia do:

  • bezpłatnego korzystania z akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA,
  • bezpłatnego powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek to przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Aby wyrobić kartę EKUZ dla dziecka, wypełnij wniosek, a następnie wybierz jeden z najwygodniejszych dla siebie sposobów złożenia go:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ (pobierz wniosek na nfz.gov.pl i zanieś go do oddziału),
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP (zaloguj się do epuap.gov.pl i wypełnij wniosek online),
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (zaloguj się na pacjent.gov.pl i wypełnij wniosek online),
  • pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ (pobierz wniosek o EKUZ i wyślij go pocztą na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ (adresy oddziałów wojewódzkich NFZ).

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Dziecko nie musi być obecne podczas składania wniosku, nie są także wymagane żadne dokumenty (poza dokumentem potwierdzającym tożsamość rodzica). Wniosek o kartę EKUZ dla dziecka powinien zostać podpisany przez jednego z rodziców. Karta EKUZ dla dziecka jest ważna do ukończenia przez nie 18 lat razem z dowodem osobistym dziecka lub rodzica.

Jeżeli składasz wniosek o EKUZ osobiście w placówce NFZ, otrzymasz dokument na miejscu od ręki. W przypadku korespondencji elektronicznej karta zostanie przekazana na wskazany adres w ciągu kilku dni.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie EKUZ.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama