Reklama

To, jakie dziecko nosi imię, ma szczególne znaczenie w dzieciństwie. Jako dorośli zwykle przyzwyczajamy się do swoich imion i nie ma dla nas znaczenia, czy są oryginalne, czy pospolite. Inaczej jest w okresie przedszkolnym i szkolnym, gdy dziecko styka się – z czasem bardzo brutalną – oceną rówieśników. Dlatego warto przemyśleć, czy najpiękniejsze twoim zdaniem imię sprawdzi się u małego przedszkolaka i ucznia. Oto 4 cechy dobrego imienia według małego dziecka.

Reklama

Imiona dla dzieci - wybierz najładniejsze.

1. „Inne dzieci też noszą takie imię”

Choć chcesz, by twoje dziecko było niepowtarzalne, przedszkolak myśli na ogół inaczej. Dziewczynce, która jest jedyną Balladyną w przedszkolu, może być smutno, że nikt tak się nie nazywa. Są za to dwie Natalki i trzech Jasiów, którzy chętnie się ze sobą bawią. I choć będziesz próbowała wytłumaczyć maluchowi, że dane imię jest piękne, że warto się czymś wyróżniać z tłumu, a zachowanie dzieci nie jest zbyt koleżeńskie, imię jednak może wpływać na relacje między dziećmi. Co ciekawe - wpływ taki widoczny jest również wśród dorosłych, donoszą badacze tematu z Michigan. Ich zdaniem imiona (zarówno imiona dla dziewczynek, jak i imiona dla chłopców) nie tylko mogą budzić sympatię, ale nawet silną więź i podają przykład pewnej Amerykanki, która założyła firmę, by pomagać ofiarom huraganu Katrina. A motorem jej działań była nie tylko chęć wsparcia ludzi, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale również to, że nosiła to samo imię co... huragan.

2. „Nikt nie będzie się ze mnie śmiał”

Może się tak zdarzyć, że rówieśnicy będą żartować z imienia dziecka, np. jeśli skojarzą je z czymś innym niż sympatyczny kolega lub koleżanka – to może być powodem do łez dla małej Juraty (raczej mało kto wie, że tak nazywała się litewska bogini Bałtyku), płakać też może mały Lew, którego koledzy jeszcze nie słyszeli o słynnym rosyjskim pisarzu. Ale nawet dorośli mogą przeżywać stres związany z nietypowym imieniem, gdy przedstawiając się, stale widzą zdziwione spojrzenia. Czasem zamiast pierwszego imienia używają drugiego, które jest ich zdaniem bardziej zwyczajne. Ciekawe wnioski płyną również z amerykańskich badań. Okazuje się, że pacjenci z problemami psychicznymi częściej noszą dziwne lub rzadko spotykane imiona. Zdaniem naukowców, do zaburzeń mogą prowadzić negatywne reakcje otoczenia na oryginalne imię.

Czytaj też: Skrzywdzić dziecko imieniem?

[CMS_PAGE_BREAK]

3. „Ale jak je zapisać?"

Kłopoty z pisownią bywają problemem dla posiadaczy obco brzmiących imion. Mała Jessica szybko zacznie się poprawnie podpisywać, ale stale będzie wyjaśniać innym, jak należy zapisać jej imię. Będzie to robić w szkole i w dorosłym życiu, literując je w urzędzie lub podczas rozmowy telefonicznej z bankiem. O tym, jak bywa to kłopotliwe, wiedzą choćby posiadacze nazwisk budzących wątpliwości związane z pisownią. Warto również zwrócić uwagę na imiona, które mają trudniejszą do wymówienia formę. Dla małego Cypriana przedstawienie się innym dzieciom lub dorosłym może być sporym przeżyciem – przynajmniej do czasu, nim nauczy się dobrze mówić.

Sprawdź: 10 najdziwniejszych imion dla dziewczynek.

4. „Tak ładnie mnie nazywasz”

Kiedyś nadawano imiona, które miały wpływać na przyszłość dziecka. Ślady tego widać w najstarszych polskich imionach, np. Bogumił (bądź miły Bogu), Stanisław (stań się sławny), Wojciech (ten, któremu walka sprawia radość lub wojownik, który niesie pocieszenie). Dziś pierwotne znaczenia traktuje się jak zabawę w czytanie horoskopu. Nikt nie pamięta, że np. Julia to nie tylko Szekspirowska bohaterka, ale również wywodząca się z rodu Julusa (syn Eneasza, legendarnego założyciela rzymskiego rodu Juliuszów), a znaczenia jakie się przypisuje temu imieniu to zarówno róża, piękny kwiat, jak i promienista, młoda, a równie popularna Natalia to ta, która urodziła się w okolicy Bożego Narodzenia lub oczekująca ponownych narodzin w życiu pośmiertnym (od łac. dies natalis - dzień narodzin).
Niezależnie od swojego znaczenia imiona wywierają wrażenie na osobach, które je słyszą, i mogą nasuwać różne skojarzenia. Przymierzając się do nadania imienia dziecku, warto posłużyć się przedstawioną niżej symulacją:

  • jakie imię ma znaczenie;
  • z czym się kojarzy, rymuje;
  • jak będę zwracać się do dziecka, gdy będzie malutkie;
  • jak powiem do niego, kiedy mnie zezłości;
  • jak będą wołać je koledzy;
  • jak w przyszłości zwrócą się do niego w pracy;
  • jaką parę tworzy w zestawieniu z nazwiskiem;
  • jak wyglądają inicjały imienia i nazwiska.

Powszechne skojarzenia warto brać pod uwagę. Czy Nimfa (imieniny 10 listopada) będzie budzić należyty szacunek, gdy zasiądzie na stanowisku prezesa banku, jakie wrażenie wywoła, przedstawiając się, poborca podatkowy Robin albo Valentino z serwisu pralek. Czas pokaże...

Reklama

Sprawdź: Ranking najpiękniejszych imion Babyonline

Reklama
Reklama
Reklama