Rzadkie imiona męskie 2021. Jakie imiona straciły na popularności?
Adobe Stock
Imiona

Rzadkie imiona męskie 2021: ranking rzadko spotykanych i nietypowych imion

Rzadkie imiona męskie nadawane w 2021 roku zaskakują bardziej niż te popularne. Są wśród nich imiona bardzo oryginalne, niemal egzotyczne, ale też takie, które chętnie nadawaliśmy dzieciom jeszcze kilka dekad temu. W naszym rankingu znalazły się również rzadkie polskie imiona dla chłopców.

Jeśli szukasz imienia dla chłopca, możesz wybrać jedno z najrzadziej nadawanych imion męskich w 2021 roku. Wiele z nich jest nietypowych i oryginalnych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że twoje dziecko będzie się wyróżniać – prawdopodobieństwo, że spotka kogoś o takim samym imieniu w klasie, na podwórku, a później również w dorosłym życiu, jest bowiem minimalne. Możesz również wybrać staropolskie imiona męskie albo imiona nordyckie.

Jest jednak druga strona medalu – warto więc dobrze zastanowić się nad tą decyzją. Imię nadajemy na całe życie. Trzeba też pamiętać, że typowe popularne imiona nie wzbudzają takich emocji jak rzadkie imiona. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź najrzadsze imiona męskie nadawane w Polsce w pierwszej połowie 2021 roku. 

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

Rzadkie imiona męskie w Polsce w 2021 roku

Wśród najrzadszych imion męskich w Polsce znalazły się zagraniczne imiona, takie jak Tony, Roger, Richard czy Lucas. Część z nich to imiona ukraińskie. Co ciekawe, wśród niepopularnych polskich imion dla chłopców są również takie, które chętnie nadawano dzieciom jeszcze kilka dekad temu, a także zdrobnienia od dobrze znanych nam imion (np. Antek). Oto lista rzadkich imion dla chłopców:
 

 • Lesław – 2 osoby nadały to imię
 • Zdzisław – 3 osoby nadały to imię
 • Janusz – 5 osób nadało to imię
 • Włodzimierz – 7 osób nadało to imię
 • Waldemar – 9 osób nadało to imię
 • Marian – 10 osób nadało to imię
 • Ireneusz – 14 osób nadało to imię

Bardzo rzadko nadawane imiona męskie w 2021 roku

Inne nietypowe imiona męskie nadawane przez rodziców w 2021 roku to:

 • Radzimir
 • Herbert
 • Radek
 • Alfred
 • Alojzy
 • Aureliusz
 • Gaweł
 • Klaudiusz
 • Dionizy
 • Xawery

Nietypowe imiona męskie w 2021 roku

Wśród rzadkich imion męskich nie brakuje tych bardzo nietypowych. W 2021 roku przyszło na świat dwóch chłopców o imieniu Tristan. Dwóch innych – Romeo, a kolejnych dwóch – Leonidas. Wśród bardzo nietypowych imion męskich nadawanych w 2021 roku znalazło się też m.in. staropolskie imię Gniewosław czy Bożydar. Pojawiły się również imiona Gerald, Platon i Baltazar.

Rzadkie imiona dla chłopców – obowiązują pewne zasady 

Pamiętajmy, że wybierając imię męskie dla dziecka, nie możemy zdecydować się na imię ośmieszające. Co ważne, imię powinno wskazywać na płeć dziecka. Jeśli za bardzo puścimy wodze fantazji, kierownik urzędu stanu cywilnego, w którym chcemy zarejestrować dziecko, może odrzucić naszą propozycję.

Cały raport „Imiona nadane dzieciom w Polsce w I połowie 2021 r. – imię pierwsze” znajdziecie na portalu gov.pl. 

Zobacz też:

kłótnia z teściową o imię dla dziecka
Adobe Stock
Prawdziwe historie
Awantura o imię dla dziecka. „Teściowa zagroziła, że jeśli go nie zmienimy, już się do nas nie odezwie”
Już niedługo na świat przyjdzie moja ukochana, długo wyczekiwana córeczka. Pokoik jest już gotowy, torba do szpitala spakowana, mąż wspiera mnie i dba, żeby niczego mi nie brakowało. I tylko jedno spędza mi sen z powiek – bitwa o imię mojego maluszka, którą toczę z teściową.

Imię dziecka było pierwszą rzeczą, o której rozmawialiśmy z mężem, gdy tylko dowiedzieliśmy się o ciąży. Na szczęście jesteśmy na co dzień dość zgodni i w tej kwestii również myśleliśmy podobnie. Nie chcieliśmy żadnego z tych nowoczesnych imion, które zwykle wzbudzają śmiech – żadnych Brajanków i Dżesik. Postanowiliśmy zrezygnować też z Jasia i Lenki – imion, które bardzo nam się podobają, ale można usłyszeć je w każdej piaskownicy. Nie sądziliśmy jednak, że nasz wybór będzie miał taki wpływ na naszą rodzinę. Od razu wiedzieliśmy, jak nazwiemy córkę W końcu zdecydowaliśmy, że chcemy, aby imię naszego dziecka było niezbyt popularne, ale jednocześnie dość zwykłe, nic dziwacznego. Dla chłopca – Maks. Dla dziewczynki – Mila. Gdy dowiedzieliśmy się, że będziemy mieć małą Milunię, byliśmy wniebowzięci! Oboje skrycie marzyliśmy o dziewczynce... Przez pewien czas zachowywaliśmy imię małej dla siebie. Dopiero kilka tygodni temu zdecydowaliśmy, że w końcu powiemy naszym rodzinom – dopytywali, jak mają się zwracać do mojego brzuszka… Moi rodzice byli zachwyceni. Okazało się nawet, że gdzieś w dalekiej rodzinie ze strony ojca mieliśmy ciotkę Milę – miała na imię Amelia, ale wszyscy wołali na nią Mila. Siostra męża skakała z radości – ona też jest w ciąży, ma termin kilka miesięcy po mnie i była przerażona, że wybierzemy to samo imię! Teściowa… no tu zaczynają się schody. Teściowa się wściekła – Mamo, i co myślisz? Ładnie? Chcieliśmy coś krótkiego, niezbyt udziwnionego, ale też niespotykanego – zaczęłam. Teściowa nic nie powiedziała, ale jej mina zdradzała wszystko. – Mogłabyś chociaż udawać, że ci się podoba – burknął mój mąż, który ostatnio miał z mamą na pieńku. – To nasza decyzja, my jesteśmy zachwyceni naszym wyborem –...

Synek Maffashion i Sebastiana Fabijańskiego
Instagram/maffashion_official
Aktualności
Rada Języka Polskiego ostrzega, że imię dziecka Maffashion naraża je na przykrości. Słusznie?
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rady, imię Bastian… nie istnieje w języku polskim!

Początkowo Maffashion i Sebastan Fabijański pisali o swoim synu jako o BJF. Nie planowali zdradzać imienia, wygadała się Sara Boruc! Okazuje się, że BJF to skrót od Bastian Jan Fabijański. Eksperci z Rady Języka Polskiego stwierdzili jednak, że imię Bastian może być uważane jedynie za zdrobnienie i nie funkcjonuje samodzielnie w języku polskim.  Czy imię Bastian istnieje? „Do Rady zwrócili się z prośbą o opinię rodzice, chcący nadać swemu synkowi imię Bastian. Przewodniczący Rady odpowiedział im, że może zostać ono potraktowane jako zdrobnienie od imienia Sebastian, a w Polsce, zgodnie z zaleceniami Komisji Kultury Języka KJ PAN, nie można nadawać [...] imion zdrobniałych” – głosi informacja na stronie Rady Języka Polskiego. Językoznawcy dodają jednak, że imię to istnieje w kilku językach europejskich, a w Polsce występowało w XV wieku w formie „Bastyjan”. Przestrzegają jednak przed możliwością wyśmiewania dziecka przez rówieśników. „Urząd stanu cywilnego nie powinien zabronić nadania chłopcu tego imienia. Rodzice, zanim podejmą decyzję, powinni jednak wziąć pod uwagę ewentualne przyszłe przykrości, na jakie może być narażone dziecko (np. docinki spowodowane podobieństwem brzmieniowym imienia Bastian do wyrazów bestia i bastion )” – informują eksperci. ;         Wyświetl ten post na Instagramie.                   Wszystkiego najlepszego moi chłopcy ☺️ #dzienchlopaka 30.09.20 @sebastian.fabijanski.official Post udostępniony przez JULIA KUCZYŃSKA (@maffashion_official) Wrz 30, 2020 o 6:19 PDT Skąd wybór takiego imienia? Podczas sobotniego live'a na swoim profilu Maffashion tłumaczyła, dlaczego zdecydowali się na takie imię:...

bardzo dziwne imię dla chłopca
Adobe Stock
Aktualności
Wybrali dla synka tak dziwne imię, że długo musieli czekać na zgodę
Rodzicom bardzo, ale to bardzo zależało, aby tak nazwać swego 4-letniego synka. Pytanie, czy było warto?

W Polsce prawo pozwala rodzicom na dużą swobodę, jeżeli chodzi o wybór imienia dla swojego dziecka. Ale bez przesady! W tej sprawie urzędnicy mieli naprawdę spore wątpliwości. Kochamy „Gwiezdne wojny” więc niech będzie Yoda Sprawa jest poniekąd publiczna, gdyż dotyczy znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojtka Staszewskiego. Cztery lata temu  został szczęśliwym tatą synka. Postanowił na drugie imię dać mu Yoda , tak, jak jeden z bohaterów „Gwiezdnych wojen”. Staszewski wraz z partnerką są wielkimi fanami filmów z tej serii. I tu zaczęły się schody, bo urzędnicy nie zgodzili się na takie imię. Uznano, że jest ono nieodpowiednie dla dziecka. Yoda to istota o zielonej skórze Gdy rodzice chłopca zwrócili się do Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie z wnioskiem o wpisanie do dokumentów drugiego imienia chłopca, urzędnicy poprosili o opinię Radę Języka Polskiego. To instytucja opiniodawczo-doradcza, która rozstrzyga m.in. spory dotyczące użycia języka polskiego. Opiniują również budzące wątpliwość imiona. Językoznawcy utwierdzili urzędników w przekonaniu, że imię jest nieodpowiednie . Argumentowano m.in., że Yoda to istota o zielonej skórze i mierząca zaledwie 130 cm wzrostu. - Król Władysław Łokietek też miał mieć 130-140 cm wzrostu, a wskazywanie na skórę można traktować jako dyskryminację ze względu na jej kolor – odpowiedział dziennikarz. Yoda to on, czy ona? Rada miała jednak również inne wątpliwości. Nadawane imiona powinny wskazywać na płeć dziecka, a w przypadku Yody, mającej końcówkę – a (zwyczajowo nadawanej imionom żeńskim w Polsce) nie jest to oczywiste. Zaznaczono również, że imiona powinny wskazywać na narodowość dziecka, a przypadku fikcyjnej postaci z filmu to problematyczne. Wątpliwości budziła także obca pisownia przez "Y".   Pierwszy Yoda w Polsce...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj