Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Imiona

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

Mamy dla was zestaw starych imion, które były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre z nich nadal są bardzo modne i biją rekordy popularności! Poznajcie też najstarsze polskie imiona oraz nadawane przez szlachtę.

Jeżeli zastanawiasz się nad imieniem dla dziecka, koniecznie zobacz zestawienie starych imion dla dziewczynki i chłopca, takich sprzed 100 lat. Znajdziesz wśród nich stare imiona męskie, żeńskie, wówczas modne, ale dzisiaj już nieco zapomniane, jak i stare polskie imiona, które wciąż cieszą się ogromną popularnością i są bardzo chętnie nadawane dzieciom od ponad wieku.

Spis treści

Stare imiona dla dziewczynki

Ranking imion sprzed 100 lat pokazuje, że najpopularniejszymi starymi imionami żeńskimi były: 

Stare imiona dla chłopca 

Na początku XX wieku najczęściej nadawanymi starymi imionami męskimi były:

Stare imiona bijące rekordy popularności

Co ciekawe, niektóre stare imiona dla dzieci nie straciły na popularności przez kolejne 100 lat i nadal są bardzo modne. Od wielu już lat nie schodzą z czołówki najczęściej nadawanych imion w Polsce. 

Oto stare imiona polskie, które są najwyżej w rankingu popularności przez ponad 100 lat:

Najstarsze polskie imiona

Najstarsze imiona, które nosili nasi przodkowie to imiona słowiańskie. A jakie są najstarsze imiona, które nadawano dzieciom już po powstaniu państwa polskiego? Prócz tych słowiańskich, w pierwszych wiekach istnienia kraju, funkcjonowały takie imiona jak:
 

 • X wiek – Bolesław, Mestko,
 • XI wiek – Bogdan, Dobremir , Gniewomir, Gościsz, Gostek, Gromisz, Masław, Milon, Sułosz, Świętochna, Świętopełk, Włodzisław (Władysław), Wrocisław, Złotosław, Żyrosław,
 • XII wiek – Bogumił, Bogusława, Bogusza, Dalesz, Dobiesław, Dobrawa, Dobrosz, Drogota, Dzierżykraj, Gostesław , Kazimir  (Kazimierz), Kochan, Krzywosąd, Miręta , Młodzisław, Miłowit, Miłosz, Miłoch, Myślisław, Niegosław, Racława, Radosław, Radowit, Rzepica, Rzepka, Uniemysł, Wszemir, Zbigniew, Żelisław
 • XIII wiek – Blizbor, Bogusław, Borzysław, Bożywoj, Bronisław , Bronisława Chwalibóg, Chwalimir, Cichosław, Dobrosława, Domosław, Grzymisława, Krzesimir, Ludmiła, Mirosław, Przemysław, Radosta, Sambor, Spytek, Stanisław, Stanisława, Strzesisława, Swiętobór, Świętek, Tomir, Unimir, Warsz , Wiarosław, Witosława, Wojciech, Wrocław, Zasław, Zawisza, Zdziesza, Ziemisław, Żarko
 • XIV wiek – Chocimir, Kachna (lub Kochna), Niemsta, Smichna


W pierwszych wiekach istnienia Polski dzieciom nadal nadawano imiona słowiańskie oraz zagraniczne (np. Kinga – imię węgierskie, Anna – hebrajskie).

Imiona szlacheckie 

A jakie imiona nosili najczęściej polscy szlachcice i szlachcianki? Na podstawie zapisów z ksiąg parafialnych z czasów kiedy istniał jeszcze podział na stany społeczny można mówić o pewnych trendach… W dużej mierze to imiona świętych patronów.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek nadawane w XVI, XVII i XVIII wieku to:
 

 • Anna
 • Zofia
 • Katarzyna
 • Regina
 • Agnieszka
 • Dorota
 • Barbara
 • Jadwiga
 • Barbara
 • Małgorzata
 • Magdalena
 • Maria


Najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom z rodzin szlacheckich między XVI a XVIII wiekiem to:
 

 • Jan,
 • Antoni,
 • Stanisław,
 • Mikołaj,
 • Wojciech,
 • Albert
 • Andrzej
 • Marcin
 • Jakub
 • Mikołaj


Do rzadkich, oryginalnych imion żeńskich należały takie jak: Róża,  Apolonia, Otylia, Martyna, Lukrecja, Justyna czy Laurencja, a wśród imion męskich: Hiacynt, Ludwik, Walery czy Mateusz. Warto dodać, że szlachta bardzo chętnie nadawała swym dzieciom dwa lub nawet trzy imiona.

Źródła:
Z. Gloger: Encyklopedia staropolska, t. II. Warszawa 1939
E. Rudnicka-Fira: Imiennictwo krakowian od XVI do XVIII wieku na tle historii i kultury. Kraków 2013

Zobacz także:

Barbara Kurdej-Szatan wybrała imię dla synka
screen/Instagram kurdejszatan
Aktualności
Kurdej-Szatan wybrała już imię dla dziecka! „Wszyscy tak nazywają swoje dziecko"
Aktorka mówi, że jest zdenerwowana, bo wszyscy teraz wybierają takie imię i wyjdzie na to, że skopiowała. Wiadomo też, czy Kurdej-Szatan spodziewa się córki, czy syna.

Barbara Kurdej-Szatan wraz z mężem Rafałem spodziewają się drugiego dziecka. Aktorka jest teraz w końcówce szóstego miesiąca , więc poród powinien przypaść na przełom sierpnia i września . Ciąża Kurdej-Szatan to spełnienie jej i męża marzeń, ponieważ aktorka miała spore problemy ze zdrowiem spowodowane boreliozą, na którą choruje. Aktorka nie zdradziła płci maleństwa, jednak osoba z otoczenia Basi Kurdej-Szatan i Rafała Szatana wyjawiła, że małżeństwo niebawem powita na świecie synka! Kurdej-Szatan jest fanką tradycyjnych imion Barbara Kurdej-Szatan lubi stare imiona. Jej 8-letnia córka ma na imię Hanna i także drugiemu dziecku chce nadać tradycyjne imię. Dała dużo wskazówek co do jego imienia. „Imię jest polskie, piękne, stare dość, tradycyjne i niestety okazuje się, że jest takich dużo. Trochę mnie to denerwuje" – narzeka aktorka w rozmowie z portalem Jastrząb Post. Powiedziała, że podobnie było, kiedy wybierała imię dla pierwszego dziecka. „Jak wybraliśmy imię Hania, to wtedy w ogóle imię Hania nie było modne. Były same Zosie, Marysie. Stwierdziłam: »Super, Hania jest przepięknym imieniem, jest polskie, jest ładne. Nagle się okazało, że tego roku urodziły się same Hanie«. Teraz jest dokładnie to samo" – opowiada. Czy może chodzić o Henryka? Pojawiły się nawet spekulacje, że może chodzi o Henryka ? Takie imię otrzymał syn Małgorzaty Rozenek i Radosława Majdana. Aktorka martwi się teraz, że ktoś uzna ją o „zgapianie" pomysłu na imię dziecka. „Nagle się okazało, że wszyscy tak nazywają swoje dziecko. I pomyślałam: »No nie«. Albo zaraz będzie, że zgapiam, albo że nie mamy pomysłu. Były lata, że były Zosia, Marysie, Franki, Antosie i takie imiona, a teraz będzie rok innego imienia" – martwi się aktorka. Basia nie...

kobieta w ciąży, ruchy dziecka w ciąży, ruchy dziecka w brzuchu, tata
Wygląd i samopoczucie
Imię dla ciebie czy dla dziecka?
Każdy chce wybrać najpiękniejsze imię dla dziecka, ale udaje się to tylko niektórym. To, co podoba się tobie, nie musi podobać się maluchowi. Możesz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, biorąc pod uwagę kilka spraw.

Imię jest słowem, które twoje dziecko będzie słyszeć najczęściej. Stanie się też w pewnym sensie jego wizytówką. Nic dziwnego, że podjęcie decyzji o jego wyborze wzbudza spore emocje. Zobacz, jakie są trendy w nadawaniu imion i jak mogą one wpłynąć na życie malucha. Oryginalne Któż by nie chciał, by jego dziecko było niepowtarzalne? Wielu. Niektórzy decydują się, by tę niepowtarzalność podkreślić imieniem. Zwykle jednak dzieje się tak, że maluchy wolą nosić podobne imiona jak koledzy. Jedyna Pamela w przedszkolu może zazdrościć Julkom i Marysiom, które łączy nie tylko przyjaźń, ale i wspólne imię. Natomiast z małego Gromosława koledzy mogą się śmiać. Warto wiedzieć: Wybierając rzadkie imię, możesz narazić się na podejrzenia, że rekompensujesz sobie swoje niepowodzenia życiowe albo próbujesz poprawić wizerunek. Wiele osób szuka też imienia, które w ich mniemaniu pasuje do wysokiego statusu rodziny, podkreśla jej zamożność i wpływy w środowisku. Dla juniora Czasem rodzice, zamiast szukać imienia dla dziecka, przekazują mu własne. I tak w domu jest dwóch Tomaszów: senior i junior. Tatuś, trzymając malucha na rękach, jest dumny i szczęśliwy, że urodziła się jego mała kopia. Warto wiedzieć: To, co cieszy tatę, dla syna może być jednak ciężarem na całe życie. Otrzymał bowiem wyraźny komunikat: nosisz imię ojca, musisz więc być taki sam jak on, wspaniały i mądry. Tymczasem mały Tomek, gdy dorośnie, chce żyć na własny rachunek, zachowując swoją niepowtarzalność i indywidualność. Po dziadku Od kilkunastu lat trwa moda na stare imiona – Julka, Jaś, Franek, Zosia – takie imiona mają dziś dzieci niemal w każdym przedszkolu. Ten trend wpisuje się też w schemat nawiązania do wspaniałych przodków. Warto wiedzieć: Nie ma problemu, jeśli wybierasz imię dla dziecka, kierując się tylko własnym...

imiona dla dzieci, imię, imię dla dziecka, ciąża
fotoexodo - Fotolia.com
Imiona
4 cechy dobrego imienia dla dziecka - przeczytaj, zanim pójdziesz do USC!
Gdy wybierasz imię dla dziecka, kierujesz się swoim gustem. Lecz to nie ty będziesz je nosić przez całe życie. Myślisz o imieniu oryginalnym? Zanim pójdziesz do USC, by wpisać je do akt, pomyśl, jak sprawdzi się na etapie przedszkolnym i w szkole.

To, jakie dziecko nosi imię, ma szczególne znaczenie w dzieciństwie. Jako dorośli zwykle przyzwyczajamy się do swoich imion i nie ma dla nas znaczenia, czy są oryginalne, czy pospolite. Inaczej jest w okresie przedszkolnym i szkolnym, gdy dziecko styka się – z czasem bardzo brutalną – oceną rówieśników. Dlatego warto przemyśleć, czy najpiękniejsze twoim zdaniem imię sprawdzi się u małego przedszkolaka i ucznia. Oto 4 cechy dobrego imienia według małego dziecka. Imiona dla dzieci - wybierz najładniejsze. 1. „Inne dzieci też noszą takie imię” Choć chcesz, by twoje dziecko było niepowtarzalne, przedszkolak myśli na ogół inaczej. Dziewczynce, która jest jedyną Balladyną w przedszkolu, może być smutno, że nikt tak się nie nazywa. Są za to dwie Natalki i trzech Jasiów, którzy chętnie się ze sobą bawią. I choć będziesz próbowała wytłumaczyć maluchowi, że dane imię jest piękne, że warto się czymś wyróżniać z tłumu, a zachowanie dzieci nie jest zbyt koleżeńskie, imię jednak może wpływać na relacje między dziećmi. Co ciekawe - wpływ taki widoczny jest również wśród dorosłych, donoszą badacze tematu z Michigan. Ich zdaniem imiona (zarówno imiona dla dziewczynek, jak i imiona dla chłopców ) nie tylko mogą budzić sympatię, ale nawet silną więź i podają przykład pewnej Amerykanki, która założyła firmę, by pomagać ofiarom huraganu Katrina. A motorem jej działań była nie tylko chęć wsparcia ludzi, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale również to, że nosiła to samo imię co... huragan. 2. „Nikt nie będzie się ze mnie śmiał” Może się tak zdarzyć, że rówieśnicy będą żartować z imienia dziecka , np. jeśli skojarzą je z czymś innym niż sympatyczny kolega lub koleżanka – to może być powodem do łez dla małej Juraty (raczej mało kto wie, że tak nazywała się litewska bogini...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj