Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Józef, czyli mężczyzna spokojny i pomocny

Józefa można określić jako mężczyznę tajemniczego. W życiu stawia sobie różne wyzwania, które często stają się prawdziwymi misjami. Aby osiągnąć cel, daje z siebie wszystko. Jest bardzo pracowity i sumienny. Okazuje wiele serca innym ludziom i chętnie niesie bezinteresowną pomoc. Józef to mężczyzna spokojny, wyróżniający się silną psychiką i bogatym życiem wewnętrznym. Poznaj więcej informacji o osobie noszącej to imię.

Spis treści

Znaczenie imienia Józef

Józef to mężczyzna bardzo stabilny i spokojny. Wyprowadzenie go z równowagi to prawdziwy wyczyn. Bardzo nie lubi się kłócić, wszystkie nieporozumienia woli załatwić poprzez spokojną dyskusję. Nie należy do osób, które chcą się wyróżniać - zamiast tego w spokoju realizuje swoje zadania. Pragnie osiągnąć sukces, ale zdaje sobie sprawę, że może to zrobić tylko dzięki wytężonej pracy. Józef nie liczy na szczęśliwy zbieg okoliczności. Wie, że wszystko zależy od niego.

Józef - pochodzenie

Józef wywodzi się z języka hebrajskiego i pojawił się m.in. w Biblii. Jest skróconą wersją imienia Josifiasz. Można to przetłumaczyć jako „niech się przyda Jahwe”.

Zdrobnienia imienia Józef

Najczęściej do mężczyzny noszącego to imię zwracamy się zdrobniale Józek. Dość popularne są też takie spieszczenia jak Józek i Józio. Oprócz tego do Józefa mówi się Józefek, Józeficzek, Józik, Józiek, Józinek i Józuś.

Imieniny Józefa

19 marca to najpopularniejszy dzień imienin Józefa. Tego dnia wspomina się też św. Józefa z Nazaretu, patrona osób noszących to imię. To nie jest jedyny dzień, kiedy Józefowie mogą świętować, ponieważ w kalendarzu znajdziemy niemal 40 potencjalnych dat ich imienin.

Imię Józef dla dziecka

Chęć kontaktu z ludźmi u Józefa uwidacznia się już w dzieciństwie. Lubi spędzać czas w gronie najbliższych, a jeśli zauważy, że trzeba pomóc rodzicom lub rodzeństwu, od razu jest gotowy ich wesprzeć. Oprócz tego uwielbia naturę i spędzanie czasu na jej łonie.

W 2020 roku 550 chłopców otrzymało to imię. Tym samym Józef znalazł się na 64. miejscu w ranking popularności imion męskich nadawanych dzieciom w 2020 roku.

Józef - edukacja

Pracowitość i sumienność Józefa to zalety, które pozwalają mu dobrze uczyć się na każdym poziomie edukacji. Jeśli tylko uzna, że nauka stanowi dla niego ważny cel, zdobędzie wymarzone wykształcenie. Jest lubiany przez kolegów i koleżanki, ale raczej nie dąży do tego, by stać się liderem grupy.

Józef - rodzina i miłość

W miłości Józef jest mężczyzną bardzo oddanym i wiernym. Nie szuka przygód, tylko trwałego i silnego związku. Kiedy spotka wymarzoną kobietę, będzie walczył o nią z całych sił. Miłość i szczęśliwa rodzina to priorytety w życiu Józefa. Jego wybranka może być pewna, że otoczy ją miłością, szacunkiem i czułością.

Dla dzieci jest wręcz wymarzonym ojcem. Swoje pociechy otacza opieką i sprawia, że czują się kochane. Wychowa je na dobrych i znających swoją wartość ludzi.

Józef - predyspozycje zawodowe

Mężczyzna noszący to imię potrafi zatracić się w pracy. Podchodzi do niej z szacunkiem i poczuciem, że powinien każde zadanie wykonać z należytą starannością. Zaradność i wytrwałość to kolejne zalety Józefa jako pracownika. Co ważne, liczy się dla niego efekt, a nie efekciarskie zachowania. Jednak z tego powodu raczej nie będzie aspirował do stanowisk kierowniczych. Dobrze powinien odnaleźć się w zawodach związanych z mediami, a także w rzemiośle.

Znani Józefowie

W Polsce było wielu znanych Józefów, choć to raczej postacie historyczne, a nie bohaterowie czasów obecnych. Józef Beck był ministrem spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej, a Józef Chłopicki wybitnym żołnierzem i dowódcą w stopniu generała. Uczestniczył w insurekcji kościuszkowskiej, wojnach napoleońskich oraz powstaniu listopadowym. Józef Glemp z kolei był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1981-2006 i prymasem Polski w latach 1981-2009. Józef Ignacy Kraszewski to znany polski pisarz, wydawca i historyk. Józef Korzeniowski również znany jest z napisania wielu powieści (m.in. „Lord Jim”, „Jądro ciemności”). Przez większość życia mieszkał w Anglii i pisał jako Joseph Conrad.

Józef w innych językach

Joseph i Joe to wersja tego imienia stosowana w Anglii, a Josef oraz Joseph - w Niemczech. We Włoszech odpowiednikiem imienia Józef jest Giuseppe. W Czechach spotkamy osoby o imieniu Josef lub Jožin. We Francji będzie to Joseph, a w Norwegii Josef.

Józef - patroni

Józef ma kilku patronów, ale zdecydowanie najważniejszym jest św. Józef z Nazaretu. To opiekun Jezusa przedstawiany jako wzór cnót, m.in. pracowitości, sprawiedliwości, czystości, jak również posłuszeństwa Bogu. Św. Józef jest też patronem wielu państw (m.in. Chorwacji, Czech i Portugalii), a także miast. W Polsce na swojego patrona wybrały go: Kraków, Kalisz i Swarzędz.

Przysłowia i cytaty z imieniem Józef

Oto trzy najpopularniejsze przysłowia z imieniem Józef to:

  • „Józefowa cnota jaśniejsza od złota”;
  • „Gdy na Józefa bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie”;
  • „Na Józefa pięknie, zima prędko pęknie”.

Ciekawostki na temat imienia Józef

Jedna z popularniejszych piosenek zespół Bajm nosi tytuł „Józek, nie daruję ci tej nocy”.

W Polsce można znaleźć 2 miasta, 3 dzielnice oraz 55 miejscowości noszących nazwę Józefów.

Józef - szczęśliwa liczba

Numerologiczna ósemka, którą jest Józef, to osoba inteligentna, odpowiedzialna i uczciwa. Wyróżnia się dużym poczuciem humoru, lubi przebywać wśród ludzi, którzy cieszą się z jego towarzystwa. Nie boi się nawiązywać nowych znajomości. Ósemka ma też bardzo silną osobowość i postępuje zawsze zgodnie z zasadami moralnymi.

Józef - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Józefa, czyli magnetyt, wprowadza równowagę do życia osoby, z którą jest związany. Wpływa na lepszą organizację i planowanie kolejnych zadań. Pomaga też dokonać właściwego wyboru między sprawami istotnymi a tymi, które są błahe i bez znaczenia.

Józef - szczęśliwy kolor

Zieleń to barwa niosąca spokój i ukojenie. Stanowi też kolor nadziei, który pozwala uwierzyć we własne możliwości i moc sprawczą. Związany jest z osobami przedsiębiorczymi, aktywnymi, a także uczuciowymi i troskliwymi.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie