Maria – imieniny, szczęśliwa liczba i znaczenie imienia

Maria to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce. Nosząca je kobieta jest niezwykle empatyczna, pomocna i spokojna. Spełnia się jako pielęgniarka, lekarka lub opiekunka osób starszych. Jest bardzo rodzinna i towarzyska, zawsze reaguje na ludzkie cierpienie. Dowiedz się, kiedy świętuje imieniny i kto jest jej patronką.

Spis treści

Znaczenie imienia Maria

Synonimem imienia Maria jest dobro, radość, opieka i służba. To osoba o wielkim sercu, tolerancji i bezinteresowności. Kobieta o tym imieniu jest bardzo rodzinna, towarzyska i uczuciowa. To lojalna partnerka i wspaniała matka, która już we wczesnej młodości marzy o założeniu rodziny. Swoje życie poświęca pomocy innym i nie oczekuje niczego w zamian.

Maria - pochodzenie

Maria jest drugim co do popularności imieniem żeńskim w Polsce. Zgodnie z rejestrem PESEL nosi je ponad 612 tysięcy kobiet. Skąd się wzięło? Okazuje się, że istnieje wiele hipotez na temat pochodzenia tego imienia. Według jednej z nich pochodzi od słowa mara, które oznacza „piękna”. Zgodnie z kolejną wersją imię to wzięło się od hebrajskiego Mirjam lub egipskiego Meri-jam, które można przetłumaczyć jako „miłująca Boga”, „ukochana przez Boga” albo „ukochana przez Jahwe”. Nie są to jednak jedyne hipotezy związane z pochodzeniem imienia Maria. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się ono od egipskiego Mrjt oznaczającego „ukochaną” lub czasownika rawah, które oznacza „poić”.

Zdrobnienia imienia Maria

Najpopularniejsze zdrobnienia Marii to: Marysia, Marynia, Marunia, Marusia, Marcia, Maryjka, Marysieńka, Maryśka, Maryś, Marylka, Maryna, Mara, Maja i Majka.

Imieniny Marii

Maria obchodzi imieniny aż sześćdziesiąt dwa razy w roku. Te daty to: 1, 23 i 28 stycznia, 2 i 11 lutego, 25 marca, 2, 5, 7, 9, 14, 18, 23, 26, 28 oraz 30 kwietnia, 3, 13, 14, 24, 28, 29 i 31 maja, 2, 6, 8, a także 27 czerwca, 5, 6, 16, 22 oraz 29 lipca, 2, 4, 5, 6, 15, 20, 22 i 26 sierpnia, 4, 8, 12, 13, 15, 19 oraz 24 września, 3, 7, 10, 11 i 20 października, 1, 16, 20, 21 i 25 listopada, 8, 10, 15, 16 oraz 25 grudnia.

Imię Maria dla dziecka

Mała Marysia jest opiekuńczym i empatycznym dzieckiem, które zawsze chętnie niesie pomoc innym. To obowiązkowe i pomocne, ale też bardzo wrażliwe dziecko, dlatego oczekuje od innych wiele miłości i uwagi.

Maria - edukacja

Maria jest odpowiedzialna i pracowita od najmłodszych lat. Koncentruje się na każdym przedmiocie szkolnym i chętnie uczęszcza na zajęcia dodatkowe. Udziela się też jako wolontariusz i troszczy się o swoich kolegów z klasy.

Maria - rodzina i miłość

Maria jest osobą, która życie rodzinne stawia na pierwszym miejscu. Swój związek traktuje bardzo poważnie i dla rodziny jest gotowa poświęcić karierę zawodową. Maria stworzy udaną relację z numerologiczną dwójką, czwórką i dziewiątką.

Maria - predyspozycje zawodowe

Maria dobrze czuje się w zawodach, w których może wykorzystać swoją twórczą i artystyczną duszę. Sprawdzi się jako nauczycielka, a także pracownik muzeum lub teatru. Istotną kwestią w życiu Marii jest niesienie pomocy innym, dlatego często wybiera zawód lekarza, opiekuna, psychologa lub psychiatry.

Znane osoby o imieniu Maria

Znane osoby o tym imieniu to m.in. laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie, pierwsza dama RP w latach 2005-2010 Maria Helena Kaczyńska, pisarka Maria Konopnicka, piosenkarka Maria Antonina Rodowicz, aktorka Maria Dębska, aktorka Maria Pakulnis, piosenkarka Maria Peszek, piosenkarka Maria Sadowska, piosenkarka Mariah Carey, wokalistka Marie Fredriksson, projektantka Mary-Kate Olsen, a także działaczka społeczna Miriam Shaded.

Maria w innych językach

Imię Maria w innych językach to:

 • łacina - Maria;
 • j. angielski - Mary;
 • j. niemiecki - Marie, Maria;
 • j. francuski - Marie;
 • j. włoski - Maria;
 • j. rosyjski - Marija;
 • j. czeski - Marie, Marieta, Marika.

Patronki imienia Maria

Patronkami tego imienia są m.in.: św. Maria z Nazaretu, św. Maria Magdalena, św. Maria z Betanii, bł. Maria od Najświętszego Serca Jezusa, bł. Maria Teresa Ledóchowska oraz bł. Maria od Męki Pańskiej de Chappotin.

Przysłowia i cytaty z imieniem Maria

Najpopularniejsze przysłowia i cytaty z tym imieniem to:

 • „Gdy Maria Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”;
 • „Na Marię Magdalenę pogoda - pszczółek wygoda, a jak słota, to lichota”;
 • „Maria Magdalena zwykle rada, gdy deszcz pada”;
 • „Jak nie ma panny Marianny, dobra i Maryśka”;
 • „Jaś Maryni buty kupił i odebrał, jak się upił”;
 • „Każda Maryna może mieć syna”.

Ciekawostki o imieniu Maria

„Maria” to nie tylko popularne imię żeńskie, lecz także tytuł powieści Antoniego Malczewskiego. Dzieło wybitnego autora związane jest z morderstwem Gertrudy Komorowskiej, czyli pierwszej żony Szczęsnego Potockiego.

Maria to również nazwa znajdującej się w Tasmanii góry, która ma 710 m wysokości. Warto też wspomnieć o polskim reaktorze jądrowym „MARIA”, który swoją nazwę zawdzięcza Marii Skłodowskiej-Curie.

Maria - szczęśliwa liczba

Maria to numerologiczna szóstka, czyli kobieta lojalna, pomocna oraz wrażliwa na krzywdę ludzi i zwierząt. Docenia to, co ma i z dużą przyjemnością dzieli się dobrocią z innymi. Jest bezinteresowna, a największą radość sprawia jej opieka nad innymi.

Maria - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień tego imienia to kamień księżycowy. Symbolizuje on spokój, kobiecość, miłość, a także płodność. Wnosi do życia harmonię i ukojenie.

Maria - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Marii jest srebrny. Stanowi symbol zaufania, honoru i rycerstwa. To barwa osób, które wierzą w wyższe idee oraz wzbudzają szacunek i uznanie.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie
18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
do -25% w sklepie basiclab.shop
do -25% w sklepie basiclab.shop
Rabat na wszystko dostępny na... więcej»
Zobacz
+
do -25% w sklepie basiclab.shop
Online

Rabat na wszystko dostępny na www.basiclab.shop. Promocje nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat do -20%
Rabat do -20%
-10% na zakupy za min. 99 zł l... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do -20%
Online

-10% na zakupy za min. 99 zł lub -20% na zakupy za min. 199 zł. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami oraz nie dotyczą produktów Hebe Partner. Oferta i szczegóły w aplikacji Hebe i na hebe.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-30% od AVA
-30% od AVA
AVA- to co najlepsze w naturze... więcej»
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
+
-30% od AVA
Online

AVA- to co najlepsze w naturze połączone z możliwościami współczesnej biotechnologii,  pielęgnacja wszech czasów. Rabat 30% na cały asortyment na ava-kosmetyki.pl. Przy zakupach za min. 150 zł przesyłka gratis. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.  

Najniższa cena pianki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 31,90 zł. 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 22,33 zł.  

Najniższa cena dezodorantu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 32,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 23,03 zł.

Najniższa cena kremu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 44,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 32,43 zł.


Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
-30% na okulary korekcyjne
-30% na okulary korekcyjne
Rabat 30% na kompletną parę ok... więcej»
Kod rabatowy:200270
Zobacz
+
-30% na okulary korekcyjne
Online
Stacjonarnie

Rabat 30% na kompletną parę okularów korekcyjnych. Szczegóły i regulamin akcji dostępne w Salonach i na visionexpress.pl. Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym. Więcej pod: https://visionexpress.pl/promocje/prodmed005.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:200270
Zobacz
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat -20% przy zakupach produ... więcej»
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
+
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Online

Rabat -20% przy zakupach produktów za min. 99 zł. Rabat -25% przy zakupach za min. 299 zł. Rabat nalicza się po wpisaniu kodu promocyjnego: CLARINS2024. Rabat nie dotyczy produktów z linii Precious. Kod promocyjny działa do 25.04.2024 do godz. 7:00. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
REKLAMA