Imię Anna – znaczenie, pochodzenie, numerologia, ciekawostki

Anna to osoba bardzo radosna i pozytywnie nastawiona. Jej wrodzona pogoda ducha, powoduje, że szybko zdobywa serca oddanych przyjaciół. To dusza towarzystwa i wulkan energii, który nie potrafi siedzieć bezczynnie. Anna kocha podróżować i uczyć się nowych rzeczy. Jest bardzo kreatywna, twórcza i odnosi sukcesy w dziedzinach związanych z aktywnością artystyczną. To osoba bardzo łagodna, sympatyczna i pełna hipnotyzującego uroku osobistego.

Spis treści

Znaczenie imienia Anna

Anna oznacza osobę miłą, sympatyczną, łagodną. Tak miała na imię m.in. matka Najświętszej Maryi Panny. Urodziła się około 70 lat przed narodzinami Jezusa Chrystusa. Mieszkała w Nazarecie, wraz ze swoim mężem Joachimem. Ich córka Maryja była dzieckiem, o które Anna bardzo długo modliła się do Boga.

Cechy, jakie przypisuje się osobom o imieniu Anna to: optymizm, wielkoduszność i serdeczność. To kobiety o łagodnym uosobieniu, bardzo przyjazne i sympatyczne. Błyskotliwy umysł i artystyczna dusza sprawiają, że szybko zdobywają wiedzę i są wyjątkowo kreatywne.

Anna - pochodzenie

Anna to żeńskie imię, które pochodzi z języka hebrajskiego. Słowo channah tłumaczy się jako „łaskę”, „wdzięk”. W Polsce zaczęto nadawać je dziewczynkom już w XIII wieku. Od 1311 roku pojawiała się także inna forma - Hanna. Wciąż często używa się tej wersji jako spieszczenia imienia. Anna oznacza osobę miłą, sympatyczną, łagodną.

Zdrobnienia imienia Anna

Imię Anna ma wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych z nich należą: Ania, Aniulka, Aniula, Aniusia, Aneczka, Aniusieńska, Anula, Anka, Anuchna, Andziunia, Andzia, Anelka, Hania, Haneczka, Hanusia, Haniusiunia.

Imieniny Anny

Najpopularniejszym dniem wybieranym na świętowanie imienin Anny jest 26 lipca - wówczas w Kościele katolickim obchodzi się liturgiczne wspomnienie świętej Anny, matki Najświętszej Maryi Panny. Inne dni, w które osoby o tym imieniu mogą świętować, to: 10 stycznia, 27 lutego, 7, 9 i 23 czerwca, 15 lipca oraz 1 września.

Imię Anna dla dziecka

Ania to imię, które pojawiło się w Polsce w XIII wieku, ale wciąż cieszy się ogromną popularnością. Dla wielu osób znaczenie ma fakt, że nosiła je święta Anna, matka Najświętszej Maryi Panny, jak również wiele znanych osób - aktorek, piosenkarek, sportsmenek. To imię obecnie znajduje się w grupie 30 najbardziej popularnych imion żeńskich nadawanych w Polsce. W roku 2020 znajdowało się na 26. pozycji. Wówczas nazwano tak 2356 dziewczynek. Tylko w pierwszej połowie 2021 roku nadano imię Anna aż 1064.

Anna - edukacja

Anna jest bystra i bardzo szybko uczy się nowych rzeczy, co z pewnością pomoże jej w efektywnej nauce. To osoba, która bardzo szybko zjednuje sobie ludzi i nie ma żadnych problemów z komunikowaniem. Prawdopodobnie w szkole Anna będzie wyróżniać się nieprzeciętnymi zdolności plastycznymi, muzycznymi i aktorskimi.

Anna - rodzina i miłość

Anna ma w sobie ogromne pokłady romantyzmu. Uwielbia uwodzić i flirtować. Nie jest jednak stała w uczuciach, zwłaszcza gdy do związku wkradnie się rutyna. Osoby o tym imieniu są bardzo otwarte, a przy tym sympatyczne, dlatego też szybko zjednują sobie ludzi, w szczególności płeć przeciwną. Rodzina jest ważna, jednak Anna nie zalicza się do domatorek. Wszelkie zajęcia domowe po prostu ją nudzą.

Anna - predyspozycje zawodowe

Anny to osoby wyjątkowo utalentowane, zwłaszcza artystycznie. Wszelkie zawody związane z uprawianiem szeroko pojętej sztuki będą dla nich satysfakcjonujące. Anna doskonale sprawdzi się w roli np.: aktorki, piosenkarki, malarki, pisarki, florystki, dekoratorki wnętrz. Osoby o tym imieniu są bardzo aktywne i kochają podróżować, dlatego też świetnym wyborem będą takie zawody jak: dziennikarz podróżniczy, reporter, pilot wycieczek, stewardesa.

Znane Anny

Imię Anna jest bardzo popularne w Polsce. Nosi je wiele cenionych polskich aktorek i piosenkarek, wśród których warto wymienić takie postaci jak: Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Mucha, Anna Seniuk, Anna German, Anna Jantar, Anna Maria Jopek, Anna Dąbrowska oraz Anna Cieślak.

Inne znane Anny to m.in.:

 • Anja Rubik - modelka;
 • Anna Lewandowska - trenerka personalna;
 • Anna Jagiellonka - królowa Polski;
 • Anna Bilińska-Bohdanowiczowa - malarka;
 • Anna Barańska - siatkarka;
 • Anna Czerwińska - alpinistka;
 • Anna Brzezińska - pisarka;
 • Anna Byczek - judoczka;
 • Ana Drev - narciarka;
 • Anna Jamróz - Miss Polski 2009;
 • Anna Jędrzejowska - dziennikarka;
 • Anna Jurkiewicz - łyżwiarka figurowa;
 • Anna Królikiewicz - malarka.

Anna w innych językach

Imię Anna w wielu językach pisze się w taki sam sposób jak w języku polskim. Należą do nich: j. angielski, łaciński, hiszpański, niemiecki oraz czeski. W innych językach pisownia imienia wygląda następująco:

 • Anne - j. francuski;
 • Ana - j. litewski;
 • Анна - j. rosyjski, j. ukraiński.

Patroni imienia Anna

Patronką imienia jest święta Anna, babka Jezusa Chrystusa, matka Najświętszej Maryi Panny, żona świętego Joachima z Nazaretu, postać czczona przez Kościół katolicki, jak również Cerkiew Prawosławną. Kult Anny występował już we wczesnym chrześcijaństwie. Wspomnienie liturgiczne świętej odbywa się w Kościele katolickim 26 lipca. Cerkiew prawosławna z kolei wspomina Annę aż trzy razy w roku - 26 lipca, 9 września i 9 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego to 7 sierpnia, 22 września i 22 grudnia). Święta Anna jest patronką wdów, matek, szczęśliwych małżeństw, kobiet oczekujących dziecka, a także żeglarzy, piekarzy, stolarzy, górników, młynarzy, krawców i tokarzy. Jej postać jest wzywana w modlitwie o poprawę pogody, spadnięcie deszczu, odnalezienie rzeczy zagubionych.

W Polsce znajduje się sanktuarium św. Anny. Świątynia stoi na Górze Świętej Anny na Śląsku Opolskim. W XVI wieku powstało również bractwo pod wezwaniem św. Anny. Najbardziej prężnie działało w czasie panowania Stefana Batorego i jego małżonki Anny Jagiellonki.

Przysłowia i cytaty z imieniem Anna

 • „Od świętej Anki zimne noce i poranki”.
 • „Jak w świętą Annę deszcz pada, to robak orzechy zjada”.
 • „Szczęśliwy, kto na świętą Annę upatrzy sobie pannę”.
 • „Od świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny”.
 • „Na świętą Annę mrowiska, szukaj w zimie ogniska”.
 • „Andzia płakała, ale przystała”.
 • „Gdy pada w dniu świętej Anny, pada aż do Zuzanny”.

Ciekawostki o imieniu Anna

Imię Anna to numerologiczna trójka. Takie osoby mają bardzo delikatną i wrażliwą naturę. Skrywają w sobie silną wewnętrzną potrzebę pomagania innym. Są dość niecierpliwe i często brak im wytrwałości w dążeniu do postawionych sobie celów. Mają wyjątkową zdolność porozumiewania się z innymi, nawet jeśli reprezentują skrajnie różne poglądy.

Anna - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Anny to 3. Stanowi jedną z najbardziej symbolicznych cyfr. Jest liczbą idealistów i osób, które chętnie pomagają innym. Symbolizuje ciało, duszę i umysł. Z pewnością przyniesie Annie szczęście i dobre samopoczucie. Numerologiczne trójki są bardzo towarzyskie - przy nich każdy czuje się dobrze i komfortowo.

Anna - szczęśliwy kamień

Do szczęśliwych kamieni Anny należą: turkus, granat i szafir. Pierwszy z nich nazywany jest kamieniem niebios. Symbolizuje szczerość, hojność i oddanie. Granat z kolei to kamień, który chroni przed złem. Jest symbolem nadziei oraz pomaga pozbyć się negatywnych myśli. Szafir stanowi symbol prawdy, przyjaźni i pokoju. Wierzy się, że jest on również talizmanem miłości i czystości, dlatego bardzo często zdobi pierścionki zaręczynowe.

Anna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Anny jest jasnoniebieski. To barwa wody i nieba, dlatego kojarzy się ze spokojem, harmonią i energią. Jasnoniebieski kolor to symbol zrozumienia i ochrony. Wzbudza zaufanie oraz sprzyja pracy umysłowej.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA