Twój urlop wychowawczy dobiega końca, pora wracać do pracy. Jeśli musisz znaleźć nową, zastanawiasz się pewnie, jakie zajęcie byłoby dla ciebie najlepsze i jak dobrze napisać CV, by szanse, że to właśnie ciebie zaproszą na rozmowę kwalifikacyjną wzrosły. Być może jesteś też pełna obaw, czy poradzisz sobie z obowiązkami zawodowymi – przecież miałaś taką długą przerwę – i z pogodzeniem pracy z opieką nad dzieckiem. Zanim usiądziesz i napiszesz CV, które pozwoli ci wrócić na rynek pracy po urlopie wychowawczym, powinnaś przemyśleć kilka rzeczy.

Reklama

Czego tak naprawdę chcę?

Nie wystarczy podjąć decyzji o powrocie do pracy. Najpierw trzeba spokojnie zastanowić się, czego szukamy. Jakie jest twoje wymarzone stanowisko? Czy masz kwalifikacje, żeby je objąć? Przemyśl, jakie obowiązki chciałabyś wypełniać w ramach swojej pracy i oczywiście, jakie wynagrodzenie cię satysfakcjonuje. Plany dotyczące wynagrodzenia muszą być realistyczne, warto zrobić rekonesans na rynku wśród osób na stanowiskach, które cię interesują. Kiedy już przemyślisz te kwestie, sporządź listę, która będzie dobrym wstępem do poszukiwania pracy:

1. Stanowisko

Najpierw odpowiedz sobie na pytania:
- jakiego stanowiska poszukuje? Wypisz wszelkie możliwe nazwy i odmiany – to pomoże ci w wyszukiwaniu ogłoszeń;
- jakie jest zapotrzebowanie na dane stanowisko w moim rejonie? Odpowiedź na to pytanie pomoże ci określić, jakie masz realne szanse na znalezienie takiej pracy;
- jeśli interesuje cię kilka różnych stanowisk – przygotuj kilka list: po jednej do każdego stanowiska. Pisząc CV będziesz musiała je dostosować do konkretnego stanowiska.

2. Umiejętności

Zastanów się nad swoimi umiejętnościami i kwalifikacjami. Jeśli uważasz, że jest tu pole do ulepszeń, wykorzystaj pozostały czas urlopu macierzyńskiego do podniesienia swoich zawodowych kompetencji. Odpowiedz sobie na następujące pytania:
- czy mam kwalifikacje i/lub doświadczenie na interesującym mnie stanowisku? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wypisz je w CV, ale wpisuj tylko rzeczy, które są adekwatne do tego konkretnego stanowiska (np. obsługa konkretnych programów, przebyte szkolenia itd.)
- czy – jeśli szukam wyższego stanowiska niż zajmowane przed urlopem macierzyńskim lub wychowawczym - mam odpowiednie predyspozycje? Jeśli tak, wypisz je tak jak w przypadku doświadczenia i kwalifikacji. Bądź konkretna, nie podawaj informacji nie pasujących do tego stanowiska.

3. Obowiązki

Przemyśl, jakie obowiązki chciałabyś wykonywać i czy odpowiadają tym, które wykonywałaś do tej pory. Zastanów się, jakie obowiązki zawodowe wykonujesz najlepiej, a także, w wykonywaniu jakich obowiązków pomoże ci doświadczenie zdobyte podczas urlopu macierzyńskiego (organizacja czasu? Wielozadaniowość?).

Zobacz także

4. Wynagrodzenie

Wiadomo, każdy chciałby zarabiać jak najwięcej, ale prawda jest taka, że nasze oczekiwania muszą być realistyczne. Zastanów się, jakie jest minimum, na które możesz się zgodzić, by twoja pensja pozwoliła tobie i twoje rodzinie na godne życie. W tym celu odpowiedz sobie na pytania:
- jaka jest realna minimalna i maksymalna kwota, którą mogłabym otrzymywać za pracę na tym stanowisku;
- jakie średnie wynagrodzenia występują w twoim regionie na podobnych stanowiskach (sprawdź w internecie, popytaj znajomych).

5. Umowa

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj umowy, który cie interesuje. Pamiętaj, że mając dziecko kwestie urlopów, zwolnień lekarskich i dni na opiekę nad dzieckiem są istotne. Przy wyborze formy zatrudnienia weź pod uwagę to, czy możesz liczyć na pomoc innych osób np. przy opiece nad dzieckiem w razie jego choroby. To wszystko będzie miało wpływ na to, jaki rodzaj zatrudnienia w twoim wypadku miałby największy sens. Przemyśl odpowiedzi na następujące pytania:
- czy jestem skłonna negocjować, np. pracować na umowę zlecenie, ale przy wyższym wynagrodzeniu?
- czy uzależniam pracę od specyficznych wymagań, np. tylko umowa o pracę, pakiet medyczny jako dodatek itd.

Kiedy już zastanowisz się nad odpowiedziami na powyższe pytania, możesz przystąpić do pisania CV. Pomoże ci to także w napisaniu listu motywacyjnego, jeśli jest wymagany oraz podczas rozmowy o pracę. Powodzenia!

Konsultacja: Katarzyna Hadka - marketerka z 9-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w content marketingu (marketing treści), komunikacji z klientem i lead generation.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama