5 zmian, które warto wprowadzić w rodzinnej diecie
Chcesz, by twoja rodzinna zdrowo się odżywiała? Tych zmian w waszej diecie nawet nie zauważysz, a wasza kuchnia stanie się zdrowsza.
1 z 5
Wiesz, że muesli na śniadanie jest zdrowe, więc chętnie podajesz je swojej rodzinie. Uważnie jednak czytaj skład płatków, które kupujesz, by uniknąć tłuszczu i cukru. Najlepiej zacznij kupować półprodukty i mieszać własne muesli. Zastąp płatki kukurydziane, czekoladowe kulki i pełne cukru i tłuszczu płatki crunchy pełnoziarnistymi płatkami z bakaliami.
To zmiana, której niemal nie zauważy twoja rodzina, a dzięki pełnemu ziarnu dostanie poranną dawkę witamin, minerałów i dobrych węglowodanów.
Polecamy przepis na zdrowe muesli.
2 z 5
Na pewno przynajmniej od czasu do czasu używasz do sałatek oliwy z oliwek, bo wiesz, że jest cennym źródłem zdrowych tłuszczów. Nie poprzestawaj jednak na sałacie i zastąp niezdrowe tłuszcze w waszej diecie tymi, które będą służyły waszemu zdrowiu. Tłoczona na zimno oliwa z oliwek jest świetna do sałatek, sosów, pieczywa, nie używaj jej jednak do smażenia, wtedy lepiej wybrać olej słonecznikowy (lepiej zrezygnuj z masła, smalcu i utwardzanych margaryn).
Pamiętaj, że warzywa obfitują w witaminy, ale do wchłaniania niektórych z nich tłuszcz jest niezbędny. Nie rezygnuj więc z niego! Dodawaj do sałatek np. orzechy lub pestki dyni.
Zwróć uwagę na gotowe produkty, które kupujesz. Większość z nich zawiera niezdrowe tłuszcze trans (słone przekąski, słodycze). Lepiej z nich zrezygnować i zamiast gotowego sosu bolognese wybrać puszkę pomidorów, pęczek bazylii i parmezan, a zamiast gotowych wafelków upiec domową szarlotkę.
3 z 5
Rano, do śniadania pijecie nektar owocowy, w pracy wypijasz colę, w drodze z przedszkola kupujesz dziecku napój, do kolacji popijacie słodzone soki. Kolorowe, słodzone napoje, zwłaszcza gazowane, często poza mnóstwem cukru i barwnikami, zawierają niewiele więcej składników. Nie nawadniają tak, jak woda czy owocowe herbaty, za to tuczą i psują się od nich zęby.
Jeśli nie lubicie wody, nie musicie zaraz pić gazowanych słodkich ulepków. Wystarczy przygotować domową lemoniadę z cytryny, limonki, mięty i miodu, lub wycisnąć sok ze świeżych owoców i rozcieńczyć go wodą. Nie dosładzaj napojów, a okaże się, że po jakimś czasie przestanie wam brakować tego słodkiego smaku.
Przeczytaj, jakie napoje są dla dziecka wartościowe.
4 z 5
Nie ilość się liczy, ale jakość. Lepiej kupić mniejszą ilość prawdziwej szynki niż 5 razy tyle niewiadomego pochodzenia wyrobu. Lepiej zainwestować w rybę ze sprawdzonej hodowli, niż ryzykować, że ta, którą jemy, jest nieświeża. Wybieraj sprawdzone produkty dobrej jakości, a przekonasz się, że na dłuższą metę to się opłaca. Zrób rachunek sumienia i policz, ile jedzenia wyrzucasz tylko dlatego, że kupiłaś czegoś za dużo (bo była promocja, bo było tanio...)?
5 z 5
Zdrowo nie musi oznaczać drogo. Oczywiście, gdybyście każdego dnia całą rodziną zajadali się sushi, może to odbić się na waszym domowym budżecie. Jest jednak wiele produktów, które są tanie, zdrowe i smaczne. Wszystkie rodzaje grubych kasz: gryczana, pęczak, sezonowe warzywa, śledź, płatki owsiane, ziarna słonecznika... Możliwości jest wiele. Nie bój się ziół i przypraw - nadają smak potrawom lepiej niż glutaminian sodu, który znajdujesz w gotowych posiłkach.
Wypróbuj przepisz na Kaszę jaglaną ze śliwkami, Owsiankę królewską