ból jajnika przed okresem
AdobeStock
Mama

Ból jajnika przed okresem - przyczyny, objawy, kiedy musisz iść do lekarza

Ból jajnika przed okresem może być wywołany owulacją. Jest też objawem zaburzeń hormonalnych. Oto 5 najczęstszych przyczyn bólu jajnika przed okresem.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Jeżeli odczuwasz kłucie w lewym lub prawym jajniku przed okresem, to jest to najczęściej dowód jajeczkowania i tego, że doszło do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia się komórki jajowej. Ale taki ból może też być sygnałem endometriozy lub torbieli jajnika. Stąd nie możesz go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli jest intensywny i utrudnia ci wykonywanie codziennych zajęć - warto wówczas zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić jego przyczynę.

Spis treści:

Ból jajnika przed okresem z powodu owulacji

W połowie cyklu miesięcznego, między 10 a 16 dniem, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Jest to owulacja, którą możesz to odczuwać jako:

 • nieprzyjemne kłucie z jednej strony podbrzusza,
 • rozpierania w podbrzuszu,
 • pulsacyjny, narastający ból.


Ból jest spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnieniem. Kłucie może pojawić się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku (chociaż owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie).

Sposobem radzenia sobie z bólem owulacyjnym jest położenie na podbrzuszu termoforu z ciepłą wodą, zażycie leku przeciwbólowego, wypicie naparu melisy lub delikatne masowanie bolącego miejsca.

Jeżeli nie masz dodatkowych, niepokojących dolegliwości nie należy się zbytnio przejmować, ponieważ ból jajnika to normalny objaw towarzyszący owulacji.

Ból jajnika przed okresem spowodowany zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Możesz odczuwać ból jajników tydzień przed okresem. Jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego (z ang. PMS, czyli Premenstrual Syndrome), czyli fizycznych, psychicznych i emocjonalnych dolegliwości pojawiających się u kobiety około 7-12 dnia przed miesiączką. Ma on związek z poziomem hormonów w organizmie.

Do najczęstszych objawów PMS należą:

 • kłucie jajnika lub jajników,
 • bolesność piersi,
 • migrenowe bóle i zawroty głowy,
 • wzrost apetytu,
 • tymczasowy wzrost masy ciała (od 2 do 4 kg),
 • złe samopoczucie,
 • huśtawka emocjonalna,
 • spadek libido.


Nie ma leków zwalczających zespół napięcia przedmiesiączkowego. Leczy się go objawowo, łagodząc konkretne symptomy. Lekarze uważają, że zmiana stylu życia i odpowiednia dieta mogą znacząco zmniejszyć, a nawet usunąć dolegliwości.

Pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez oraz witamin: B6, D, E, a także zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i soli. Ból łagodzi stosowaniem ciepłych okładów oraz picie naparów ziołowych mięty, melisy, rumianku lub kozłka lekarskiego w dniach poprzedzających pojawienie się okresu.

Ból jajnika przed okresem a endometrioza

To choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, m.in. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej, miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym.
Objawami endometriozy są przede wszystkim:

 • bolesne miesiączki,
 • kłucie jajnika przed okresem,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • ból podczas stosunków seksualnych.


Endometriozę leczy się farmakoterapią w postaci przyjmowania hormonów oraz chirurgicznie. Żadna ze stosowanych metod terapii nie gwarantuje jednak 100 procent skuteczności wyleczenia. Choroba ma charakter przewlekły. W wielu przypadkach nawet po leczeniu operacyjnym obserwuje się nawroty endometriozy.

Ból jajnika przed okresem z powodu torbieli czekoladowej

Do powstania torbieli czekoladowej dochodzi w jajniku właśnie na skutek endometriozy. Polega to na wytworzeniu się torbieli na jajniku, wypełnionych brunatną, gęstą i ciągnącą się wydzieliną. Stąd nazwa - torbiel czekoladowa.

Objawami torbieli czekoladowej są przede wszystkim:

 • ból jajnika najsilniejszy w czasie miesiączkowania,
 • bolesne i obfite krwawienia w trakcie okresu.


Aby postawić diagnozę, niezbędne jest wykonanie badania USG z użyciem głowicy przezpochwowej. Czasami jedyną metodą pozwalającą na pewne rozpoznanie endometriozy jest laparoskopia.

Sposób i zakres leczenia torbieli zależą od wieku pacjentki, chęci zajścia w ciążę oraz zaawansowania choroby i jej umiejscowienia. Istnieją zarówno farmakologiczne (leki przeciwbólowe oraz leczenie hormonalne), jak i chirurgiczne metody.

Leczenie operacyjne torbieli endometrialnych polega na ich wyłuszczeniu, a w niektórych przypadkach na usunięciu jajnika wraz z torbielą.

Ból jajnika przed okresem spowodowany zapaleniem przydatków

Zapalenie jajników i jajowodów nazywa się również zapaleniem przydatków. Kobieta odczuwa ból podobny do menstruacyjnego, po jednej lub po obu stronach brzucha. Do infekcji dochodzi w wyniku zakażenie bakteriami:

 • gronkowca,
 • paciorkowca,
 • E. coli,
 • dwoinki rzeżączki,
 • chlamydii.


Zapaleniu przydatków towarzyszy często wysoka gorączka, uczucie bólu mięśni oraz stawów oraz ogólne osłabienie. Zapalenie jajników można zdiagnozować, wykonując badanie USG i wymaz z pochwy. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków antywirusowych.

Zobacz także:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Torbiele jajnika mogą powodować ból
Starania o dziecko
Mam torbiele czekoladowe – jak je leczyć?
Czekoladowe, bo są wypełniona krwią. Torbiele czekoladowe są jedną z form endometriozy. Czasem powodują ból. Co możesz zrobić? Radzi dr n. med. Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog.

Wpadłam w panikę, bo dowiedziałam się, że mam torbiele czekoladowe, to znaczy cysty endometrialne. Dlaczego tak się nazywają i czy ma to wpływ na leczenie? Czy można je jakoś usunąć? Marta z Kołobrzegu Torbiel czekoladowa wzięła swoją nazwę od ciemnej krwi, która ją wypełnia. To jedna z form endometriozy. Przyczyny i objawy torbieli Endometrioza polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy (endometrium), które normalnie złuszczają się w czasie miesiączki, namnażają się w innych narządach, np. jajnikach, jajowodach, pochwie, okolicach jelit, otrzewnej. Powstaje wtedy torbiel, inaczej cysta endometrialna, wypełniona krwią, płynem surowiczym lub inną tkanką. Torbiel czekoladowa powiększa się z cyklu na cykl miesiączkowy , co objawia się bólem, często bardzo silnym, w podbrzuszu i w czasie stosunku. Pęknięcie torbieli może prowadzić do rozsiewu endometriozy zrostów prowadzących do niedrożności jajowodów – konsekwencją tego bywa nawet niepłodność. Jak leczyć torbiele? To, czy dolegliwości spowodowane są torbielą, można wstępnie stwierdzić na podstawie badania USG. Torbiele usuwa się laparoskopowo i dopiero wtedy można ostateczne potwierdzić diagnozę. ZOBACZ TEŻ: czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę?

torbiel jajnika
Adobe Stock
Mama
Torbiel jajnika (cysta) - objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Ból podbrzusza i zaburzenia miesiączkowania to jedne z objawów torbieli jajnika. Nieleczona może powodować wiele powikłań zdrowotnych, w tym nawet nowotwór jajnika. 

Torbiel na jajniku to częsta dolegliwość u kobiet młodych, w wieku rozrodczym. Najczęściej jest to łagodna zmiana i wystarczy regularna jej kontrola, a znika ona samoistnie po kilku cyklach miesiączkowych. Ale bywa też i tak, że torbiel może stać się groźna dla zdrowia kobiety. Dlatego nie można jej bagatelizować. Opisujemy, na czym polega torbiel jajnika i jak się ją leczy. Spis treści: Na czym polega torbiel jajnika Objawy torbieli jajnika Przyczyny powstawania torbieli jajnika Diagnoza torbieli jajnika Leczenie torbieli jajnika Rokowania w torbieli jajnika Na czym polega torbiel jajnika Torbiel jajnika, nazywana także cystą (z łac. cystis ovarii ) to wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Może znajdować się we wnętrzu, na zewnątrz oraz w ścianie jajnika. Jest to zmiana o charakterze łagodnym, występująca na jednym lub obu jajnikach. Cysty dzielimy na:  torbiele endometrialne (torbiele czekoladowe), torbiele surowicze (torbiele proste np. torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego),  torbiele dermatoidalne (torbiele skórzaste). Torbiel jajnika może mieć wielkość zaledwie kilka milimetrów lub osiągać rozmiary pokaźnej pomarańczy. Małe, pojedyncze torbiele na jajnikach nie powodują z reguły dolegliwości odczuwanych przez kobietę. Duże torbiele na jajnikach mogą oznaczać kłopoty z zajściem w ciążę - niebezpieczne są zwłaszcza liczne cysty na obu jajnikach, ponieważ mogą doprowadzić do niepłodności. Istnieje także ryzyko, że mogą pęknąć i spowodować stan zapalny.  Objawy torbieli jajnika Objawy cysty na jajniku to: krwawienia występujące między okresami, zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza – często po tej stronie, gdzie znajduje się jajnik z torbielą, ból miednicy, ból pleców, ból podczas stosunku...

6 objawów zespołu policystycznych jajników
AdobeStock
Starania o dziecko
6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może być przeszkodą w zajściu w ciążę. Jak go rozpoznać? Zobacz, jakich objawów nie powinnaś lekceważyć.

Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, być może przyczyną tego jest zespół policystycznych jajników (w skrócie   PCOS). Sprawdź, jakie są objawy tego zaburzenia - jeżeli zauważysz u siebie większość z nich, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Im szybciej zdiagnozujesz chorobę i zaczniesz ją leczyć, tym szybciej twój organizm zacznie pracować prawidłowo. Jak objawia się zespół policystycznych jajników?  Przeczytaj! Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne U zdrowych kobiet w jajnikach znajduje się cały arsenał  komórek jajowych . Są ukryte w  pęcherzykach Graafa , dojrzewając w nich. Gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia je, aby mogło powędrować jajowodem do macicy i tam poczekać na zapłodnienie przez plemnik. Przy zespole policystycznych jajników nieprawidłowe działanie hormonów uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka. Nie dochodzi do  owulacji.  Jajeczko zostaje w nim uwięzione. W trakcie następnych cykli miesiączkowych kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Gromadzące się w jajniku niedojrzałe pęcherzyki tworzą liczne małe torbiele jajnika, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub zespół wielotorbielowatych jajników. Oto 6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników: Nieregularne miesiączki Zaburzenia lub brak okresu przynajmniej w 6 cyklach menstruacyjnych w ciągu roku, to najbardziej oczywisty sygnał, że powinnaś zbadać się w kierunku PCOS. Brak miesięcznego krwawienia to efekt zakłócania lub wręcz zatrzymania owulacji. Bez niej nie dojdzie do zapłodnienia. W takiej sytuacji starania o dziecko mogą być bardzo trudne , a czasem wręcz niemożliwe. Ból w okolicach miednicy Jest to ból, który pojawia się bez szczególnej przyczyny. Prawdopodobnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz