Jak schudnąć? Zrób to z głową!
Niby chciałabyś schudnąć, ale ciągle myślisz "od jutra" albo po kilku dniach rzucasz drakońską dietę. A jeśli nawet zgubisz zbędne kilogramy, szybko je na powrót odzyskujesz (bywa, że z nawiązką). No cóż, aby skutecznie schudnąć, najpierw zmień swoje myślenie.
1 z 6
1. Podejmij decyzję o diecie
Psycholodzy twierdzą, że najważniejsze w procesie zmian jest dostrzeżenie problemu i podjęcie decyzji o działaniu. Liczy się bowiem twoja motywacja! Jeśli przyznasz sama przed sobą, że ważysz o 5/10/15 kilogramów za dużo i powiesz sobie, że od dzisiaj/jutra/poniedziałku zaczynasz odchudzanie – to już bardzo dużo!
Polecamy: 7 rad jak schudnąć i żyć w stylu fit - porady psychologa.
2 z 6
2. Opracuj plan odchudzania
Aby jakiekolwiek zamierzenie się powiodło, cel musi być prosty, mierzalny, osiągalny i określony w czasie. Chcesz schudnąć. Ale ile? Jak szybko? W jaki sposób? Wszystkim nam zależy na maksymalnych efektach, w ekspresowym czasie, przy minimalnym wysiłku. Tyle tylko, że zapominamy wtedy o swoim zdrowiu i efekcie jo–jo. Diety dające szybkie efekty zwykle powodują niedobór substancji odżywczych w organizmie i błyskawiczny powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu odchudzania. Wycieńczają organizm, a ich dłuższe stosowanie sprawia, że nie masz na nic siły. Jeśli chcesz, żeby dieta była skuteczna, nie wyrządziła ci krzywdy, a jej efekty pozostały na lata, podejdź do niej rozsądnie.
Zobacz też: Dlaczego nie chudnę po porodzie.
3 z 6
3. Idź do dietetyka
Rozsądne odchudzanie bez specjalisty jest oczywiście możliwe, ale wymaga od ciebie sporej wiedzy na temat zdrowego żywienia, no i żelaznej dyscypliny, bo jesteś sobie sterem i okrętem. Tymczasem dietetyk na podstawie wywiadu z tobą i twoich badań dobierze odpowiedni plan dietetyczny (i będzie go monitorować) – tak, by wytwarzany deficyt kaloryczny nie był zbyt duży, a po okresie szczuplenia uniknąć efektu jo-jo.
Patrz: Pułapki odchudzania.
4 z 6
4. Nie bój się ważyć
Wynik na wadze nie jest karą, a wskazówką co masz dalej robić. Pamiętaj jednak, że w trakcie odchudzania będą zdarzały się okresy, w których pomimo twoich starań wskazówka wagi nie drgnie (to czas, kiedy organizm adaptuje się do nowych warunków). Co wtedy robić? Spokojnie go przeczekaj. Wkrótce na pewno pojawią się kolejne efekty.
5 z 6
5. Poszukaj wsparcia w odchudzaniu
Dla osoby na diecie niezwykle cenne jest dobre słowo, dostrzeżenie postępów i otucha w chwili kryzysu. Gdy nie można na to liczyć ze strony najbliższych, z odsieczą przychodzi wsparcie online. Członkowie dietetycznej społeczności forów służą radą i oparciem. W szybki sposób wybijają z głowy pomysły głodówek i drakońskich diet, rozwiewają wątpliwości i motywują do pracy nad sobą.
Polecamy: Powrót do formy sprzed ciąży.
6 z 6
6. Ruszaj się!
Nie ma co tu kryć, jeśli potrzebujesz diety, to prawdopodobnie nie jesteś amatorką sportu. Niby wiesz, że ruch pomaga w odchudzaniu, tylko jak się do niego zmusić? Postaw na metodę małych kroczków. Wybierz aktywność, która najmniej cię przeraża (wcale nie musisz biegać czy chodzić na basen – możesz zamiast tego zapisać się na aerobik, tenis, a nawet ćwiczyć w domu przed ekranem). Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, nie tylko zyskasz ładną sylwetkę i poprawisz kondycję, ale też zmienisz swoje nastawienie do ruchu. A to dlatego, że wysiłek fizyczny powoduje wytwarzanie w organizmie endorfin, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.
Polecamy: Kalendarz odchudzania mamy.