Starania o dziecko

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Zajście w ciążę podczas okresu jest bardzo trudne. Dla większości kobiet jest to czas niepłodności. Nie oznacza to jednak, że można w tym czasie zrezygnować z zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy dochodzi wtedy do zapłodnienia. O prawdopodobieństwie zajścia w ciążę podczas okresu opowiada dr n. med. Beata Makowska, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Zapłodnienie podczas okresu jest możliwe. Jest bardzo mała szansa, by stało się to w trakcie prawdziwego okresu, jednak nie każde krwawienie to miesiączka. Kobieta, która nie obserwuje dokładnie swojego organizmu, nie może mieć pewności w tej kwestii, ponieważ zdarzają się krwawienia nietypowe.

Spis treści:

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? – wypowiedź ginekologa

Na temat zajścia w ciążę podczas okresu wypowiedział się ekspert – dr n. med. Beata Makowska, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

„Podczas prawdziwego okresu jest bardzo mała szansa, żeby zajść w ciążę, właściwie nie można. Natomiast nie każde krwawienie, nawet w terminie miesiączki, jest takim prawdziwym okresem. O tym, czy to jest prawdziwy okres, będzie wiedziała kobieta, która obserwuje swój organizm. Takich kobiet tak naprawdę nie jest dużo, to są tylko te, które prowadzą tzw. naturalne planowanie rodziny. Natomiast jeżeli my nie wiemy, co z naszym organizmem się dzieje – wówczas nie mamy do końca pewności, czy to krwawienie, które akurat przyszło w okresie miesiączki, jest prawdziwą miesiączką. Są krwawienia nietypowe. Niektóre kobiety mają nawet w czasie owulacji krwawienia, a wiadomo, że w czasie owulacji można zajść w ciążę”. 

Chociaż miesiączka nie przypada na okres płodny kobiety, to jednak z każdym kolejnym dniem upływającym od pierwszego jej dnia  prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie okresu wzrasta. Teoretycznie więc można zajść w ciążę nawet w ostatnim dniu okresu. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, podczas której rosną szanse na zajście w ciążę. Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni).

W książkowym cyklu miesiączkowym kobiety wynoszącym 28 dni owulacja, czyli szczyt jej płodności i największa szansa na zajście w ciążę, wypada około 14. dnia (zazwyczaj jajeczkowanie następuje do dwóch tygodni przed okresem, między 11. a 21. dniem cyklu).

Dni płodne podczas miesiączki

Dni płodne po okresie rozpoczynają się jeszcze na kilka dni przed pęknięciem pęcherzyka, obejmują dzień jajeczkowania i trwają jeszcze kolejne cztery (margines błędu związany z możliwością przesunięcia się owulacji). Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie okresu wydłuża się więc z jednego do dziesięciu dni, a może jeszcze wzrosnąć dzięki temu, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety od trzech do pięciu dni po zbliżeniu.

Okres a zajście w ciążę

U niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Plemniki pozostające po takim współżyciu mogą być aktywne w momencie owulacji.

Największe szanse na zajście w ciążę w trakcie okresu mają kobiety, których cykle miesiączkowe są:

  • nieregularne,
  • długie lub krótkie,
  • mają długo trwające krwawienia.

Miesiączka nie jest gwarancją niepłodności. Jeżeli kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe i jajeczkowanie wystąpiło wcześniej, może zdarzyć się, że podczas seksu bez zabezpieczenia w czasie menstruacji dojdzie do zapłodnienia. Tym bardziej nie warto ryzykować dzień czy dwa dni po okresie.

Najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych (trwających 28 dni) i miesiączkach trwających do pięciu dni.

Zażywanie leków, dieta, stres, wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, mogą wpłynąć na zmianę długości cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie na to, kiedy masz dni płodne.

Kiedy są dni płodne?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia w trakcie trwania miesiączki, decydując się na współżycie, użyj prezerwatywy jako środka antykoncepcyjnego.

Aby uniknąć niechcianej ciąży podczas okresu, warto poznać metody wyliczania dni płodnych i niepłodnych. Najlepiej stosować kilka metod obserwacji organizmu sygnalizujących owulację:

  • zmianę w śluzie szyjkowym, tzw. śluz płodny, przypominający białko surowego kurzego jajka,
  • temperaturę ciała – zaraz po jajeczkowaniu następuje jej skok o minimum 0,2°C (dwie kreski na termometrze),
  • ułożenie szyjki macicy – odgina się do przodu,
  • ból w podbrzuszu (zwany bólem owulacyjnym),
  • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Zobacz też: 

Jak szybko zajść w ciążę?
Starania o dziecko
Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Czy wiesz, jak się kochać, by szybko zajść w ciążę? Są na to sposoby! Postaw na regularny seks i pozycje, w których zapłodnienie jest prostsze. Są bowiem pozycje seksualne , które specjaliści zalecają parom starającym się o dziecko. Dzięki nim łatwiej o głęboką penetrację i umieszczenie męskiego nasienia jak najbliżej szyjki macicy, co ułatwia plemnikom szybkie dotarcie do komórki jajowej. Sprawdź, które z pozycji seksualnych się do nich zaliczają.  Dowiedz się, ile razy w tygodniu zalecane jest uprawianie seksu, by szybko zajść w ciążę.  Unikaj seksu oralnego w trakcie dni płodnych. Sprawdź, dlaczego to ważne. Poznaj 5 rad na szybkie zajście w ciążę.  Zobacz też: Kolejny negatywny test? Oto 5 sposobów na przetrwanie następnego miesiąca  

fazy cyklu miesiączkowgo - kiedy są dni płodne
Fotolia
Starania o dziecko
Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne
Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego. W ten sposób zwiększysz szanse na szybkie zajście w ciążę!

Starasz się o dziecko? Poznaj najpierw swój cykl miesiączkowy! Składa się on z czterech faz, w czasie których dochodzi do dojrzewania pęcherzyka jajnikowego oraz zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Odgrywają one kluczową rolę w wyznaczaniu jej płodności. Zobacz, w której fazie cyklu miesiączkowego masz największe szanse na zapłodnienie. Fazy cyklu miesiączkowego Dni płodne to kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma ona największe szanse zajścia w ciążę. Oznacza to, że współżycie w tym czasie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Dni płodne występują w okresie okołoowulacyjnym – wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i czeka na plemnik. W czasie innych faz cyklu płodność jest niewielka, a w końcówce cyklu wręcz niemożliwe jest zapłodnienie. Cykl miesiączkowy zaczyna się liczyć od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem. U każdej kobiety dzieli się na: fazę krwawienia miesiączkowego (menstruacja); fazę pęcherzykową zwaną też fazą folikularną; fazę owulacyjną; fazę lutealną. Miesiączka, czyli faza menstruacyjna Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego (jest też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3-6 dni . W tym czasie w organizmie kobiety złuszcza się błona śluzowa macicy i w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana. Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego są prawie równe zeru . Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Dla wielu par jest to czas odpoczynku od starań o dziecko, również ze względów higienicznych. Faza pęcherzykowa, czyli faza folikularna Nazywana jest fazą pęcherzykową, folikularną lub proliferacyjną (fazą...

objawy dni płodnych koobiety
Fotolia
Starania o dziecko
6 objawów dni płodnych
Kiedy najłatwiej zajść w ciążę i po czym poznać, że trwają najbardziej płodne dni? Poznaj tajniki kobiecego cyklu miesiączkowego i naucz się kontrolować swoją płodność.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz