Reklama

Jeśli spędzasz większość dnia w domu, z pewnością zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie w upały. Spędzanie dnia i nocy w wysokiej temperaturze odbiera siły i utrudnia wypoczynek, a nie każdy ma w domu klimatyzację. Upał bywa nie tylko nieprzyjemny, ale czasem może być także groźny, zwłaszcza dla małych dzieci. Przegrzanie prowadzi do apatii, zaburza apetyt i utrudnia zasypianie, a niemowlę w upał łatwo się odwadnia. Na szczęście są proste sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniach bez potrzeby inwestowania w klimatyzację.

Reklama

Jak ochłodzić mieszkanie w upał – sposoby

Jeśli chcesz ochłodzić mieszkanie podczas upału, zacznij od najprostszych sposobów. Na początek wypróbuj wietrzenie w odpowiednich porach i zasłanianie okien oraz unikanie niektórych czynności domowych. Ale uwaga – działaj z głową. Łatwo bowiem pogorszyć sprawę i jeszcze bardziej podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Pamiętaj, że znacznie prościej ochłodzić mieszkanie w upał, jeśli mieszkasz w nowoczesnym budynku lub domu odpowiednio termomodernizowanym. Właściwa izolacja budynku gwarantuje, że w upały ciepłe powietrze nie będzie przenikać z zewnątrz do środka, a chłodne nie będzie migrować z wewnątrz do innych pomieszczeń. Poniżej podajemy najprostsze sposoby na upał:

Zasłanianie okien

Najlepiej sprawdzą się białe zasłony, żaluzje lub rolety. Zasłoń nimi okna od wewnątrz i pamiętaj o szczelnym zamknięciu okien, aby upalne powietrze z dworu nie wchodziło do wnętrz. Biały kolor materiału odbija promieniowanie słoneczne i nie pozwala nagrzewać się ścianom, podłodze i przedmiotom w mieszkaniu.

Wieszanie zasłon po zewnętrznej stronie okien

Idealnie byłoby mieć okiennice, które po zamknięciu pozwalają chronić się przed upałem. Ten patent jest bardzo rozpowszechniony na południu Europy, gdzie zwykle jest bardzo gorąco. Okiennice może zastąpić materiał, zawieszony tak, by zasłaniał okna po zewnętrznej stronie (w ten sposób zapobiegniesz nagrzewaniu szyb). Uwaga, takie zewnętrzne zasłony muszą być białe, materiał w innym kolorze, zwłaszcza ciemnym, będzie kumulował ciepło.

Wietrzenie w odpowiednich porach

To niby oczywisty sposób na upał, warto jednak wietrzyć mieszkanie nocą, gdy jest chłodniej, a unikać otwierania okna w czasie największego gorąca. Wietrz, trzymając się ścisłego planu:

  • jeśli okna wychodzą na wschód, otwieraj je o świcie i wieczorem;
  • jeśli okna wychodzą na zachód, otwieraj je rano;
  • unikaj wietrzenia w południe, gdy powietrze jest najgorętsze oraz wczesnym wieczorem (nagrzane w ciągu dnia mury oddają wówczas ciepło);
  • otwórz drzwi lub okna na przestrzał, tworząc przeciąg (zabezpiecz wcześniej okna przed trzaśnięciem). Uwaga, dziecko nie powinno przebywać ani spać w przeciągu;
  • otwórz drzwi na klatkę schodową, gdzie zwykle jest chłodniej;
  • pozostaw okna szeroko otwarte na całą noc.

Wykładanie mrożonych płytek

Kilka niepotrzebnych płytek podłogowych lub kuchennych włóż na noc do zamrażarki, a podczas upału wyjmij na zewnątrz, by oddawały chłód.

Wieszanie mokrych ręczników

Porozwieszaj je w pokoju, np. na suszarce lub kaloryferze, aby oddawały wilgoć i nawilżały powietrze. Możesz też włączyć nawilżacz powietrza odpowiedni dla dzieci.

Uwaga, jeśli masz w domu więcej niż jeden wiatrak, do chłodzenia pokoju możesz wykorzystać praktyczny trik. Ustaw wieczorem jeden wiatrak przy drzwiach wejściowych i skieruj go do środka pokoju. Drugi wiatrak niech pracuje przy oknie. Dzięki temu szybko pozbędziesz się z mieszkania nagrzanego w ciągu dnia powietrza.

Zrobienie „klimatyzacji bez prądu”

Można także zrobić samodzielnie panel do wstawiania w otwór okienny, który bez użycia prądu ochłodzi wpadające do mieszkania powietrze o kilka stopni. Wystarczy sklejka i plastikowe butelki. Dzięki różnicy ciśnień następuje obniżenie temperatury we wnętrzach. Jak to zrobić? Obejrzyj poniższy filmik:

Czego nie robić w mieszkaniu w upał?

Czasem wystarczy ograniczyć zwykłe codzienne aktywności, by w mieszkaniu zrobiło się chłodniej przynajmniej o kilka stopni. Jeśli masz dość gorąca i chcesz ochłodzić pokój podczas upału, przestrzegaj kilku prostych zasad:

  • nie włączaj żelazka;
  • nie włączaj piekarnika;
  • nie włączaj kuchenki mikrofalowej;
  • ogranicz gotowanie;
  • nie wietrz pokoju w południe i wczesnym wieczorem;
  • wstrzymaj się do wieczora z włączaniem domowych sprzętów takich jak telewizor, pralka, zmywarka, komputer.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama