uczulenie na słońce
Adobe Stock
Pielęgnacja

Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie

Uczulenie na słońce u dziecka to reakcja układu odpornościowego na światło słoneczne. Jest to rzadki, ale bardzo dokuczliwy rodzaj alergii. Pojawia się wiosną lub wczesnym latem i wywołuje na skórze swędzącą wysypkę. Wyjaśniamy, jak można rozpoznać, że jej przyczyną rzeczywiście są promienie słoneczne.

Uczulenie na słońce u dziecka sprawia, że nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce może skończyć się przykrymi objawami, np. swędzącymi krostkami po opalaniu. Sprawdź, jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka oraz co musisz o nim wiedzieć, jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy twojej pociechy. Podpowiadamy także, co pomaga na uczulenie od słońca i jakie domowe sposoby przyniosą dziecku ulgę. 

Spis treści: 

 1. Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny 
 2. Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka?
 3. Uczulenie na słońce u dziecka: objawy
 4. Krostki po słońcu a leki
 5. Uczulenie na słońce: jak leczyć?
 6. Uczulenie na słońce: domowe sposoby

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny 

Wysypka od słońca u dziecka wywołana uczuleniem często jest dziedziczne. Jeśli pojawia się u rodziców, może ujawnić się również u dziecka. U niektórych osób pojawia się w wieku nastoletnim. Częściej z uczuleniem i wysypką od słońca zmagają się z osoby o jasnej karnacji.

Alergia na słońce u dziecka może być również spowodowana reakcją skóry na ekspozycję na promienie UV po zastosowaniu niektórych lekarstw lub nałożeniu uczulających kosmetyków, w tym zwłaszcza filtrów UV lub użyciu perfum (w takich przypadkach mówimy o reakcji fotoalergicznej).

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Alergie są naprawdę bardzo uciążliwe dla maluszka. Sprawdź, jak dbać o alergika.

Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka?

Z objawami uczulenia na słońce zwykle mamy do czynienia wiosną i latem, kiedy skóra po zimie po raz pierwszy ma kontakt z promieniami słonecznymi. Po kilku tygodniach objawy uczulenia na słońce zwykle łagodnieją – skóra niejako „przyzwyczaja się” do kontaktu z promieniami UV. W przypadku odczynów fototoksycznych zmiany pojawiają się stosunkowo szybko (zwykle w ciągu 2 godzin od ekspozycji na słońce, a u niektórych osób jeszcze szybciej, nawet po kilku minutach) i dotyczą wyłącznie części ciała eksponowanych na promienie UV (widać je na odkrytych częściach ciała):

 • na dekolcie,
 • przedramionach,
 • grzbietach dłoni,
 • łydkach,
 • karku (jeśli był wystawiany na słońce).


Objawy alergii słońce nie pojawiają się na twarzy i na wnętrzu dłoni. UWAGA: Uczulenie od słońca na twarzy u dziecka nie będzie więc widoczne.  

Uczulenie na słońce u dziecka: objawy

Najczęstsze objawy alergii na słońce u dziecka to: 

 • zaczerwienienie skóry,
 • swędzące krostki po opalaniu (nazywane pokrzywką),
 • swędzenie (czasem bardzo silne) lub ból,
 • pęcherze (pojawiają się czasem),
 • małe guzki, które mogą się ze sobą łączyć (nie w każdym przypadku).

Krostki po słońcu a leki

Przy reakcjach fotoalergicznych, wywołanych przez lekarstwa, kosmetyki, perfumy, objawy można zauważyć dopiero po 1-2 dniach od kontaktu ze słońcem. Utrzymują się przez kilka dni i mogą dotyczyć również zasłoniętych części ciała.
 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Leki, które najczęściej mają związek z reakcją po ekspozycji na słońce to:

 

Uczulenie na słońce: jak leczyć?

Jeśli objawy uczulenia na słońce są łagodne, wystarczy nawilżanie skóry oraz unikanie jej wystawiania na promieniowanie UV. Czasem dodatkowo dla złagodzenia swędzenia można przyjmować leki antyhistaminowe (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Zawsze wskazana jest wizyta u dermatologa, szczególnie jeśli objawy są dokuczliwe.

W niektórych postaciach alergii na słońce zaleca się profilaktyczne naświetlanie skóry promieniami UV wczesną wiosną, zanim skóra będzie miała kontakt ze słońcem. 

Uczulenie na słońce: domowe sposoby

Co na uczulenie od słońca? Przykre objawy po kontakcie ze słońcem pomoże ograniczyć:

 • Unikanie słońca w godzinach, w których najmocniej świeci, czyli między 11 a 16.
 • Noszenie ubrań zakrywających ciało.
 • Noszenie, także przez dzieci, okularów przeciwsłonecznych.
 • Rezygnacja z opalania (nawet po użyciu odpowiednich kremów z filtrami).
 • Unikanie substancji zapachowych, w tym perfum przy kontakcie ze słońcem.
 • Jeśli dziecko przebywa w słońcu, należy smarować jego skórę kremem z filtrem UV, najlepiej z faktorem minimum 30, zaś u najmłodszych dzieci – kremami z filtrem fizycznym, czyli mineralnym.

 

Tylko przez pierwsze pół roku dziecko nie powinno być smarowane kremami z filtrem UV. W tym czasie trzeba chronić je przed słońcem w cieniu. Starsze niemowlę powinno również unikać słońca, a dodatkowo trzeba jego skórę zabezpieczać kremami z filtrem fizycznym.


Zobacz także:

Jak pielęgnować niemowlę latem
Fotolia
Pielęgnacja
Czy wiesz, jak pielęgnować niemowlę latem? - test
dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

gdzie nad morze z dzieckiem
AdobeStock
Czas wolny
Jak chronić niemowlę przed słońcem?
Pokusa, by wystawić dziecko na słońce, jest silna, bo mit zdrowej opalenizny nadal znajduje wielu wyznawców. Noworodki wymagają jednak szczególnej ochrony. Jakiej – pytamy dr n.med. Dorotę Jenerowicz, dermatolożkę z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak chronić niemowlę przed słońcem i dlaczego niemowlę i słońce to niedobrana para – wyjaśnia  dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolożka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów, UEMS). Dlaczego nie należy opalać noworodka? Opalenizna nie jest niczym innym, jak tylko reakcją obronną skóry na działanie promieni słonecznych. Jej pojawienie się to znak, że organizm broni się przed wniknięciem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do głębszych warstw. Jednak skóra noworodka nie ma takiego mechanizmu obronnego – słabo produkuje melaninę, czyli pigment powodujący zabarwienie. Promienie słoneczne mogą penetrować ją bez przeszkód i wywoływać niekorzystne zmiany. Ich skutkiem są oparzenia słoneczne, których efektem w przyszłości jest szybsze starzenie się skóry, pojawienie się znamion barwnikowych i większe ryzyko wystąpienia czerniaka. A kremy z filtrem przeciwsłonecznym? Kremy z filtrami stanowią dobrą ochronę przed słońcem, ale dopiero u starszych dzieci. Nie zaleca się ich używania przez pierwsze sześć miesięcy. Cienka i niedojrzała skóra dziecka wchłania wszelkie specyfiki: kremy, balsamy, składniki mydeł, które mogą się w niej kumulować i działać toksycznie. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia stosowanie kosmetyków powinno być ograniczone do minimum. Gdy niemowlę skończy pół roku, przed wyjściem na dwór należy smarować go specjalnym kremem z filtrem fizycznym. W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych zawiera on składniki, które tworzą na skórze nieprzepuszczającą promieni powłokę. Jak więc chronić niemowlę przed słońcem? Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne dla zdrowia, zatem rezygnowanie z ładnej pogody w obawie przed promieniami...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz