7 kroków do odzyskania wagi sprzed ciąży
Skoro przybierałaś na wadze przez 9 miesięcy ciąży, daj sobie tyle samo czasu na schudnięcie po porodzie - unikniesz efektu jo-jo.
Słyszałaś o mamach szczęściarach, które już tydzień po porodzie mogły zmieścić się w swoje dawne dżinsy? My też o nich słyszałyśmy, ale wśród znajomych mam nie udało nam się ich znaleźć. To pewnie dlatego, że większość z nas potrzebuje jednak więcej czasu, aby wrócić do dawnej sylwetki. Jak możesz sobie w tym pomóc? Oto lista prostych sztuczek, które, jeśli będą stosowane konsekwentnie, pomogą ci schudnąć.
1. Zacznij się wysypiać
Tak, dobrze wiemy, że w opiekę nad dzieckiem wpisane są nocne pobudki, staraj się jednak sypiać przynajmniej 6 godzin w ciągu doby (idealnie byłoby, aby sen trwał 7–8 godzin). Dzięki temu będziesz chudła łatwiej, bo podczas snu wydzielają się hormony regulujące przemianę materii i hamujące apetyt.
2. Pij dużo wody
Picie około 2 litrów wody dziennie to prosty i skuteczny sposób na zrzucenie wagi i zyskanie energii. Woda nie tylko oczyszcza organizm z toksyn i pomaga zwalczyć cellulit, ale też wypełnia żołądek (zabierając miejsce tuczącym smakołykom) i przyśpiesza trawienie.
3. Nie dojadaj po dziecku
Niemowlak nie tknął swojej porcji makaronu albo zostawił prawie cały deserek owocowy? Szkoda wyrzucić, to prawda, ale jeśli masz ochotę dokończyć danie dziecka, potraktuj to jako część swojego posiłku, a nie nadprogramową przekąskę. Według specjalistów z Instytutu Żywienia i Żywności nawet nadwyżka 100 kcal (mniej więcej tyle, ile ma np. duży banan czy pół opakowania serka wiejskiego) w codziennej diecie może prowadzić do przyrostu wagi nawet o 5 kg w ciągu roku!
Zobacz też: Kalkulator wagi w ciąży
4. Więcej się ruszaj
Nie oszukuj się: bez gimnastyki nie uda ci się zdrowo schudnąć. Powolne dreptanie za wózkiem, nawet jeśli trwa 2 godziny, to jeszcze nie trening. Aby organizm zaczął spalać tłuszcz, potrzebujesz intensywniejszych ćwiczeń, podczas których twoje tętno wzrośnie do 130–140 uderzeń na minutę. Pierwsze treningi możesz zacząć tuż po połogu. Wybierz to, co lubisz robić: bieganie, skoki na skakance czy rower. Jeśli uda ci się ćwiczyć systematycznie, najlepiej 3 razy w tygodniu po około 40 minut, to najzupełniej wystarczy, aby twoje ciało zaczęło wracać do formy.
Oblicz, ile możesz przytyć w ciąży.
[CMS_PAGE_BREAK]
5. Pamiętaj o śniadaniu
Od rana masz tyle na głowie, że o jedzeniu przypominasz sobie dopiero po południu? To błąd, który możesz przypłacić dodatkowymi kilogramami. Brak porannego posiłku spowalnia przemianę materii i prowadzi do niekontrolowanych wieczornych napadów głodu.
6. Jedz co 3 godziny
Za długie przerwy między posiłkami spowalniają metabolizm, bo organizm przestawia się z trybu spalania na oszczędzanie. Wtedy nawet małe dania będą odkładać się na biodrach i pośladkach. Dietetycy radzą, abyś dopóki twój apetyt sam się nie wyreguluje (stanie się tak po około miesiącu racjonalnej diety), po prostu nastawiała sobie w telefonie przypominacz co 3 godziny. Jeśli zgłodniejesz wcześniej, wypij szklankę wody albo zjedz kilka migdałów.
Sprawdź, co może jeść karmiąca mama.
7. Zrób badania
Jesz jak ptaszek i wciąż nie chudniesz? Uważaj, to może być sygnałem poważnych schorzeń, np. tarczycy. Nawet jeśli do tej pory nie miałaś z nią kłopotów, nie zwlekaj z wizytą u endokrynologa – choroby tarczycy często pojawiają się u kobiet właśnie dopiero po ciąży i porodzie.
Konsultacja: prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik