Reklama

Jedzenie słodyczy nie służy ani figurze, ani zdrowiu. Jednak wcale nie trzeba rezygnować z nich całkowicie, aby utrzymać wagę w ryzach i zadbać o zdrowie. Wystarczy przestać jeść słodkie produkty przy każdej nadarzającej się okazji, zostawić je tylko na specjalne okazje oraz ograniczyć wielkość porcji słodkiego dania. Poniżej podpowiadamy, co jest niezbędne do tego, aby skutecznie przestać jeść słodycze i w dodatku chudnąć.

Reklama

Co zrobić, żeby przestać jeść słodycze?

Aby odnieść sukces na tym polu, trzeba mieć trzy rzeczy: silną wolę, dobry plan i wsparcie. Pomożemy ci je przygotować, podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jak sprawić, aby zwiększyć swoją szansę na sukces.

Silna wolna, a rezygnacja ze słodyczy

Silna wola jest niezbędna do tego, żeby przestać jeść słodycze. W końcu trzeba sobie odmawiać sięgania po coś, co sprawia przyjemność, a to łatwe nie jest. Na szczęście silną wolę można wytrenować, zanim rozpocznie się walkę z nadmiarem słodyczy w diecie. Wystarczy przez 2 tygodnie zacząć robić coś, do czego trzeba się trochę zmusić, np. codzienne słanie łóżka. Jeśli wytrwasz w takim postanowieniu, twoja silna wolna stanie się mocniejsza.

Gdy już rozpoczniesz ograniczanie słodyczy, postaraj się, aby było to jedyne poważniejsze wyzwanie, z jakim zamierzasz się zmagać. Silna wola potrafi się wyczerpywać, więc jeśli będziesz ją zużywać na coś innego, osłabisz swoje szanse na skuteczną walkę ze słodkościami w swojej diecie.

Plan, jak przestać jeść słodycze

Zastanów się, co dla ciebie oznacza zaprzestanie jedzenia słodyczy. Czy faktycznie chcesz całkowicie wyeliminować cukier z diety, czy chcesz jedzenie słodkości sprowadzić do zdrowego poziomu, który pozwoli zadbać o figurę? Krótko mówiąc: ustal precyzyjnie swój cel.

Następnie zastanów się, jak możesz go zrealizować. Na przykład: aby wyeliminować cukier z diety, trzeba czytać etykiety na kupowanych produktach i znać nazwy wszystkich słodkich substancji. Bo cukier to też fruktoza, sacharoza, dekstroza, maltoza, miód, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop klonowy itp. Jeśli chcesz znacznie ograniczyć jedzenie słodyczy, możesz np. zaplanować, że nie będziesz kupować ich podczas zwykłych zakupów.

Zastanów się, jak możesz przygotować się na najtrudniejsze momenty. I co wtedy zrobisz. W chwilach słabości możesz dzwonić do przyjaciółki, aby cię wsparła lub przeznaczyć 5 minut na medytację. Przemyśl także, co zrobisz, jeśli złamiesz ustalone przez siebie zasady.

Do realizacji swojego celu możesz przygotować plan stopniowy, który jest łatwiejszy do realizacji. Na przykład: pierwszy krok to rezygnacja ze słodkiej przekąski po godzinie 18:00. Udało się? Czas na krok drugi, którym może być sięganie po słodycze wyłącznie poza domem. Krok trzeci? Np. jedzenie tylko słodkich rzeczy, które sama sobie przygotujesz. I tak, krok po kroku, możesz mniejszym kosztem zbliżać się do swojego celu.

Gdy rezygnujesz ze słodyczy, ważne jest wsparcie

Poinformuj domowników o swoim postanowieniu i poproś, aby cię wspierali, np. nie jedząc przy tobie słodkich smakołyków, nie kupując ich dla ciebie przy byle okazji itp. Spróbuj znaleźć kogoś, kto podejmie wyzwanie razem z tobą, abyście mogli się wzajemnie motywować i wspierać.

Jak przestać jeść słodycze i chudnąć?

Plan gotowy? Silna wolna jest? Wsparcie czeka? Super, możesz działać. Żeby zwiększyć szanse powodzenia, podajemy jeszcze kilka rad, które pomogą ci skutecznie przestać jeść słodycze.

1. Wesprzyj rezygnację ze słodyczy aktywnością fizyczną. Poprawi ci samopoczucie nie gorzej niż słodki batonik, a na dodatek pomoże schudnąć.

2. Wysypiaj się. Osoby niewyspane częściej cierpią na zaburzenia apetytu. Gdy będziesz się wysypiać, rzadziej będziesz mieć niekontrolowana ochotę na słodycze.

3. Gdy się potkniesz, działaj, jakby nic się nie stało. Kontynuuj realizację swojego planu.

4. Wyznacz sobie nagrodę. Tak, nagradzaj się za swój wysiłek. Np. za cały tydzień wytrwałości w unikaniu słodyczy kup sobie pyszną kawę, idź do kina albo… sięgnij po niewielką słodka przekąskę.

5. Przygotuj sobie coś na przekąskę, gdy dopadnie cię ochota na słodkie. Sięgaj wtedy po owoc lub garść orzechów.

6. Spróbuj poprosić o pomoc dietetyka, który ułoży ci jadłospis tak, żeby nie dopadała cię ochota na słodycze.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama