Jeśli chcesz schudnąć, zrób to z korzyścią dla swojego zdrowia i wyglądu. Niestety większość błyskawicznych diet rzeczywiście przynosi szybkie efekty i pozwala zrzucić nawet kilka kilogramów w ciągu paru tygodni, ale długofalowe skutki tak ekspresowej utraty wagi będą szkodliwe. Na rygorystycznej diecie ucierpi nie tylko twoje zdrowie, ale i uroda: pogorszy się kondycja skóry, włosów i paznokci.

Reklama

Skutki zbyt szybkiego odchudzania

Planując odchudzanie po porodzie albo dietę, która ma po prostu poprawić twoją sylwetkę i samopoczucie, postaw na powolną, ale równomierną utratę kilogramów: maksymalnie ok. 0,5 kg na tydzień. Jedz więcej owoców i warzyw, dzięki czemu usprawnisz metabolizm, więcej się ruszaj albo przejdź na zdrową dietę bez radykalnego ograniczania liczby kalorii. Polecamy zwłaszcza dietę śródziemnomorską, dietę Dash albo smaczną i zdrową, choć krótką – dietę grejpfrutową. A może zrezygnujesz z diet i schudniesz tylko dzięki kilku drobnym zmianom w swoim jadłospisie?

Restrykcyjne diety i zbyt szybkie odchudzanie to duże ryzyko. Jeśli zastosujesz głodówkę, dietę Atkinsa albo dietę kopenhaską, przygotuj się na takie skutki jak:

Zwolnienie metabolizmu, a zaraz potem efekt jo-jo. To efekt utraty masy mięśniowej i spadku poziomu hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu.

Wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Tak organizm reaguje na niedobory witamin i składników mineralnych.

Zobacz także

Pogorszenie nastroju, drażliwość, a także kłopoty z pamięcią i koncentracją.

Wiotka skóra, zwłaszcza w miejscach, w których doszło do utraty masy mięśniowej. To także efekt uboczny odwodnienia.

Mniejsza masa mięśniowa. Podczas rygorystycznej diety organizm często czerpie energię z mięśni, a nie z tkanki tłuszczowej, utrata wagi jest więc tylko pozorna.

Problemy z cyklem miesiączkowym spowodowane przez zaburzenia hormonalne, głównie zwiększone wydzielanie prolaktyny, a zmniejszone – estrogenu i progesteronu. Skutkiem mogą być bolesne i nieregularne miesiączki.

Spadek odporności: częściej będziesz łapać infekcje wirusowe i bakteryjne.

Obciążenie nerek i wątroby, czyli skutek nadmiaru ciężkostrawnego białka.

Niedokrwistość. Anemia zaś będzie się objawiać m.in. skrajnym zmęczeniem.

Zakwaszenie organizmu, czyli efekt nadmiernego spożycia białka przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości węglowodanów i tłuszczów diecie. Objawy zakwaszenia to m.in. trądzik i sucha skóra.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama