Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
słodycze w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Słodycze w ciąży –​ jak sobie radzić z ochotą na słodkie?

Skąd się bierze ochota na słodkie w ciąży? Co robić, kiedy jest tak silna, że nie sposób o niej zapomnieć. Wyjaśniamy, do czego może prowadzić zwiększony apetyt na słodycze i jak sobie z nim radzić bez szkody dla zdrowia.

Jedzenie słodyczy w ciąży nie jest korzystne dla zdrowia mamy i rozwijającego się w jej ciele dziecka. Niby to wiemy, a jednak bardzo często ciężarnym tak trudno powstrzymać się przed zjedzeniem czekoladki, ciasteczka, batonika czy innej słodkiej przegryzki. Ochota na słodkie wymieniana jest jako jedna z powszechniejszych ciążowych zachcianek. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? 

Dieta w ciąży - wideo

Apetyt na słodycze w ciąży – przyczyny

Apetyt na cukier w ciąży może być skutkiem burzy hormonalnej, jakiej doświadcza organizm przyszłej mamy, ale również efektem wzrostu zapotrzebowania na energię, zwraca uwagę Karolina Madej, specjalistka ds. żywienia i dietetyki z firmy Maczfit. – Pamiętajmy, że podstawą zdrowego odżywiania jest pełnowartościowy posiłek, bogaty w błonnik pokarmowy (czyli warzywa i produkty zbożowe) oraz białko, ponieważ to zwiększa uczucie sytości i zmniejsza chęć sięgania po byle jakie przekąski. 

Jak sobie radzić z ochotą na słodkie?

Gdy występuje bardzo duża ochota na zjedzenie czegoś słodkiego, możemy po prostu zastąpić niezdrowe słodycze ich zdrowymi odpowiednikami – wyjaśnia Karolina Madej. Zdaniem ekspertki w takiej sytuacji warto sięgnąć po owoc, czy przyrządzić pożywny koktajl warzywno-owocowy zamiast kupować batonik. W ten sposób zamiast pustych kalorii, dostarczamy organizmowi witamin i składników mineralnych. Warto też dodawać owoce np. do sałatki.

Zdaniem Karoliny Madej uwagę od słodkości może również nieco odwrócić nieduża dawka ruchu w postaci spaceru, który zwiększy też wydzielanie endorfin, a nawet sięgnięcie po dobrą książkę. Dietetyczka podkreśla, że uczucie głodu często jest mylone z pragnieniem, dlatego zawsze należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Słodycze w ciąży – najważniejsze zasady

Jedzenie słodyczy w ciąży najlepiej ograniczyć do minimum. Dietetycy są zdania, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby ich całkowite unikanie i zastąpienie zdrowymi przekąskami, bo cukier – jak wiadomo – szkodzi zdrowiu. Jedzenie ciast, cukierków, batoników, czekoladek i picie słodkich napojów (zawierają mnóstwo cukru!), nie tylko skutkuje w czasie ciąży nadmiernym wzrostem masy ciała, ale może też prowadzić do cukrzycy ciążowej, wysokiego poziomu cholesterolu czy próchnicy (mało mówi się o tym, że zepsute zęby mogą przyczynić się nawet do przedwczesnego porodu).

Przyszłej mamie, która często sięga po słodycze, może także brakować energii (organizm czerpie ją przede wszystkim z pełnowartościowego jedzenia, z produktów, które zawierają białko, z warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych). No i jeszcze jedna dodatkowa kwestia – jeśli w ciąży utyjemy za dużo, po narodzinach dziecka powrót do dawnej sylwetki może się okazać zdecydowanie trudniejszy.

Objadanie się słodyczami w ciąży może doprowadzić do gorszego rozwoju dziecka. Przy złej diecie płód otrzymuje mniej substancji odżywczych, które są mu potrzebne do prawidłowego wzrastania. 

Jeśli nie możesz powstrzymać się przed jedzeniem słodyczy w ciąży:

  • zamiast gotowego batonika ze sklepu, wybierz upieczone w domu ciasto lub ciastka (najlepiej bez proszku do pieczenia, z pełnoziarnistą mąką i mniejszą ilością cukru niż w przepisie), zjedz małą porcję!
  • zamiast białego cukru użyj do słodzenia miód lub ksylitol,
  • pamiętaj, że świetną alternatywą dla słodyczy są suszone owoce, np. daktyle, morele, figi (kupuj ekologiczne, które nie zawierają siarki).
  • zimą, gdy brakuje świeżych owoców, sięgaj po mrożone. Przechowywane w ten sposób zachowują dużo cennych składników i mogą być podstawą pysznych, zdrowych deserów dla ciężarnej.


Zobacz także:

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści:   Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży?               Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.                 Zasady odżywiania w ciąży               Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.:               poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne.               Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości...

co jeść w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej jeść w czasie ciąży, nie musisz szukać kulinarnych inspiracji w dalekim świecie. Dr Preeti Agrawal, ginekolożka-położnik z Wrocławia, uważa, że zdrową dietę w każdym trymestrze ciąży można stworzyć na bazie tradycyjnych składników znanych w Polsce od lat. Aby mieć dobrą formę i wagę oraz urodzić zdrowe, mądre dziecko, jedz kasze, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze. Do polecanych produktów dołączamy również informacje o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży. Spis treści: Co jeść w ciąży – lista Co jeść w ciąży – 1 trymestr Co jeść w ciąży – 2 trymestr Co jeść w ciąży – 3 trymestr Co pić w ciąży? Co jeść w ciąży? Lista Każda przyszła mama zastanawia się, jakie produkty powinna jeść kobieta w ciąży. To niezmiernie ważne dla rozwoju maluszka!  Poniżej lista produktów, z których organizm matki i płodu powinien czerpać energię. To konkretny spis tego, co najlepiej jeść w ciąży. Jak wyliczono, ciąża wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym na poziomie ok. 75 000 kcal przez cały okres jej trwania. Część z tych dodatkowych kilokalorii zostanie przez organizm przekazana dziecku, a część organizm przyszłej mamy wykorzysta na wytworzenie łożyska, wód płodowych i worka owodniowego. 1. Kasze i produkty zbożowe Kasze są niedoceniane, a zawierają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Uodporniają również na stres, a także zwiększają wytrzymałość organizmu – co jest bardzo ważne przed porodem, dlatego w ciąży powinnaś jeść różne kasze. Kasze są również doskonałym źródłem węglowodanów i białka. Dostarczają składniki mineralne, a także błonnik i tłuszcze – wszystko, czego potrzebujesz w diecie w ciąży . Co jeść w ciąży: kaszę jaglaną,...

śniadanie dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Żywienie
Śniadanie dla rocznego dziecka: 26 pomysłów (także na zdrowe śniadanie bez mleka)
Śniadanie dla rocznego dziecka musi być odpowiednio skomponowane. Żeby maluch prawidłowo się rozwijał, zdrowe śniadanie powinno dostarczać aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Te pomysły na śniadania, także dla rocznych dzieci ze skazą białkową, zasmakują też reszcie domowników.

Śniadanie dla rocznego dziecka powinno dostarczać sporo energii, żeby maluch miał siłę aktywnie rozpocząć dzień. Dietetycy wyliczyli, że powinno pokrywać aż jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Po nocnej przerwie, czyli co najmniej po dziewięciu godzinach snu, we krwi dziecka jest niski poziom glukozy, a właśnie ona jest paliwem dla mózgu. Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka jest więc niezbędne do tego, aby zdobywało nowe umiejętności, rozwijało się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Warto mu to ułatwić. Spis treści: Co na śniadanie dla rocznego dziecka: przykładowe produkty Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka (i niejadka) Mleczne śniadanie dla rocznego dziecka Śniadanie dla rocznego dziecka (bez mleka) Drugie śniadanie dla rocznego dziecka Śniadanie dla rocznego dziecka – dodatkowe przepisy Co na śniadanie dla rocznego dziecka Dobrym pomysłem na początek dnia dla rocznego dziecka jest  śniadanie na ciepło - do jego trawienia i przyswojenia organizm zużywa mniej energii, a tym samym więcej zostaje jej dziecku na aktywne poznawanie świata. Na śniadanie dobre są produkty zawierające sporą dawkę węglowodanów (kasze, pieczywo, miód, dżem), które dość szybko nasycają i sprawnie są przekształcane w energię. Dobry zestaw śniadaniowy dla rocznego dziecka to np.: mała porcja ciepłej kaszy kanapeczki z jajkiem na twardo i kilka pomidorków koktajlowych owocowa herbatka (bez cukru).   Na śniadania szczególnie polecamy: biały ser – można z niego zrobić twarożek z warzywami, np. rzodkiewką i szczypiorkiem. kaszki – gotowe kaszki przygotowuje się łatwo i szybko. Wzbogacane są w cenne składniki mineralne i witaminy. mleko – w pierwszym roku życia modyfikowane. W 12. miesiącu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz