
Jedzenie słodyczy w ciąży nie jest korzystne dla zdrowia mamy i rozwijającego się w jej ciele dziecka. Niby to wiemy, a jednak bardzo często ciężarnym tak trudno powstrzymać się przed zjedzeniem czekoladki, ciasteczka, batonika czy innej słodkiej przegryzki. Ochota na słodkie wymieniana jest jako jedna z powszechniejszych ciążowych zachcianek. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?
Apetyt na słodycze w ciąży – przyczyny
Apetyt na cukier w ciąży może być skutkiem burzy hormonalnej, jakiej doświadcza organizm przyszłej mamy, ale również efektem wzrostu zapotrzebowania na energię, zwraca uwagę Karolina Madej, specjalistka ds. żywienia i dietetyki z firmy Maczfit. – Pamiętajmy, że podstawą zdrowego odżywiania jest pełnowartościowy posiłek, bogaty w błonnik pokarmowy (czyli warzywa i produkty zbożowe) oraz białko, ponieważ to zwiększa uczucie sytości i zmniejsza chęć sięgania po byle jakie przekąski.
Jak sobie radzić z ochotą na słodkie?
Gdy występuje bardzo duża ochota na zjedzenie czegoś słodkiego, możemy po prostu zastąpić niezdrowe słodycze ich zdrowymi odpowiednikami – wyjaśnia Karolina Madej. Zdaniem ekspertki w takiej sytuacji warto sięgnąć po owoc, czy przyrządzić pożywny koktajl warzywno-owocowy zamiast kupować batonik. W ten sposób zamiast pustych kalorii, dostarczamy organizmowi witamin i składników mineralnych. Warto też dodawać owoce np. do sałatki.
Zdaniem Karoliny Madej uwagę od słodkości może również nieco odwrócić nieduża dawka ruchu w postaci spaceru, który zwiększy też wydzielanie endorfin, a nawet sięgnięcie po dobrą książkę. Dietetyczka podkreśla, że uczucie głodu często jest mylone z pragnieniem, dlatego zawsze należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Słodycze w ciąży – najważniejsze zasady
Jedzenie słodyczy w ciąży najlepiej ograniczyć do minimum. Dietetycy są zdania, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby ich całkowite unikanie i zastąpienie zdrowymi przekąskami, bo cukier – jak wiadomo – szkodzi zdrowiu. Jedzenie ciast, cukierków, batoników, czekoladek i picie słodkich napojów (zawierają mnóstwo cukru!), nie tylko skutkuje w czasie ciąży nadmiernym wzrostem masy ciała, ale może też prowadzić do cukrzycy ciążowej, wysokiego poziomu cholesterolu czy próchnicy (mało mówi się o tym, że zepsute zęby mogą przyczynić się nawet do przedwczesnego porodu).
Przyszłej mamie, która często sięga po słodycze, może także brakować energii (organizm czerpie ją przede wszystkim z pełnowartościowego jedzenia, z produktów, które zawierają białko, z warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych). No i jeszcze jedna dodatkowa kwestia – jeśli w ciąży utyjemy za dużo, po narodzinach dziecka powrót do dawnej sylwetki może się okazać zdecydowanie trudniejszy.
Jeśli nie możesz powstrzymać się przed jedzeniem słodyczy w ciąży:
- zamiast gotowego batonika ze sklepu, wybierz upieczone w domu ciasto lub ciastka (najlepiej bez proszku do pieczenia, z pełnoziarnistą mąką i mniejszą ilością cukru niż w przepisie), zjedz małą porcję!
- zamiast białego cukru użyj do słodzenia miód lub ksylitol,
- pamiętaj, że świetną alternatywą dla słodyczy są suszone owoce, np. daktyle, morele, figi (kupuj ekologiczne, które nie zawierają siarki).
- zimą, gdy brakuje świeżych owoców, sięgaj po mrożone. Przechowywane w ten sposób zachowują dużo cennych składników i mogą być podstawą pysznych, zdrowych deserów dla ciężarnej.
Zobacz także:

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści: Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa. Zasady odżywiania w ciąży Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.: poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne. Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości warzyw, nie może bezkarnie sięgać po wszystko, na co ma ochotę. W ciąży zakazane są takie produkty , jak: surowe mięso, ryby i owoce morza, surowe jajka, alkohol i napoje energetyczne, dania fast food (niezdrowe tłuszcze i mała gęstość odżywcza). Zobacz także: Czy wegetarianka w ciąży musi zacząć jeść mięso? Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Niezdrowa dieta w ciąży przekłada się nie tylko...

Cukrzyca ciążowa – dieta odgrywa ogromną rolę w jej leczeniu i jest kluczem do urodzenia zdrowego malucha. Zasady, których powinnaś się trzymać przy diecie cukrzycowej w ciąży, opracowała dietetyczka Dorota Barańska – specjalistka, która pomogła przejść przez cukrzycę niejednej przyszłej mamie. Spis treści: Dieta cukrzycowa w ciąży Cukrzyca ciążowa – wytyczne do diety Cukrzyca ciążowa – jadłospis Dieta cukrzycowa w ciąży – tabela wymienników węglowodanowych Normy cukru w ciąży Dieta cukrzycowa w ciąży Cukrzyca ciążowa polega na tym, że w organizmie przyszłej mamy jest za duży poziom glukozy we krwi. Dochodzi do tego wskutek zaburzenia przyswajania węglowodanów, a wpływ na to mają prawdopodobnie hormony ciążowe zaburzające wydzielanie insuliny uczestniczącej w transporcie glukozy do komórek. To powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa może zakłócić przebieg ciąży oraz wpłynąć na zdrowie dziecka i mamy. Dlatego wymaga leczenia, co odbywa się przede wszystkim poprzez kontrolę diety kobiety ciężarnej. Sprowadza się ona do przestrzegania kilku zasad: regularnych posiłków; dostarczania organizmowi odpowiedniej liczby kalorii; przyrządzania posiłków z odpowiednią ilością węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczów; stałej kontroli poziomu cukru. Liczba posiłków w diecie cukrzycowej Przy cukrzycy ciążowej ważne jest, aby unikać dużych wahań stężenia glukozy we krwi, czemu służy spożywanie regularnych posiłków. Kobieta z cukrzycą ciążową powinna pilnować, aby jej dzienny jadłospis składał się z 5-6 niezbyt obfitych posiłków, jedzonych o stałych porach dnia: I śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorku, kolacji, małego posiłku przed snem (jogurt, kromka chleba z razowego chleba, jabłko) – najlepiej...

Witaminy w ciąży są niezbędne, by płód rozwijał się prawidłowo. Jeśli ciężarna nie dostarcza ich organizmowi poprzez spożywanie odpowiednich produktów (a jest to trudne, bo zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ciąży jest większe), powinna suplementować witaminy i mikroelementy. Niezbędny dla kobiet w ciąży jest kwas foliowy, jod, witamina D3, żelazo, magnez oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Witaminy dla kobiet w ciąży pomagają też między innymi na skurcze oraz stres. Spis treści: Witaminy dla ciężarnych Jakie witaminy i mikroelementy przyjmować w ciąży? Czy w ciąży można brać witaminę C? Czy brać witaminy w ciąży? Najlepsze witaminy i suplementy dla kobiet w ciąży - ranking Witaminy w pierwszym trymestrze Witaminy w drugim trymestrze Witaminy niebezpieczne w ciąży Jakie witaminy, gdy masz anemię w ciąży? Co robić, gdy łapią cię skurcze? Na uspokojenie skołatanych nerwów - witaminy dla kobiet w ciąży Witaminy dla ciężarnych Zdrowa dieta ciężarnej może nie wystarczyć, by pokryć zapotrzebowanie mamy i dziecka na niezbędne witaminy i mikroelementy. Tym bardziej że zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały rośnie aż o połowę! To trudne, by dieta dostarczyła je wszystkie, dlatego lekarze najczęściej zalecają ciężarnym gotowe preparaty witaminowo-mineralne, skomponowane specjalnie na czas ciąży. Nie zawsze są potrzebne, ale momentami bywają wręcz konieczne – np. wtedy gdy dokuczają ci ciążowe dolegliwości . Jakie witaminy i mikroelementy przyjmować w ciąży? Jakie witaminy w ciąży są niezbędne i kiedy trzeba koniecznie brać witaminy w ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przed planowaną ciążą, w okresie ciąży i karmienia piersią suplementowanie: Kwasu foliowego Witamina, o której...