Nie tylko dzieci potrzebują odpowiedniej ilości witamin. Stres, coraz bardziej przetworzona dieta i używki nie wpływają dobrze na poziom witamin u dorosłych. Objawy łatwo jest zlekceważyć, przeczytaj, na co zwrócić uwagę.

Reklama

Problemy z cerą

Sucha, łuszcząca się skóra może być przesuszona słońcem lub odwodniona, ale może być również objawem niedoboru witaminy A, która bierze udział w syntezie kolagenu. Przyczyną problemów ze skórą mogą być też niedobory witamin z grupy B i mikroelementów takich jak cynk czy miedź. Krostki na twarzy, ramionach czy pośladkach wyglądające jak trądzik mogą świadczyć o niedoborach witaminy A i D. Uzupełnij dietę w produkty bogate w beta karoten, nabiał i nie zapominaj o spacerze w słońcu - to ono umożliwia syntezę witaminy D.

Zajady - pękające kąciki ust

Pękające kąciki ust, zwane popularnie zajadami, mogą sugerować problemy z gospodarką wodną organizmu lub niedobory witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B2. Przy jej niedoborze pojawiają się problemy z oczami, podrażnienie błon śluzowych, bóle głowy. Jeśli często przytrafiają ci się zajady, ogranicz spożywanie kawy, która wypłukuje z organizmu związki mineralne, odstaw też ostre przyprawy i alkohol, które mogą podrażniać okolice ust.

Suplementy z witaminami dla dzieci - sprawdź opinie

Drętwienie, mrowienie kończyn

Może wyglądać bardzo groźnie, ale zwykle przyczyną mrowienia i drętwienia są niedobory witaminy B6, czasami też magnezu czy wapnia. Jeśli masz problemy z drżeniem mięśni, "skaczącą" powieką - pomyśl o zmianie diety.

Zobacz także

Infekcje, osłabienie

Przyczyną osłabienia i osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego może być wiele - od poważnych chorób po zwykłe niewyspanie. Może być nią również niedobór różnych witamin, np. B12 czy witaminy C. Ta ostatnia nie tylko pomaga zwalczać infekcje, ale też uszczelnia naczynia krwionośne i częściowo chroni przed skutkami niedoborów innych witamin.

Rozdrażnienie, depresja, stany lękowe

Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne mogą być związane z brakiem witaminy B12 w organizmie. Szacuje się, że cierpi na niego nawet 1-2% społeczeństwa, jednak jest stosunkowo trudny do stwierdzenia. Objawia się osłabieniem, zaburzeniami koncentracji, bólami głowy, a nawet zaburzeniami lękowymi, depresją, objawami zbliżonymi do schizofrenii. Szczególnie narażeni na niedobory są ludzie starsi, osoby nadużywające alkoholu, drastycznie się odchudzające, a także weganie.

Reklama

Zobacz też: Jak poprawić pamięć i koncentrację za pomocą jedzenia?

Reklama
Reklama
Reklama