kobieta na pływalni
Fotolia
Mama

Najlepszy lek XXI wieku to... Sprawdź!

Gdybyśmy żyli naprawdę aktywnie, można by wyeliminować wiele chorób, zwłaszcza tych uważanych za cywilizacyjne. Dlatego jeśli zależy ci na zdrowiu, przeczytaj, co radzi prof. dr hab. n. med. Wojciech Drygas.

Większość osób zaczyna biegać, chodzić do klubów fitness i siłowni głównie po to, by schudnąć lub poprawić swój wygląd. To dobrze. Jednak mało kto ćwiczy z myślą o zapobieganiu chorobom. A tymczasem badania naukowe, prowadzone od ponad 25 lat, dostarczają dowodów na to, że aktywność fizyczna ma nieoceniony wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Naukowcy i lekarze twierdzą nawet, że gdybyśmy żyli naprawdę aktywnie, można by wyeliminować wiele chorób, zwłaszcza tych uważanych za cywilizacyjne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała nawet ruch za najbardziej uniwersalny lek XXI wieku. Dlaczego? Z wielu powodów.

Chroni przed nadwagą i otyłością

Podczas wysiłku fizycznego, kiedy np. ćwiczymy, biegamy, jeździmy na rowerze czy nawet tylko wchodzimy po schodach, zwiększa się przemiana materii. Od czterech do dwudziestu razy. Spalamy więc więcej kalorii, pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Stan taki utrzymuje się jeszcze przez 48 godzin po zakończeniu ćwiczeń. Korzysta na tym nie tylko nasza figura, ale także zdrowie. Nadwaga bowiem, a tym bardziej otyłość, jest jednym z głównych czynników ryzyka wielu schorzeń, zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Prawidłowa waga ciała służy też kręgosłupowi i stawom.

Zapobiega miażdżycy

Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia się przed przedwczesną miażdżycą. Ruch reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Sprawia, że organizm wytwarza więcej dobrego cholesterolu HDL, który oczyszcza tętnice ze złego LDL. Dzięki temu nie odkłada się on w ich ścianach, nie tworzy blaszek miażdżycowych, które usztywniają tętnice, zwężają je, blokując dopływ krwi oraz tlenu do serca i mózgu. A wiadomo przecież, że właśnie to prowadzi do choroby niedokrwiennej (wieńcowej) serca. Odpowiedni poziom wysiłku fizycznego zapobiega też tworzeniu się zakrzepów, które mogą być przyczyną zawału serca i udaru mózgu.

Zmniejsza ryzyko nadciśnienia

Liczne badania wykazały, że ludzie aktywni fizycznie mają niższe wartości ciśnienia tętniczego krwi. A sport uprawiany od dzieciństwa minimalizuje ryzyko powstania nadciśnienia w wieku dojrzałym. Dzieje się tak z kilku powodów.

  • Ruch umożliwia pozbycie się nadwagi, która – jak już wspominaliśmy – zaliczana jest do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego.
  • Wzmacnia mięsień sercowy, dzięki czemu wydajniej pompuje on krew. Zwalnia także jego pracę spoczynkową, a wolniejsze bicie serca oznacza jednocześnie niższe ciśnienie krwi.
  • Poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew łatwiej się przez nie przemieszcza. To też ma pozytywny wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego.
  • Zmniejsza negatywne skutki stresu, który również może prowadzić do nadciśnienia.

Chroni przed zawałem

Aktywność fizyczna nie tylko służy sercu, zapobiegając miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu. Ruch wpływa korzystnie bezpośrednio na serce. Zmniejsza częstość jego skurczów. Sprawia, że maleje zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen oraz poprawia jego wykorzystanie w czasie wysiłku. U osób aktywnych fizycznie naczynia tętnicze mają też większą średnicę, co zapewnia lepszy dopływ krwi do serca. Ale w ten sposób na układ krążenia działają przede wszystkim dyscypliny „wytrzymałościowe”, np.: marsz, jazda na rowerze, pływanie, badminton, tenis, biegi narciarskie, kajakarstwo i wioślarstwo.

Wzmacnia kręgosłup i stawy

Jeśli prowadzimy małoaktywny tryb życia, kręgi i tarcze międzykręgowe, choć może się to wydawać dziwne, są niewystarczająco obciążane. A wtedy ich tkanki gorzej przyswajają składniki odżywcze, niezbędne im do ciągłej odbudowy. To zaś sprzyja ich przedwczesnemu zużywaniu się. Poza tym, niedostateczna ilość ruchu sprawia, że wszystkie mięśnie, a więc pleców, brzucha, barków i szyi, wiotczeją, tracą elastyczność. W rezultacie nie są w stanie podtrzymywać kręgosłupa, co prowadzi do różnych jego deformacji, np. do dyskopatii.

Zapewniając sobie odpowiednią dawkę ruchu, możemy zapobiec też chorobie zwyrodnieniowej stawów. Wysiłek fizyczny sprawia bowiem, że chrząstki stawowe są lepiej odżywione i bardziej elastyczne, a więc skuteczniej chronią kości stawów przed tarciem i uszkodzeniem, co prowadzi do zwyrodnienia stawów.

Zapobiega osteoporozie

Choroba ta, polegająca na ubywaniu masy kostnej, jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Jednak aktywność fizyczna może zapobiec jej przedwczesnemu rozwojowi. W jaki sposób? Otóż kości przez całe nasze życie ulegają przebudowie. Co jakiś czas pewna ilość komórek kostnych jest niszczona, a na ich miejsce tworzą się nowe. Jeśli ginie więcej komórek, niż powstaje, zaczyna zmniejszać się masa kostna, co prowadzi do osteoporozy. Dowiedziono, że ruch pomaga w utrzymywaniu równowagi między procesami niszczenia i tworzenia komórek kostnych, jest więc niezbędnym elementem zapobiegania tej chorobie. Wysiłek fizyczny również wzmacnia kości – powoduje, że stają się one gęściejsze i bardziej odporne na urazy. Najlepiej służą im ćwiczenia antygrawitacyjne, to znaczy takie, podczas których kręgosłup i kości długie muszą pokonywać siłę przyciągania ziemskiego. Są to: chód, aerobik, podnoszenie ciężarków, tenis, kometka, chodzenie po schodach.

ZOBACZ TEŻ:  Wzmocnij mięśnie dna miednicy – ćwicz z Zosią Budkiewicz (filmy)

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA