Badanie poziomu wykonuje się najczęściej w celu monitorowania owulacji oraz ciąży, a także w przypadku niepłodności kobiet, hipogonadyzmu u kobiet, guzów hormonalnych u obu płci, guzów nadnercza.

Reklama

Inne są normy poziomu progesteronu w czasie normalnego cyklu miesiączkowego, a inne podczas ciąży. Poziom progesteronu bada się z krwi, mierząc w niej jego stężenie. O tym, czy wynik jest prawidłowy, decyduje faza cyklu lub etap ciąży, w jakim znajduje się kobieta.

Progesteron normy u kobiet i mężczyzn

Badanie stężenia progesteronu we krwi najczęściej bada się w związku z problemami z płodnością. Krew pobiera się zwykle w 7 lub 8 dniu po owulacji. Badanie najlepiej jest wykonać dwa razy w ciągu dnia, ponieważ wydzielanie hormonu jest pulsacyjne. Badanie na ogół wykonuje się też w kolejnym cyklu miesiączkowym – aby zbadać działanie obu jajników, a działają one naprzemiennie.

Normy poziomu progesteronu u kobiet:

  • faza folikularna cyklu jajnikowego: 0,28–0,72 ng/ml,
  • okres okołoowulacyjny: 0,64–1,63 ng/ml,
  • faza lutealna cyklu jajnikowego: 4,71–18,0 ng/ml,
  • menopauza: 0,07–1,25 ng/ml.

W siódmym lub ósmym dniu po owulacji norma poziomu progesteronu wynosi minimum 10 ng/ml. Jeśli stężenie wynosi mniej niż 3 ng/ml, jest to znak, że do owulacji nie doszło.

Zobacz także

Norma progesteronu u mężczyzn wynosi: 0,2–1,38 ng/ml.

Zobacz: Wszystko o testach owulacyjnych

Progesteron: normy u ciężarnych

Poziom luteiny wzrasta przez całą ciążę. Początkowo hormon produkowany jest przez ciałko żółte, później przez łożysko. Normy progesterony podczas ciąży wynoszą:

  • 4 tydzień – 21,6 ng/ml,
  • 12 tydzień – 33,4 ng/ml,
  • 20 tydzień – 55,6 ng/ml,
  • 30 tydzień – 104,5 ng/ml,
  • 40 tydzień – 166,2 ng/ml.

Zmiany poziomu progesteronu

Najwyższy poziom progesteronu powinien być we krwi w 20-22 dniu cyklu miesiączkowego. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia jajeczka w macicy, poziom progesteronu spada. Jeżeli dojdzie do ciąży, progesteron jest nadal produkowany przez ciałko żółte, a po 2-3 miesiącach przez łożysko. Podczas ciąży poziom luteiny wzrasta ponad stukrotnie.

Progesteron: przygotowanie do badania

Przed pobraniem krwi, z odpowiednim wyprzedzeniem należy skonsultować z lekarzem stosowane leki hormonalne, witaminy, suplementy diety, gdyż mogą one wpływać na wynik badania. Najczęściej lekarze zalecają, aby pobranie krwi odbywało się na czczo, minimum 8 godzin od ostatniego posiłku.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama