Kiedy zostajemy mamami, często zachłystujemy się nową rzeczywistością do tego stopnia, że zapominamy o sobie. Czasami nowe emocje i obowiązki sprawiają, że spychamy siebie i swoje potrzeby na boczny tor, tymczasem macierzyństwo to doskonała okazja, by postawić na własny rozwój osobisty. Czym właściwie jest rozwój osobisty w przypadku matki i kiedy znaleźć na niego czas? Pytamy o to Dominikę Wrońską, psycholożkę, współzałożycielkę bloga o psychologii, coachingu i rozwoju osobistym - Trickymind.pl.

Reklama

Nowa lepsza ja, czyli rozwój osobisty

- Każdy będzie miał inną definicję rozwoju osobistego, dla mnie to stawanie się każdego dnia lepszą wersją siebie, dlatego spełnienie można osiągnąć również realizując się w nowej roli – jako matka – przekonuje Dominika Wrońska. W jaki sposób stając się matkami możemy stawać się "lepszą wersją siebie"? Na to pytanie każda z nas ma na pewno kilka gotowych odpowiedzi.

Mnie bycie matką nauczyło empatii i wrażliwości, sprawiło, że spojrzałam inaczej na to, jak się odżywiamy, jak spędzamy wolny czas. Odkąd mam dzieci nie używam w kuchni półproduktów, unikam żywności przetworzonej, codziennie ćwiczę cierpliwość (z różnym efektem), staram się być otwarta na potrzeby innych. Brzmi znajomo? Tak, macierzyństwo jest idealną okazją do rozwoju osobistego.

Nie zapominać o swoich pasjach

Pojawienie się dziecka przynajmniej na jakiś czas sprawia, że w odstawkę idą nasze wcześniejsze pasje i zainteresowania. Nic dziwnego, przecież dziecko i nasza nowa rola są w tym momencie po prostu najciekawsze. Po jakimś czasie jednak znowu sięgamy po ulubione rozrywki, pogłębiamy swoją wiedzę, poszerzamy kompetencje zawodowe. To naturalne, trzeba tylko pamiętać, by nie zmuszać się do niczego i nie przyspieszać naturalnego biegu spraw - pozwólmy wybrzmieć pierwszym zachwytom, pozwólmy sobie w pełni skupić się na nowej roli, zanim zaczniemy na nowo cieszyć się starymi pasjami. To nic złego, jeśli teraz wolisz czytać poradniki o opiece nad niemowlęciem, zamiast zgłębiać tajniki prawa cywilnego – każdy okres w życiu rządzi się swoimi prawami.

- Kobieta w momencie gdy staje się matką nie traci swojej poprzedniej tożsamości, a tylko zyskuje nową, niezwykle ważną życiową rolę- przekonuje Dominika Wrońska. Przed ciążą lubiłaś biegać? Nie musisz z tego teraz rezygnować – zainwestuj w wózek do joggingu. Uwielbiałaś czytać? Zabieraj na spacer książkę, kiedy maluch będzie spać, ty możesz przeczytać kolejny rozdział. Spełniasz się eksperymentując w kuchni? Zostań mistrzynią dań dla niemowląt. Macierzyństwo daje Ci wiele okazji do rozwinięcia skrzydeł!

Zobacz także

Jak znaleźć czas na rozwój osobisty

Opieka nad niemowlęciem oznacza ręce pełne roboty, a do tego dochodzi niewyspanie i dom, którym trzeba się przecież zająć: sam się nie posprząta, lodówka sama się nie zapełni, a obiad sam nie ugotuje. Dlatego tak ważny jest partnerski podział obowiązków: - Dbajmy o siebie nawzajem i dzielmy się obowiązkami – mama nie musi wszystkiego robić sama, wsparcie partnera umożliwia wygospodarowanie czasu dla siebie – przekonuje Wrońska i dodaje: - Nic tak skutecznie jak macierzyństwo nie uczy perfekcyjnej organizacji czasu.

Najlepszą okazją do znalezienia czasu dla siebie w tym okresie jest chyba... karmienie piersią, oczywiście zakładając, że dziecko łatwo przystawia się do piersi i nie ma problemów z ssaniem, bo każda karmiąca mama zna pewnie okresy buntu przy piersi, kiedy o spokojnym karmieniu można zapomnieć. Na szczęście te okresy nie trwają długo. Podczas karmienia, jak podpowiada Dominika Wrońska, możemy słuchać podcastów, robić kursy internetowe, uczestniczyć w webinariach. Wiele z nich poświęconych jest także kompetencjom wychowawczym, co z pewnością pomoże nam się rozwijać w nowej życiowej roli. To również doskonały moment, by podnosić swoje kompetencje zawodowe, co z pewnością przyda się nam, kiedy będziemy wracać do pracy.

Wykorzystajmy więc swoją nową życiową rolę jako szansę na rozwój osobisty – jako człowieka, matki, pracownika, partnerki. To przychodzi tak naturalnie, że czasem nawet same sobie nie uświadamiamy, jak bardzo wzbogacamy się w tym czasie! Cudownie, prawda?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama