Sól – czy szkodzi aż tak bardzo?
O szkodliwości soli mówi się sporo, jednak wiele osób nic sobie z tego nie robi. Wydaje się, że posolenie pomidorów czy zupy to przecież punkty obowiązkowe w kuchni i od takiej ilości soli nic nie może nam się stać.
Smak słony jest jednym z czterech podstawowych, jakie rozpoznajemy. Sól jest znana i stosowana od lat nie tylko jako przyprawa, ale też świetny konserwant. Poza tym zatrzymuje w organizmie elektrolity, które tracimy przy intensywnym wysiłku fizycznym czy biegunce. Jest więc zdrowa czy nie?
Ile soli to zdrowy limit?
Sól jest zdrowa w rozsądnych ilościach. Dzienne dopuszczalne spożycie soli to jedna płaska łyżeczka, odpowiada to ok. 5 gramom. Wydaje się dużo? Wcale nie, kiedy pomyślisz, że sól dodawana jest dziś do wszystkiego: znajdziesz jej mnóstwo w wędlinach, serach, przekąskach, sosach, ale wcale niemało jej nawet w słodyczach. Chętnie dodaje się ją do wszystkich dań instant. Starasz się odżywiać zdrowo, ale nawet kanapka z serem żółtym to porządne źródło chlorku sodu. Nawet jeśli zupełnie zrezygnujesz z dosalania potraw, twój organizm przyjmie dawkę soli z innych źródeł, takich jak chleb czy ciastko.
Jakie produkty zawierają najwięcej soli?
Mimo, że zalecenia WHO mówią o 5 gramach, większość z nas przesadza z solą. Hamburger ma ok. 2-3 g soli w porcji, czyli ponad połowę dziennego limitu! Podobnie niewielkie opakowanie chipsów. 100 g wędliny, czyli kilka plastrów szynki, to nawet 4 g. Jeśli dodamy do tego inne produkty spożywane w ciągu dnia, widzimy wyraźnie, że nie jest trudno przesadzić. Jakie konsekwencje ma nadmierne spożycie soli?
Skutki nadużywania soli
Cellulit, obrzęki, zatrzymanie wody, uczucie opuchlizny, podkrążone oczy - takie skutki na nasz wygląd ma przesadzanie z solą. Oczywiście wygląd to jedno, a zdrowie to drugie. Upodobanie do słonych smaków skutkuje nadciśnieniem, może również pojawić się chroniczne zmęczenie. Zbyt dużo sodu może też powodować bóle brzucha, wymioty czy biegunkę, jednak przede wszystkim obciąża układ krążenia - powodując niewydolność serca oraz zwiększając ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Czy sól tuczy?
Często można spotkać się z twierdzeniem, że sól tuczy. Sama sól faktycznie powoduje wzrost wagi - nie przez przyrost tkanki tłuszczowej, a zatrzymanie wody w komórkach i obrzęki. Z reguły największym źródłem soli są produkty niezdrowe i tuczące (fast foody, słodycze, przekąski), stąd powiązanie soli i tycia. Co więcej, do soli można się przyzwyczaić. Wiele osób nadużywających jej w swojej diecie nie czuje smaku potraw i dosala wszystko, co sprawia, że każda potrawa smakuje podobnie.