Szparagi są zdrowe i pyszne, ale tylko wtedy, gdy są świeże i właściwie przygotowane do zjedzenia. Niektóre części szparagów bywają łykowate i nie nadają się do spożycia, inne mają niesmaczną skórkę albo są zbyt twarde i gorzkie. Aby przyrządzić danie ze szparagów i bez obaw podać je dziecku, unikaj tych błędów.

Reklama

Nie kupuj nieświeżych szparagów

Najczęstszy błąd popełniamy już podczas zakupów, nie sprawdzając, czy szparagi są świeże. Kupuj jędrne szparagi, które nie odkształcają się przy dotyku. Pamiętaj, że większa grubość zielonych szparagów nie oznacza wcale ich większej dojrzałości ani świeżości, a jedynie wpłynie na czas gotowania. Z kolei białe szparagi najlepiej kupować, gdy są średniej grubości. Jak jeszcze rozpoznać świeże szparagi podczas zakupów? Po ściśnięciu końcówki ze świeżego szparaga wypłynie odrobina soku. Główki szparagów zaś powinny być zamknięte. Możesz też ścisnąć lekko cały pęczek – jeśli usłyszysz charakterystyczne skrzypienie, szparagi są świeże.

Nie przechowuj szparagów bez wody

Trzymaj szparagi maksymalnie 2 dni w lodówce, z przyciętymi końcówkami zanurzonymi w wodzie (jak kwiaty w wazonie). Jeśli będziesz zmieniać im wodę co drugi dzień, mogą zachować świeżość nawet przez tydzień.

Nie obieraj wszystkich szparagów

Zielonych szparagów nie obieraj, odłam tylko ich zdrewniałe końcówki: delikatnie zegnij szparag, aż pęknie w miejscu, w którym miękki pęd twardnieje. Możesz też obciąć nożem jaśniejszą, łykowatą końcówkę. Im starsze szparagi, tym będzie ona dłuższa. Uwaga, białe szparagi trzeba obrać, bo ich skórka jest gorzka, a następnie także usunąć twarde końcówki.

Jakie właściwości mają szparagi?

Szparagi to zdrowe warzywo, lekkie i niskokaloryczne (21 kcal na 100 g), na które sezon trwa dość krótko. Szparagi warto jeść, bo:

Zobacz także
  • są doskonałym źródłem witaminy K i kwasu foliowego;
  • działają moczopędnie;
  • zawierają chlorofil i glutation – silne antyoksydanty.

Czy małe dzieci mogą jeść szparagi?

Szparagi są lekkostrawne i mają mało kalorii, a do tego zawierają inulinę, która korzystnie wpływa na florę jelitową. Dlatego szparagi można podawać małym dzieciom, a nawet niemowlętom, np. w postaci zupy szparagowej lub szparagowego bukietu z marchewką.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama