Mama

Wielki powrót mamy do pracy

Robi ci się zimno na samą myśl, że będziesz musiała zostawić maluszka w domu i iść do pracy? Podpowiemy ci, jak się do tego przygotować, by zminimalizować stres – swój i malucha.

Nie ma co się czarować – na początku godzenie pracy z opieką nad dzieckiem to nie bułka z masłem. Prawdopodobnie czekają cię stres, zmęczenie, tęsknota, wyrzuty sumienia, zazdrość („Dlaczego ono za mną nie tęskni? Bardziej kocha babcię/nianię?), poczucie, że nie robisz wszystkiego tak dobrze, jak powinnaś...

Jednak nie daj się zwariować – miliony kobiet żyje w taki sposób i nic złego się nie dzieje. Ty także sobie poradzisz. Tylko zanim wrócisz do pracy...

Przyzwyczaj do rozstań

Zacznij już kilka tygodni przed planowanym powrotem do pracy. Wyjdź do kina albo do znajomych, a malca zostaw pod opieką taty lub babci. Dziecko powolutku zrozumie, że nie jesteś przy nim non stop, a ty będziesz miała okazję sprawdzić, jak się czujesz, gdy smyk jest daleko od ciebie. Czasem potrzeba kilka takich wyjść, by przyzwyczaić się do rozłąki i nie wydzwaniać co chwilę do domu. Lepiej jednak ten stres przeżyć w kinie albo kawiarni niż w biurze, mając na głowie terminy, klientów, zebrania...

Znajdź dobrą opiekę

Byłoby świetnie, gdyby dzieckiem mogła zająć się babcia. Jeśli to niewykonalne, zacznij szukać opiekunki. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że dopiero szósta czy nawet dwunasta osoba z rzędu przypadnie ci do gustu. Gdy już znajdziesz nianię, która ci odpowiada, jak najszybciej poznaj ją ze swoim dzieckiem. Zaproś ją kilka razy do domu i na spacer, zostaw pociechę pod jej opieką na godzinę, trzy, potem na pół dnia.

Polecamy: Babcia,opiekunka, czy żłobek - za i przeciw

Umów się z szefem na rozmowę

Coraz więcej firm idzie na rękę młodym mamom, więc kto wie, może i ty będziesz mogła liczyć na szczególne względy. Poza przejściem na pół etatu (co, niestety, wiąże się z mniejszą pensją) w grę wchodzą także inne rozwiązania. Możesz np. pracować w godzinach wygodnych dla ciebie (gdy z pracy wraca tata). Albo wykonywać część służbowych obowiązków w domu. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy umów się na rozmowę z szefem. Zaproponuj mu, że popracujesz w wybrany sposób przez jakiś czas, abyście oboje mogli sprawdzić, jak to wychodzi w praktyce. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie na każdym stanowisku możliwe będą tego typu rozwiązania.

Zrób zakupy na zapas

Wyprawa po pieluszki, płyn do mycia naczyń czy brokuły na zupkę dla dziecka – to prawdopodobnie ostatnia rzecz, na którą będziesz miała ochotę po pracy. Sprawdź, czy mieścisz się w ubrania sprzed ciąży, by dzień przed wielkim powrotem nie spotkała cię niespodzianka. Wypierz je i wyprasuj, by nie zawracać sobie takimi głupstwami głowy w ostatniej chwili. A jeśli trzeba, dokup potrzebne do pracy ciuchy.

Rozdziel obowiązki

„Przydziel” mężowi sprzątanie i sprawunki, poproś o pomoc mamę lub teściową (mogłyby np. czasem coś ugotować). Początki są najtrudniejsze i nie warto sobie ich jeszcze bardziej komplikować udawaniem, że jest się cyborgiem. Ustal z nianią ważne rzeczy. Pokaż jej, gdzie jest żel na ząbkowanie, tarka do warzyw albo zapasowe opakowanie pieluszek... Upewnij się, że opiekunka wie, co robić, gdy dziecko się zakrztusi albo dostanie gorączki. Przyczep do lodówki kartkę z telefonami: do pracy, na komórkę, do taty, babci, lekarza. Pewnie się nie przydadzą, ale będziesz spokojniejsza, mając pewność, że opiekunka może z nich skorzystać.

Bądź spokojna i opanowana

Tego dnia wstań wcześniej. Dzięki temu nie wpadniesz w panikę, gdy urwie ci się guzik. Przed wyjściem pożegnaj się z dzieckiem. Nie znikaj mu z oczu, gdy patrzy w inną stronę, bo następnym razem może się rozpłakać, gdy pójdziesz zrobić siusiu. Nie przedłużaj jednak waszego pożegnania w nieskończoność.

Uwierz w swoje umiejętności

Boisz się powrotu do pracy nie tylko ze względu na dziecko? Nawet jeśli trochę wyszłaś z wprawy albo o czymś zapomniałaś, nadal potrafisz to, co umiałaś wcześniej. Daj sobie trochę czasu na wdrożenie się w nowe obowiązki i nie staraj się już pierwszego dnia zasłużyć na miano pracownika roku.

Nie zadręczaj się i nie oskarżaj

Nie wmawiaj sobie, że robisz dziecku krzywdę. To nieprawda! Często zapracowane mamy poświęcają maluchom więcej czasu niż te, które są zmęczone siedzeniem w domu. Pamiętaj jednak, żeby po powrocie z pracy bawić się z maluszkiem, a nie zmywać. Skup się na dobrych stronach sytuacji: rozwijasz się, zarabiasz, dbasz o siebie, a dziecko ma stęsknioną, chętną do zabawy mamę. To przecież dobrze, prawda?

Czytaj też: Rzeczy, których nie powinnaś robić po powrocie do pracy.

 

tm_dopisek.gif

 

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

praca czy rodzina
Fotolia
Mama
5 częstych obaw przed powrotem do pracy. Też je masz?
Nawet kiedy podejmiemy już decyzję o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka, wciąż jesteśmy pełne obaw. Czy ty też boisz tych 5 rzeczy?

Na co dzień boimy się przeciągów, pająków lub obcych ludzi o zmroku. Jednak kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji o powrocie do pracy po porodzie, nasze lęki mają zupełnie nowy wymiar. Jak tu rozstać się z ukochanym maleństwem? Czy sobie poradzimy? I bez względu na to, jak bardzo mama jest gotowa powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim , najczęściej martwi się o jedną (lub więcej) z tych pięciu rzeczy. Jak oswoić te obawy? 1. Martwię się o dziecko. "Przecież nikt nie zaopiekuje się nim tak dobrze jak ja! Gdzie mu będzie tak dobrze jak u mamy?" - brzmi znajomo? Wiele z nas ma problem z zaufaniem obcym ludziom, w końcu chodzi tu o powierzenie im tego, co mamy najcenniejsze: naszego dziecka. Nieważne więc, czy będzie to opiekunka, czy pani w żłobku lub przedszkolu , boimy się, że kiedy wrócimy do pracy nasze dziecko będzie tęsknić albo że stanie mu się krzywda. Nawet tata i babcia wydają się niektórym z nas niegodni zaufania.  Moment symbolicznego odcięcia pępowiny musi jednak kiedyś nastąpić, a wtedy możesz odkryć ze zdumieniem, że świat trwa, a wy nadal jesteście cali, zdrowi i szczęśliwi. Oczywiście, że twoje dziecko będzie czasem wracać z przedszkola z siniakiem czy guzem, ale czy to nie naturalna część dzieciństwa? Pamiętaj, że jest pod opieką wyszkolonych nauczycieli, nianię wybrałaś skrupulatnie, a babcia kocha je tak samo bardzo jak ty. Będzie dobrze. Nie bój się pytać opiekunów o to, jak dziecku minął dzień. Będziesz spokojniejsza wiedząc, co u niego słychać: kogo dziś polubił, z kim się pobił i jaki piękny rysunek narysował dla ciebie. 2. Wciąż karmię piersią. Twoje dziecko za nic w świecie nie weźmie do ust butelki? Boisz się, że zagłodzi się w czasie, gdy jesteś w pracy? To naturalne obawy. Może pocieszy cię myśl, że tego samego przed powrotem do pracy po porodzie bały się tysiące mam przed tobą....

kobieta, relaks
Fotolia
Mama
Sekrety zrelaksowanych mam
Gdy jest się zabieganą mamą, wolne chwile nie zdarzają się często. Dlatego gdy którąś z nich już złapiesz, wykorzystaj ją dobrze. To pierwszy sekret zrelaksowanych mam. Oto kolejne.

Najczęściej scenariusz jest taki: kiedy już znajdziesz chwilę dla siebie, nadrabiasz zaległości w sprzątaniu albo padasz na nos i... zasypiasz. Sprzątania nie polecamy. Odsypianie jest OK, ale nie zastąpi prawdziwego odpoczynku. Bo żeby odpocząć, musisz czuć, że robisz coś tylko dla siebie, coś, co odstresowuje... Coś – czyli co? Spytaliśmy młode mamy, jakie mają sposoby na relaks. Mam swoje hobby Kiedyś marzyłam o zostaniu malarką. Z czasem jednak moje plany się zmieniły. Ale miłość do malarstwa została. Dlatego dziś, jak tylko poczuję, że mam dość, wyjmuję farby i maluję. Wystarczy, że chwilkę pomacham pędzlem, a już czuję, jak wszelkie zmęczenie mija. Inne propozycje: przypomnij sobie, co kiedyś sprawiało ci frajdę, i zacznij to znowu robić. Albo poszukaj nowego hobby. Możesz np. tworzyć biżuterię lub dekoracje do domu. Albo spróbuj sił w szydełkowaniu, haftowaniu, robieniu na drutach. Wersja z dzieckiem: doskonałym pomysłem jest malowanie z dzieckiem palcami. Wystarczy duży karton i łatwo zmywalne farby (bo nici z odpoczynku, gdy po nim będzie cię czekać szorowanie podłogi i maluszka). Świetna zabawa i odpoczynek gwarantowane. Robię sobie wolne Gdy mam dość, wyjeżdżam na dzień, dwa do siostry. Kiedy zrobiłam to po raz pierwszy, zamiast odpoczywać, zamartwiałam się. Po powrocie okazało się jednak, że moi mężczyźni świetnie sobie radzą beze mnie. Te wyjazdy pozwalają nam zatęsknić za sobą i uświadamiają nam, jak bardzo się kochamy.   Inne propozycje: czasem wystarczy wyjść z domu choćby na godzinkę. Umów się z mężem np. na wolne popołudnia w piątki. Taka przerwa wszystkim dobrze zrobi. Ty odpoczniesz, malec będzie miał tatę na wyłączność, a mąż doceni, jaką ma fajną żonę. Wersja z dzieckiem: nie zawsze możesz wyjść bez dziecka? I na to jest sposób! Zaproś koleżanki z dziećmi do siebie....

niania, opiekunka
Fotolia
Niemowlę
Kłopoty z nianią do dziecka – psycholog radzi, jak rozmawiać, żeby się dogadać
Zatrudniając nianię, stałaś się jej szefową. Możesz i powinnaś wymagać od niej, by spełniała Twoje oczekiwania. I musisz reagować, gdy dzieje się inaczej. Jak rozmawiać z opiekunką, gdy nie jesteś z niej w pełni zadowolona? Posłuchaj psychologa.

Niania przez kilka godzin dziennie „zastępuje” maluchowi mamę i tatę. Od niej w ogromnym stopniu zależy, jak dziecko się rozwija, dlatego równie ważne jest, czy opiekunka przestrzega zasad, które jej wyznaczyłaś. Co z tego, że twoje dziecko będzie ją uwielbiać, jeśli okaże się, że zdobywa jego miłość zakazaną przez ciebie czekoladą…? Niania nie taka idealna? Oto sygnały alarmowe Ufaj, ale kontroluj – ta zasada zdecydowanie odnosi się do twojej współpracy z nianią. Jeżeli to możliwe, staraj się od czasu do czasu sprawdzić, jak wypełnia obowiązki. Wyrwij się z pracy na godzinkę i nieoczekiwanie przyjedź do domu w środku dnia. Dzięki temu szybko się zorientujesz, jak niania radzi sobie z obowiązkami i jak zachowuje się, gdy jest z dzieckiem sama. I nie miej wyrzutów sumienia z powodu tych „nalotów” – czasem warto wykazać się nadmierną ostrożnością, niż dopuścić do tego, by maluszkowi działa się krzywda. Uważnie obserwuj dziecko. Sprawdzaj, czy nie ma zaczerwienionej pupy (gdy niania zbyt rzadko zmienia mu pieluchy), czy jest najedzone (może opiekunka przekarmia je słodyczami), czy potrafi bawić się zabawkami dla dzieci w jego wieku. Ze starszakiem możesz już porozmawiać. Ale i wtedy staraj się czytać między wierszami. Jeśli twoje dziecko zna na przykład na pamięć imiona wszystkich bohaterów telenoweli, wiadomo, jak spędza czas z nianią... Szukasz niani? Wejdź na:   Chwal, ale i krytykuj, jeśli masz powody. Kiedy masz zastrzeżenia do niani, przede wszystkim powiedz jej o tym. Wyraźnie wytłumacz, co powinna zmienić w swoim postępowaniu. Umówcie się też, że raz w tygodniu spotkacie się na dłuższą rozmowę. Będziecie wtedy mogły omówić postępy dziecka i plany na najbliższy czas, a także wymienić się uwagami. Podczas takiej rozmowy doceń jej osiągnięcia („Jagódka w końcu zaczęła...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj