Winę za nasze zmęczenie tak łatwo zrzucić na macierzyństwo! Sama pewnie tak tłumaczysz to, że ciągle brakuje ci energii. Zajmujesz się niemowlęciem, odprowadzasz starszaka do przedszkola, pędzisz do pracy i na wywiadówkę do szkoły. Nie masz czasu zjeść porządnego posiłku. To jasne, że jesteś zmęczona. Kto nie byłby wykończony, zajmując się małym dzieckiem, prawda? Nawet lekarz powie ci (prawdopodobnie), że to dlatego. Tymczasem zmęczenie może być objawem kilku chorób, a jego lekceważące traktowanie (bo przecież masz małe dzieci!), może oznaczać, że nie podejmiesz odpowiednio wcześnie leczenia.

Reklama

„To dlatego, że jest pani mamą!"

Przekonała się o tym aktorka Salma Blair, która opowiedziała w wywiadzie dla "Good Morning America", że była tak bardzo zmęczona, że po odwiezieniu dziecka do szkoły, wracając do domu, musiała zatrzymywać samochód, żeby się zdrzemnąć. Przez wiele lat lekarze zbywali ją, mówiąc, że to trudy macierzyństwa tak ją męczą i że nie ma w tym niczego dziwnego. W końcu okazało się jednak, że to objaw stwardnienia rozsianego.

Lekarze ignorują kobiety?

Pisaliśmy w mamotoja.pl o eksperymencie, z którego wynikało, że mamy tendencję do ignorowania bólu u dziewczynek, uznając, że ich reakcje są przesadzone. W przeciwieństwie do chłopców, którym wierzymy, jeśli mówią, że coś ich boli. Inne badanie wykazało, że kobiety, które zgłaszały się na SOR z bólem brzucha, musiały dłużej czekać na pomoc lekarską niż mężczyźni z tym samym problemem. Rzadziej otrzymywały też środki przeciwbólowe. Kolejny przykład: kobietom częściej sugeruje się, że odczuwany przez nie chroniczny ból ma podłoże psychiczne.

Choroby, których jednym z objawów może być zmęczenie

Wiele schorzeń może objawiać się chronicznym zmęczeniem, m.in.:

  • choroby tarczycy,
  • anemia,
  • niedoczynność kory nadnerczy,
  • cukrzyca,
  • depresja,
  • zespół chronicznego zmęczenia,
  • stwardnienie rozsiane,
  • chłoniak,
  • choroby wątroby.

Nie daj się, walcz o poważne traktowanie!

Bywamy onieśmielone w obecności lekarzy, ale nie możemy pozwolić, by traktowano nas protekcjonalnie i traktowano nasze dolegliwości pobłażliwie, tylko dlatego, że jesteśmy kobietami. Jeśli czujesz, że masz problem zdrowotny, drąż dopóty, dopóki nie zostanie ci postawiona odpowiednia diagnoza. Nie daj się zbyć stwierdzeniem, że jesteś po prostu zmęczona, bo jesteś mamą.

Zobacz także
Reklama

źródło: romper.com

Reklama
Reklama
Reklama