Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę
Fotolia
Patronaty

W rytmie dnia

Gdy w domu pojawia się dziecko, w życie rodziców – nawet tych najbardziej zorganizowanych – wkrada się chaos. Tymczasem maleństwo potrzebuje porządku wokół siebie, bo jednym z najbardziej istotnych elementów dla prawidłowego rozwoju malca jest stały rytm dnia.

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja, ale nastający w domu chaos wcale nie jest inspirujący – a na pewno nie dla noworodka. To prawda, że życie mamy i taty staje na głowie, ale co ma „powiedzieć” dziecko? Dla niego wszystko jest nowe i nieznane: przytłumione do tej pory dźwięki stają się głośniejsze i wyraźniejsze, skórę może podrażniać dotyk różnych materiałów, światło razi w oczka a nos atakują zupełnie nieznane zapachy. Do tego trzeba jeść i pić, co w brzuchu mamy nie było konieczne, no i kojące bicie serca mamy jest tylko wtedy, gdy bobas jest na rękach a nie zawsze, wszędzie i o każdej porze. Dlatego tak ważne jest, żeby nie fundować dziecku jeszcze więcej „atrakcji”. Ratunkiem dla całej rodziny, swoistym oparciem, może być stały rytm dnia dziecka, bo stabilizacja daje poczucie bezpieczeństwa, co znów przekłada się na spokój.

Co daje dziecku stały rytm dnia?

Regularny tryb życia niewątpliwie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów – zarówno fizjologicznych, jak i poznawczych oraz emocjonalnych rozwijającego się niemowlęcia. Ponadto daje mu możliwość ułożenia i posegregowania informacji, jakie jego mózg „przyjął” w ciągu dnia – a należy pamiętać, że człowiek nigdy nie uczy się tak szybko i tak wiele, jak w ciągu pierwszych lat życia. Dlatego punktualność i niezmienność kolejności są tak istotne dla małego człowieka. A co jeszcze daje dziecku stały rytm dnia? Mamy dla Was garść wskazówek.

  • Pomaga dziecku odróżnić dzień od nocy. A różnica ta musi być wyraźna – na zabawę i gości jest czas właśnie za dnia, gdy robi się ciemno/późno i cicho pora do łóżka. Dla rodziców to oczywiste, ale skąd ma to wiedzieć bobas, który pod sercem mamy zawsze miał „stałe warunki”?
  • Wyznacza granicę między tym, co wolno, a czego nie można. Malec dopiero poznaje swoich rodziców i nie wie, co zaakceptują, a w związku z czym „będą na nie”. Jeśli opiekunowie będą konsekwentni, maleństwo powoli nauczy się, na ile może sobie pozwolić.
  • Uspokaja dziecko i pomaga w zasypianiu. Nic nie relaksuje tak, jak przewidywalność. No bo po co płakać i się denerwować, jeśli wiadomo, co się zdarzy za chwilę, co nas czeka za jakiś czas, jak będzie wyglądał dalej dzień? Wniosek? Nic malca tak nie relaksuje, jak... nuda!

Moc rytuałów

Jednym z elementów stałego rytmu dnia dziecka są tzw. rytuały, czyli codziennie powtarzające się w tej samej kolejności czynności. Takim rytuałem może być np. codzienny 2-godzinny spacer o tej samej porze. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli jednego dnia będzie to np. dziesiąta rano a drugiego jedenasta, ale już wychodzenie raz rano a raz po południu może sprawić, że brzdąc będzie marudził przy ubieraniu, bo nie będzie wiedział, czy czeka go dajmy na to wycieczka do parku czy... do lekarza. A to zasadnicza różnica, prawda? Inny przykład? Jedzenie. Można karmić dziecko raz na kanapie a raz przy stole w kuchni, ale wtedy malec może się pogubić – dla niego fakt przejścia do salonu może być równoznaczny z porą na zabawę (bo do tej pory tak było), a nie z obiadem. Natomiast jeśli każdy posiłek będzie poprzedzony np. myciem rączek, usadowieniem się na krzesełku do karmienia i założeniem śliniaczka, malec nie będzie miał wątpliwości na co (jak zwykle) przyszedł czas. Jeszcze innym, „klasycznym” wręcz rytuałem, jest rytuał „na sen”. To jeden z najskuteczniejszych „patentów” na to, aby malec w miarę szybko zasnął i spokojnie przespał noc (albo przynajmniej rzadziej się budził). Powinien zaczynać się on od kąpieli o tej samej porze – to najważniejszy, bo pierwszy punkt rytuału i nie powinien się opóźniać. Kąpiel rozluźnia mięśnie i uspokaja, a zatem to naturalny środek nasenny. Potem pora na porcję czułości – np. mały masaż (czyli muskanie skóry, głaskanie, delikatne uciskanie). Ostatnim elementem rytuału, a zarazem ostatnim punktem dnia, jest bajeczka lub kołysanka – także cicha i spokojna i... niezbyt ciekawa, by malec się nie rozbudził zainteresowany, zamiast zasnąć jak aniołek.

Zajrzyj też na: www.dada.pl

usypianie dziecka
Panthermedia
Pielęgnacja
(Na)senne rytuały niemowlaka
Czyli o czym pamiętać, by maluch łatwo zasypiał i smacznie spał całą noc.

// Widok śpiącego dziecka to miód na serce dla każdej zmęczonej mamy. I marzenie wielu z nich... Jedne maluszki zasypiają "jak dziecko", ale ukołysanie innych graniczy wręcz z cudem. O czym należy pamiętać, by maleństwo usypiało chętnie i szybko? Dziecko to troszkę "mały dorosły" – jeśli chodzi o spanie. Tak jak mamie i tacie, jemu także ma być wygodnie, ciepło i bezpiecznie – inaczej ze spokojnego zdrowego snu nici. By taki właśnie był, pamiętaj o: Asertywności – nawet jeśli kroi Ci się serce, nie gódź się na żadną zabawę z maleństwem gdy pora do łóżeczka. Jedno ustępstwo to początek – jeśli nie będziesz konsekwentna, maluch zacznie to wykorzystywać. Drzemkach w ciągu dnia – są one dziecku potrzebne, ale nie mogą być za częste. Reguluj je, w innym wypadku w porze spania brzdąc ani pomyśli o spokojnym leżeniu w łóżku, o zaśnięciu nie wspominając. Trzymaniu emocji na wodzy – ponieważ dziecko to barometr uczuć rodzica. Jeśli źle się czujesz, masz zły humor etc. pozwól, by malucha ukołysał np. tata lub inna "sprawdzona" osoba, która jest w tym czasie w domu. Wyborze odpowiedniego miejsca do spania – na początek może to być kołyska. Powolne i rytmiczne bujanie może pomóc dziecku spokojnie i szybko usnąć, dlatego kołyska może być prawdziwym dobrodziejstwem! Pamiętaj jednak, że malec może w nich spać tylko do 3. miesiąca życia. Kiedy zacznie próby przewracania się z pleców na brzuszek, pora na przeprowadzkę z kołyski czy koszyka do własnego łóżeczka, ponieważ jest ono bezpieczniejsze dla kręcącego się maleństwa. Suchej pieluszce – nic tak nie przeszkadza we śnie, jak uczucie, że ma się mokro. Właściwej temperaturze – chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu zasypianiu, dlatego codziennie wietrz sypialnie pociechy. Optymalna...

Kaczorowska z dzieckiem
screen/Instagram@agakaczor
Zakupy
Awantura na profilu Kaczorowskiej. Mamom nie podoba się pora kąpieli jej dziecka
Każda mama próbuje dostosować pielęgnację maluszka nie tylko do potrzeb dziecka, ale i własnego trybu życia. Jednak czy można do tego tematu podchodzić aż tak swobodnie? Internautki mają wątpliwości.

Agnieszka Kaczorowska pod koniec lipca została mamą. Celebrytka dzieli się scenami z życia rodzinnego i chętnie pyta o rady. Jednak jak każda mama, która dzieli się ze światem swoimi metodami, musi liczyć się także z krytyką. O co tym razem poszło? A o kąpiel.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Agnieszka Kaczorowska-Pela (@agakaczor) Wrz 23, 2019 o 10:26 PDT Kaczorowska chciała się podzielić z fankami informacją, jak wygląda u nich w domu kąpiel maluszka. Aktorka umieściła  też zdjęcie z Emilką. Dziewczynka miała na sobie przeuroczy ręczniczek dla niemowlaka z uszkami. Śliczny obrazek, jednak to, co Kaczorowska napisała pod postem, wzbudziło wiele emocji . „Uwielbiamy czas kąpieli❗️🛁 Nasza Emilka chyba woli te kąpiele poranne niż wieczorne... a jak u Was? Kiedy kąpiecie? Macie ustaloną stałą porę? My na razie nie jesteśmy mistrzami logistyki i zarządzania sobą w czasie...🙈Pracujemy nad tym. 😌😉” napisała na swoim profilu i się zaczęło... Najpierw została skrytykowana za kąpanie maluszka dwa razy dziennie , a potem za to, że myje dziecko rano. Kaczorowska wyjaśniła, że córeczka nie je jest kąpana tak często, jak wydaje się internautkom i źle zrozumiały jej słowa. Napisała także, że tylko czasem kąpielowy rytuał odbywa się rano, gdyż nie zawsze wieczorem z mężem mają na to czas. Zapewniła, że Emilka nie ma problemu z zasypianiem mimo nieregularnego trybu dnia rodziców. Mamy miały wątpliwości czy poranna kapel to dobry pomysł, szczególnie jeśli potem idzie się na spacer . Podkreśliły również, że znacznie lepiej kąpać dziecko wieczorem o stałej porze wraz z innymi rytuałami, które ułatwią...

Pielęgnacja
10 ważnych rytuałów
Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany.

Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Rytuał usypiania, pożegnania, kąpieli... Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany. Już je wprowadziłaś? Jeśli nie – zobacz, jak to zrobić. Potrzebują ich już nawet niemowlęta. Choć słowo „rytuał” może ci się kojarzyć z jakimiś nadzwyczajnymi uroczystościami, to tak naprawdę są to najzwyklejsze, codzienne czynności. Musisz je jednak wykonywać za każdym razem w ten sam sposób i w tej samej kolejności. To wystarczy, by usypianie zamieniło się w rytuał kładzenia malca do łóżeczka. Dzieci potrzebują uporządkowanego planu dnia – regularnego karmienia, stałej pory snu, spaceru i zabawy. Taki ustalony rytm sprawia, że są o wiele spokojniejsze, bo czują się bezpiecznie. Starszy maluch dzięki rytuałom rzadziej się buntuje. Zawsze wie, co go czeka i dlatego łatwiej zgadza się, gdy go o coś prosisz. Oto ważne rytuały, których potrzebuje każde dziecko. 1. Dzień dobry maleństwo! Chcesz, by Twój brzdąc co rano pewnie wkraczał w nowy dzień? Już z samego powitania możesz uczynić rytuał. Zawsze wchodź do pokoju malca uśmiechnięta i witaj go tymi samymi czułymi słowami: np.: „Pora wstawać, już świeci słoneczko”. Z czasem smyk będzie na nie czekał. Staną się dla niego gwarancją, że wszystko w jego życiu jest tak, jak powinno być. Niektóre dzieci nie chcą wstać z łóżeczka, jeśli mama nie przyjdzie i nie odkryje kołderki. Inne czekają na porannego całuska. Kiedy go zabraknie, czują się zagubione i marudzą. Rytuał powitania sprawi, że malec od rana będzie spokojniejszy i łatwiej przekonasz go do ubrania się i zjedzenia śniadania. 2. Wesołe przebieranki Twój smyk nie lubi ubierania? Połącz je z zabawą! Gdy zakładasz malcowi koszulkę i ma przez chwilę zakrytą buzię, zapytaj wesoło: „A gdzie jest mamusia? O tutaj!”. Możesz też bawić się w „a ku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj