Po kilku dniach po urodzeniu maluszek straciła na wadze, zrobił czarną jak smoła kupkę, a może usłyszałaś od lekarza, że ma żółtaczkę fizjologiczną? Czy powinnaś martwić się o stan zdrowia swojego dziecka?

Reklama

Stany przejściowe w pierwszych dniach życia noworodka

Stany przejściowe to fizjologiczne zmiany w organizmie noworodka, które mają charakter adaptacyjny, czyli pozwalają maluchowi przystosować się do życia poza brzuchem mamy. Występują w pierwszych kilku dobach życia dziecka i wkrótce ustępują samoistnie. I najważniejsze: są zupełnie normalne, nie musisz więc martwić się o zdrowie swojego maleństwa. Jakie stany przejściowe możesz zaobserwować u swojego dziecka?

Spadek masy ciała

Urodziłaś ponad 3,5 kg szczęścia, a tu nagle kilka dni po porodzie maluszek zaczyna tracić na wadze? Spokojnie, to całkowicie normalne. Maluszek waży mniej głównie ze względu na utratę wody przez wydalanie moczu i kupki, a także z powodu ogólnych procesów metabolicznych. Fizjologiczny spadek masy ciała nie powinien być większy niż 10 procent wagi urodzeniowej. Najmniej maluch będzie ważył w 3-4 dobie życia, po czym jego masa ciała się ustabilizuje i zacznie wzrastać.

Żółtaczka fizjologiczna

Na samą myśl o tym, że twoje dziecko może mieć żółtaczkę, robi ci się słabo? Spokojnie! Żółtaczka fizjologiczna to nie to samo co „zwykła” żółtaczka i jest normalnym stanem, który pojawia się ok. 3-4 doby życia u ok. 70 procent noworodków i mija po kilku dniach. Skąd bierze się żółtaczka fizjologiczna? Kiedy maluszek był jeszcze w twoim łonie, w jego krwi znajdowała się bardzo duża ilość czerwonych krwinek. Dzięki nim brzdąc mógł maksymalnie korzystać z tlenu, który mu dostarczałaś. Teraz, gdy może już sam oddychać, „dodatkowe” krwinki nie są mu już potrzebne, dlatego rozpadają się, a w efekcie tego procesu wytwarza się bilirubina, która nadaje skórze żółty odcień.

Czarna kupka

Taki kolor kupki zazwyczaj budzi niepokój młodych rodziców, jednak pierwsza kupka noworodka, czyli tzw. smółka, właśnie tak wygląda. Jej ciemnozielony, prawie czarny kolor jest z wynikiem beztelnowej przemiany żółci. Smółka może zawierać pozostałości wód płodowych, złuszczony nabłonek skóry dziecka, śluz oraz inne substancje pochodzące np. z rozwijających się narządów. Od teraz przez kilkanaście miesięcy życia malucha niezbędne będą pieluszki. Już na początku warto wybrać takie, które są nie tylko bardzo chłonne i nie przeciekają, lecz także są delikatne dla skóry dziecka i dobrze dopasowują się do jego ciała. Szeroki wybór takich pieluszek znajdziesz w ofercie marki Dada.

Zobacz także

Zmiany skórne

Na skórze noworodka możesz zauważyć także różne zmiany skórne, takie jak np. krostki (wyglądające jak potówki). Powstają one zazwyczaj na skutek działania hormonów matki i znikają kilka dni po porodzie. Ze zdziwieniem może odkryjesz też, że twoje maleństwo jest… pokryte drobnymi włoskami! Jest to tzw. meszek płodowy, który również wkrótce zniknie.

Powiększone gruczoły piersiowe

I nie chodzi tu o piersi mamy, ale… noworodka i to zarówno dziewczynki, jak i chłopca! Jest to spowodowane hormonami mamy, które przez łożysko przeniknęły do organizmu dziecka. Ponadto u córeczki możesz zaobserwować obrzmienie sromu i wydzielinę z pochwy. To wszystko minie, gdy tylko w organizmie maluszka zostanie przywrócona równowaga hormonalna.

Reklama

Zajrzyj też na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama