5 dni opieki na dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse

5 dni opieki na dziecko – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie

2 dni opieki na dziecko prawdopodobnie już niebawem zostanie wydłużone do 5 dni. Aktualną „opiekę na dziecko” miałby zastąpić „urlop opiekuńczy”.

5 dni opieki na dziecko to wydłużony wymiar urlopu z tytułu opieki na dziecko, który wcześniej można było wykorzystać tylko przez 2 dni. Być może już w tym roku rodzice będą mogli skorzystać z nowego przywileju. Zmieni się nie tylko czas trwania urlopu. Urlop nazywany potocznie „opieką na dziecko” ma także zostać rozszerzony na innych członków rodziny. 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

5 dni opieki na dziecko – od kiedy?

W 2019 roku Polska przyjęła dyrektywę unijną work-life balance, której celem jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci, a także zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym. Przepisy zawarte w dyrektywie nasz kraj musi wdrożyć najpóźniej do 2 sierpnia 2022 roku. 

5 dni opieki na dziecko zamiast dwóch dni

Przyjęcie unijnej dyrektywy oznacza zmiany w zasadach urlopów dla rodziców. Jednym z przyjętych rozwiązań jest wydłużenie 2 dni opieki na dziecko do 5 dni. Aktualnie tę kwestię reguluje Kodeks pracy, zapewniając osobie zatrudnionej na umowę o pracę 2 dni (lub 16 godzin) wolnego, które rodzic może wykorzystać raz w roku, by opiekować się swoim dzieckiem. Wolne przysługuje pracownikom, których dzieci nie ukończyły jeszcze 14. roku życia.

Nowe zasady będą znacznie bardziej korzystne dla rodziców, ze względu na 3 dodatkowe dni wolne, które będzie można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Minusem jest to, że planowany urlop opiekuńczy ma być jednak niepłatny.

5 dni na dziecko – kto może skorzystać z urlopu?

Poza wydłużeniem przysługującego urlopu, przyjęcie dyrektywy unijnej wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę – urlop opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko na dziecko, ale również na pozostałych członków rodziny, zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe. Takim członkiem rodziny może być:

  • syn,
  • córka,
  • matka,
  • ojciec,
  • małżonek.

Urlop ten można wziąć „w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych”.  Urlop można więc wziąć z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia, choroby, kontuzji itp. osoby z rodziny.

Unia Europejska dopuszcza jednak możliwość dookreślenia w poszczególnych państwach szczegółów dotyczących zakresu i warunków urlopu opiekuńczego.

Źródło: strefabiznesu.pl, kadry.infor.pl

Zobacz także

wniosek o urlop tacierzyński
Adobe Stock
Prawo i finanse
Wniosek o urlop tacierzyński [WZÓR DO DRUKU]
Wniosku o urlop tacierzyński nie powinno się mylić z wnioskiem o urlop ojcowski. Choć pojęcia urlopu tacierzyńskiego często używa się jako synonim urlopu ojcowskiego – występują między nimi różnice, dlatego właśnie należy napisać inny wniosek. Skorzystaj z naszego gotowego wzoru wniosku o urlop tacierzyński w 2022 roku.

Wniosek o urlop tacierzyński należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego, której nie wykorzystała mama. Nie należy również mylić pojęcia urlopu tacierzyńskiego z urlopem ojcowskim . W Kodeksie pracy nie występuje „urlop tacierzyński”, jest to jednak określenie potoczne, które odnosi się do niewykorzystanej przez matkę (pracownicę) części urlopu macierzyńskiego . W takiej sytuacji tę część urlopu może wykorzystać tata dziecka. Urlop ojcowski natomiast ojciec może wykorzystać niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Spis treści:  Jak napisać wniosek o urlop tacierzyński? Urlop tacierzyński – potrzebne dokumenty Wniosek o urlop tacierzyński – wzór PDF do druku Wzór wniosku o rezygnację matki z części urlopu macierzyńskiego Urlop ojcowski – wniosek Jak napisać wniosek o urlop tacierzyński? We wniosku o urlop tacierzyński muszą znaleźć się następujące informacje: miejscowość i data złożenia wniosku imię i nazwisko pracownika dane pracodawcy prośba o udzielenie urlopu imię i nazwisko dziecka data urodzenia dziecka informacja o rezygnacji matki z pozostałej części urlopu macierzyńskiego informacja, ile wynosi okres wykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego termin planowanego urlopu tacierzyńskiego podpis. Urlop tacierzyński – potrzebne dokumenty Do wniosku o urlop tacierzyński musisz dołączyć następujące dokumenty: kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, oświadczenie pracownicy o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Wniosek o urlop tacierzyński – wzór PDF Wniosek o urlop tacierzyński możesz napisać własnoręcznie, jeśli jednak nie chcesz tego robić – skorzystaj z naszego...

urlop rodzicielski
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop rodzicielski: ważne zmiany 2022/2023. Ile trwa, jak złożyć wniosek?
Urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę lub ojca po urlopie macierzyńskim. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci i od tego, czy rodzice chcą z niego skorzystać osobno, czy jednocześnie. Możliwe jednak, że już w 2022 roku zmienią się przepisy i aż dwa miesiące urlopu rodzicielskiego zostaną zagwarantowane ojcom.

Urlop rodzicielski to płatny urlop dla rodziców, który można wykorzystać po urlopie macierzyńskim, ale niekoniecznie bezpośrednio po nim. Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać tylko mama lub sam ojciec, rodzice mogą też korzystać z niego naprzemiennie lub jednocześnie. Zgodnie z planowanymi zmianami w 2022 i 2023 roku obojgu rodzicom będą przysługiwały co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego, które niewykorzystane – przepadną. Wciąż nie wiadomo, czy dostosowując przepisy do regulacji unijnych, ustawodawca wydzieli dla ojca dziecka dwa dodatkowe miesiące urlopu z jego obecnego wymiaru, czy wydłuży urlop rodzicielski o kolejne dwa miesiące. Spis treści: Urlop rodzicielski – zmiany 2022/2023 Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski? Spóźniony wniosek o urlop rodzicielski Wniosek o urlop rodzicielski – wzór wniosku i rezygnacji Urlop rodzicielski: ile trwa? Urlop rodzicielski niepołączony z macierzyńskim Urlop rodzicielski połączony z urlopem macierzyńskim Wniosek o urlop rodzicielski Urlop rodzicielski – zmiany 2022/2023 Urlop rodzicielski czekają ważne zmiany w 2022 i 2023 r.: zgodnie z unijną dyrektywą (tzw. dyrektywą  work-life balance  przyjętą w 2019 r.) obojgu rodzicom mają przysługiwać co najmniej po 2 miesiące urlopu rodzicielskiego. Część urlopu niewykorzystana przez jednego z rodziców przepadnie. Nie wiadomo na razie, czy 2 miesiące urlopu dla ojca zostaną wyodrębnione z urlopu obecnie przysługującego matkom (wtedy urlop macierzyński zostałby skrócony z 12 do 10 miesięcy), czy okres płatnej opieki nad dzieckiem zostanie wydłużony z 12 do 14 miesięcy. Polski rząd musi wprowadzić odpowiednie zmiany w przepisach dotyczące urlopu rodzicielskiego do 2 sierpnia 2022 r. Ze względu jednak na wydłużone  vacatio legis  (czas potrzebny na przygotowanie się...

Urlop wychowawczy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop wychowawczy 2022: zasady, wymiar, podstawa prawna
Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop, który można wykorzystać po urlopie rodzicielskim na dalszą opiekę nad dzieckiem. Przysługuje obojgu rodzicom. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek u pracodawcy (nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu).

Po urodzeniu dziecka, kiedy już wykorzystasz urlop macierzyński i urlop rodzicielski, masz prawo wziąć urlop wychowawczy, aby móc dalej opiekować się dzieckiem. Urlop wychowawczy przyznawany jest na podstawie art. 186 Kodeksu pracy . Może trwać maksymalnie 36 miesięcy (jeżeli przynajmniej w części wykorzysta go zarówno matka, jak i ojciec dziecka). Przedstawiamy najważniejsze zasady urlopu wychowawczego.  Spis treści: Urlop wychowawczy w 2022: komu przysługuje? Wymiar urlopu wychowawczego: ile trwa? Praca podczas urlopu wychowawczego Wniosek o urlop wychowawczy Ochrona przed zwolnieniem w trakcie urlopu wychowawczego Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego Urlop wychowawczy w 2022: komu przysługuje? Urlop wychowawczy jest przerwą w pracy, która umożliwia dalsze sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po tym jak rodzic wykorzysta inne formy urlopu przysługującego po urodzeniu dziecka. Według art. 186. § 2, § 3 Kodeksu pracy prawo do urlopu wychowawczego przysługuje rodzicom: do końca roku, w którym dziecko obchodzi 6 urodziny; w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności  (dodatkowy urlop wychowawczy). Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje matce i ojcu dziecka, pod warunkiem, że mają przynajmniej 6-miesięczny staż pracy (niekoniecznie w obecnym miejscu zatrudnienia). Urlop wychowawczy: komu nie przysługuje? Rodzic nie ma prawa do urlopu wychowawczego, gdy: ma ograniczoną lub zawieszoną władzę rodzicielską; nie ma władzy rodzicielskiej; jest pozbawiony władzy rodzicielskiej . W sytuacji, gdy jeden rodzic nie żyje, drugiemu przysługuje prawo do 36 miesięcy opieki nad dzieckiem w ramach tego uprawnienia rodzicielskiego. Zasady te zawarte są w art. 186. § 9, § 10 Kodeksu pracy.  Wymiar urlopu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz