
5 dni opieki na dziecko to wydłużony wymiar urlopu z tytułu opieki na dziecko, który wcześniej można było wykorzystać tylko przez 2 dni. Być może już w tym roku rodzice będą mogli skorzystać z nowego przywileju. Zmieni się nie tylko czas trwania urlopu. Urlop nazywany potocznie „opieką na dziecko” ma także zostać rozszerzony na innych członków rodziny.
5 dni opieki na dziecko – od kiedy?
W 2019 roku Polska przyjęła dyrektywę unijną work-life balance, której celem jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci, a także zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym. Przepisy zawarte w dyrektywie nasz kraj musi wdrożyć najpóźniej do 2 sierpnia 2022 roku.
5 dni opieki na dziecko zamiast dwóch dni
Przyjęcie unijnej dyrektywy oznacza zmiany w zasadach urlopów dla rodziców. Jednym z przyjętych rozwiązań jest wydłużenie 2 dni opieki na dziecko do 5 dni. Aktualnie tę kwestię reguluje Kodeks pracy, zapewniając osobie zatrudnionej na umowę o pracę 2 dni (lub 16 godzin) wolnego, które rodzic może wykorzystać raz w roku, by opiekować się swoim dzieckiem. Wolne przysługuje pracownikom, których dzieci nie ukończyły jeszcze 14. roku życia.
Nowe zasady będą znacznie bardziej korzystne dla rodziców, ze względu na 3 dodatkowe dni wolne, które będzie można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Minusem jest to, że planowany urlop opiekuńczy ma być jednak niepłatny.
5 dni na dziecko – kto może skorzystać z urlopu?
Poza wydłużeniem przysługującego urlopu, przyjęcie dyrektywy unijnej wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę – urlop opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko na dziecko, ale również na pozostałych członków rodziny, zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe. Takim członkiem rodziny może być:
- syn,
- córka,
- matka,
- ojciec,
- małżonek.
Urlop ten można wziąć „w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych”. Urlop można więc wziąć z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia, choroby, kontuzji itp. osoby z rodziny.
Unia Europejska dopuszcza jednak możliwość dookreślenia w poszczególnych państwach szczegółów dotyczących zakresu i warunków urlopu opiekuńczego.
Źródło: strefabiznesu.pl, kadry.infor.pl
Zobacz także: