5 godzin płatnej przerwy w pracy dla rodzica: w jakich przypadkach jest to możliwe?
5 godzin płatnej przerwy w pracy dla rodzica – tym żyje ostatnio cały internet. I chociaż taki zapis jest zawarty w nowelizacji Kodeksu pracy, nie oznacza to, że ten przywilej otrzymają wszyscy rodzice. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z płatnej przerwy w pracy.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy przewidzianych jest szereg zmian mających na celu poprawę warunków pracy oraz wprowadzenie zasady work life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jedną z takich zmian jest 5 godzin płatnej przerwy w pracy dla rodzica. Dowiedz się, kiedy przysługuje taka przerwa.
5 godzin płatnej przerwy w pracy dla rodzica
Ustawodawca zakłada wprowadzenie maksymalnie 5-godzinnej, płatnej przerwy w pracy. Czy to oznacza, że rodzic będzie pracował rano, następnie będzie miał płatną przerwę, w trakcie której będzie zajmował się dzieckiem, a następnie znów wróci do pracy? Niestety nie. 5 godzin płatnej przerwy w pracy przewidziana jest tylko i wyłącznie dla rodziców dzieci do lat 8, którzy pracują w systemie przerywanego czasu. Co ważne, przerwa nie wlicza się do czasu pracy, ale przysługuje za nią prawo do wynagrodzenia.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy pracodawca może polecić pracownikowi, ale tylko za jego zgodą, pracę:
- w godzinach nadliczbowych,
- w porze nocnej,
- w systemie przerywanego czasu pracy,
- poza stałym miejscem pracy.
Elastyczna organizacja pracy
Zmiany w Kodeksie pracy, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, będą obejmowały możliwość elastycznej organizacji pracy dostosowanej do indywidualnych potrzeb pracownika w tym:
- telepracę,
- elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy i przerywany czas pracy),
- pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Możliwość skorzystania powyższych form organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom i opiekunom prawnym opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz osobom sprawującym opiekę nad innym członkiem gospodarstwa domowego, o ile istnieje uzasadnienie medyczne. Co ważne, odrzucenie wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagało przedstawienia przez pracodawcę pisemnego uzasadnienia.
Zobacz także: