
Podczas konferencji prasowej (24.05.2022 r.) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki tym zmianom praca zdalna zostanie wprowadzona na stałe do polskiego prawa.
„Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie [przepisów – przyp. red.]. Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym” – powiedziała Marlena Maląg.
Zgodnie z zapowiedziami wiceszefa MRiPS Stanisława Szweda po przyjęciu projektu zmian w Kodeksie pracy, ustawa trafi do Sejmu. Prawdopodobnie nastąpi to już w czerwcu.
Praca zdalna – udogodnienie dla rodziców małych dzieci
„Obserwujemy zmieniające się trendy na rynku pracy i wprowadzając pracę zdalną do Kodeksu pracy, odpowiadamy na te trendy. Ale nie tylko. Rozwiązanie to powinno również poprawić możliwości zatrudnienia między innymi rodziców małych dzieci, pozwoli lepiej godzić im codzienne obowiązki z pracą zawodową” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zasady pracy zdalnej ma określać porozumienie zawarte między związkami zawodowymi. Jeżeli nie działają one u danego pracodawcy lub nie dojdzie do zawarcia takiego porozumienia – zasady pracy należy określić w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy.
Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej:
- rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia,
- rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną,
- kobietom w ciąży.
Kontrola pracy zdalnej
W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy zostały zawarte także przepisy, dzięki którym pracodawcy będą mogli skontrolować trzeźwość pracowników, a także obecność w ich organizmie środków, które działają podobnie do alkoholu.
Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będą one niezbędne, by zapewnić ochronę życia i zdrowia pracowników lub innych osób oraz będą konieczne z powodu ochrony mienia.
Źródło: tvn24.pl, biznes.wprost.pl
Zobacz także: