praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4 2022
Adobe Stock
Prawo i finanse

Praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4 i kobiet w ciąży w 2022 roku

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dzięki temu uporządkowane zostaną między innymi przepisy dotyczące pracy zdalnej, która zagości w firmach już na stałe. To duże udogodnienie dla rodziców dzieci do 4. roku życia, a także dla kobiet w ciąży.

Podczas konferencji prasowej (24.05.2022 r.) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu pracy.  Dzięki tym zmianom praca zdalna zostanie wprowadzona na stałe do polskiego prawa.

„Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie [przepisów – przyp. red.]. Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym” – powiedziała Marlena Maląg.

Zgodnie z zapowiedziami wiceszefa MRiPS Stanisława Szweda po przyjęciu projektu zmian w Kodeksie pracy, ustawa trafi do Sejmu. Prawdopodobnie nastąpi to już w czerwcu.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Praca zdalna – udogodnienie dla rodziców małych dzieci

„Obserwujemy zmieniające się trendy na rynku pracy i wprowadzając pracę zdalną do Kodeksu pracy, odpowiadamy na te trendy. Ale nie tylko. Rozwiązanie to powinno również poprawić możliwości zatrudnienia między innymi rodziców małych dzieci, pozwoli lepiej godzić im codzienne obowiązki z pracą zawodową” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zasady pracy zdalnej ma określać porozumienie zawarte między związkami zawodowymi. Jeżeli nie działają one u danego pracodawcy lub nie dojdzie do zawarcia takiego porozumienia – zasady pracy należy określić w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej:

  • rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia,
  • rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną,
  • kobietom w ciąży.

Kontrola pracy zdalnej

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy zostały zawarte także przepisy, dzięki którym pracodawcy będą mogli skontrolować trzeźwość pracowników, a także obecność w ich organizmie środków, które działają podobnie do alkoholu.

Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będą one niezbędne, by zapewnić ochronę życia i zdrowia pracowników lub innych osób oraz będą konieczne z powodu ochrony mienia.

Źródło: tvn24.pl, biznes.wprost.pl

Zobacz także

Polski ład a ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Polski Ład: Ulga dla klasy średniej a ciąża i urlop macierzyński
Ulga dla klasy średniej może okazać się kosztowaną pułapką dla przyszłych rodziców. To absurdalny efekt nowych przepisów.

W związku z tzw. Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 roku wprowadzoną tzw. ulgę dla klasy średniej. Ustawodawca nie przewidział jednak niektórych sytuacji losowych, m.in. długiego zwolnienia lekarskiego np. w ciąży czy urlopu macierzyńskiego. W praktyce oznacza to, że jeśli kobieta zajdzie w ciąże i pójdzie na L4 lub przejdzie urlop macierzyński, to może się okazać, że będzie musiała oddać naliczoną wcześniej ulgę. Powód? Zasiłek chorobowy i macierzyński nie liczą się do limitu ulgi dla klasy średniej.  Polski Ład pułapką dla ciężarnych Rząd przekonuje, że dla 18 milionów Polaków Polski Ład ma on oznaczać niższe podatki, a „dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce, nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne.” Nowe przepisy mają jednak luki, a księgowi niestety nie zawsze wiedzą jak interpretować niektóre z przepisów. Powoduje to olbrzymie zamieszanie. Jeden z dość zaskakujących skutków Polskiego Ładu dotyczy ulgi dla klasy średniej. Na rozwiązaniu zyskają osoby pracujące na etacie i zarabiające w przedziale 5701 – 11141 zł brutto miesięcznie. Jednak zarówno dodatkowe niespodziewane wynagrodzenie, np. premia, jak i nagła utrata przychodów z tytułu pracy mogą pozbawić pracownika ulgi dla klasy średniej. Jeśli zarobki okażą się wyższe lub niższe nawet o jedną złotówkę, ulgę trzeba będzie zwrócić . Warto wiedzieć, że zasiłek chorobowy nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Oznacza to, że zbyt długie pobieranie zasiłku chorobowego można obniżyć przychody ze stosunku pracy do poziomu niższego niż wymagane dla ulgi minimum. Takie samo ryzyko wiąże się w związku  z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego, gdyż to też nie jest wynagrodzenie ze stosunku pracy. - Załóżmy, że mamy pracownicę, która zarabia 8000 zł brutto miesięcznie. Po pół roku taka pracownica zarobiła 48 000 zł brutto. Jeżeli od lipca...

urlop menstruacyjny
Adobe Stock/fizkes
Aktualności
Urlop menstruacyjny w Polsce – co to jest i ile dni się należy?
Urlop menstruacyjny to w niektórych krajach na świecie pracowniczy standard. W Polsce tylko nieliczne firmy decydują się na taką formę normalizacji miesiączki. Wyjaśniamy, gdzie można dostać urlop menstruacyjny i ile dni wolnego przysługuje.

Urlop menstruacyjny to coraz bardziej popularne rozwiązanie w firmach na całym świecie. W końcu bolesna, obfita miesiączka jest problemem wielu kobiet, przekłada się na ich samopoczucie, powoduje spadek koncentracji, dyskomfort i obniża efektywność pracy. Czy urlop menstruacyjny w Polsce to dobry pomysł? Spis treści: Urlop menstruacyjny: co to jest? Urlop menstruacyjny na świecie Urlop menstruacyjny w Polsce Urlop menstruacyjny – co to? Urlop menstruacyjny to dzień wolnego lub kilka dni wolnych od pracy, które kobieta może wykorzystać w czasie bolesnej miesiączki. Urlop ma zapewnić pracownicy czas na odpoczynek w sytuacji, gdy dokucza jej ból i inne niedogodności związane z trudnym okresem. Z założenia urlop menstruacyjny jest niezależny od urlopu wypoczynkowego – nie powoduje utraty pozostałych dni wolnych. Najczęściej urlop menstruacyjny: przysługuje w wymiarze jednego dnia w miesiącu; niewykorzystany nie przechodzi na kolejny miesiąc; nie daje prawa do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystanie. Urlopu menstruacyjnego udziela bezpośredni przełożony, a zgłasza się go danego dnia rano bez żadnych formalności. Urlop menstruacyjny na świecie Okazuje się, że urlop menstruacyjny jest normą w wielu krajach na świecie. Mogą z niego korzystać kobiety w: Hiszpanii (3 dni wolnego), Japonii, Zambii, Indonezji, Korei Południowej, na Tajwanie. W niektórych miejscach możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego wprowadzono już dawno: np. w Japonii urlop menstruacyjny przysługuje wszystkim menstruującym pracownikom od 75 lat. I nie jest to kwestia wyrozumiałości, ale wyraz praktycyzmu. Niedysponowany pracownik to pracownik mniej efektywny. Wyobraźmy sobie sprzedażowe spotkanie z klientem, podczas którego handlowiec nie może się skupić, odczuwa...

Wniosek o urlop macierzyński
Prawo i finanse
Wniosek o urlop macierzyński 2022 [wzór pdf do druku]
Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy z urlopów, który przysługuje od razu po narodzinach dziecka (lub czasem także przed), to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

Aby ubiegać się o urlop macierzyński, w niektórych sytuacjach należy złożyć wniosek. Zasady przyznawania urlopu są takie same jak w poprzednich latach. Nie zmienił się również czas jego trwania, który zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Urlop zwykle rozpoczyna się po narodzinach dziecka, ale można również wnioskować o niego wcześniej. Wyjaśniamy, kiedy i w jakiej formie należy składać wniosek o urlop macierzyński . Dołączamy również pliki z wnioskiem o urlop macierzyński do wydruku w różnych wersjach: wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany przed porodem) wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany po porodzie) wniosek o urlop macierzyński (składany przed porodem) wniosek o urlop macierzyński (składany po porodzie) Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński? Wniosek o urlop macierzyński jest potrzebny przy ustalaniu wymiaru podstawowego urlopu . Jeśli urodzisz jedno dziecko – masz prawo do 20 tygodni urlopu, przy ciąży bliźniaczej – 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, czworaczkach – 35 tygodni, pięcioraczkach – 37. Złożenie wniosku jest konieczne, gdy część urlopu macierzyńskiego chcesz wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka. Zgodnie z prawem, przed datą porodu możesz skorzystać maksymalnie z 6 tygodni, a z reszty przysługujących ci wolnych dni – po narodzinach dziecka. Wniosek o udzielenie części urlopu przed planowaną datą porodu powinien zawierać: twoje imię i nazwisko datę, od której urlop miałby się zacząć. Do wniosku musisz również dołączyć zaświadczenie (kopię) od lekarza o planowanej dacie porodu. Jeśli urlop macierzyński chcesz rozpocząć po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedstawisz pracodawcy:  zaświadczenie ze szpitala o porodzie, akt urodzenia dziecka. W wielu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj