Adopcja dziecka po 40: maksymalny wiek rodziców i warunki, jakie trzeba spełniać
Adopcja dziecka przez rodziców po 40. roku życia jest możliwa. Istnieje jednak inna zasada, która mówi o tym, do jakiego wieku można adoptować dziecko.
Adopcja dziecka po 40 roku życia jest związana z dodatkowymi warunkami. Co prawda teoretycznie nie ma czegoś takiego jak maksymalny wiek rodziców adopcyjnych, ale nie oznacza to, że wiek kandydatów nie ma żadnego znaczenia. Wiek rodziców jest szczególnie ważny przy adopcji niemowlaka. Dlaczego i jakie warunki wieku trzeba spełnić, by ubiegać się o adopcję? Wyjaśniamy!
Adopcja po 40: do jakiego wieku można adoptować dziecko?
Polskie prawo nie przewiduje maksymalnego wieku dla rodziców adopcyjnych – minimalny wiek to 18 lat lub 16 lat – w przypadku kobiety, która osiągnęła dorosłość przez zawarcie związku małżeńskiego. Kodeks Rodzinny w art. 114. mówi jedynie o tym, że pomiędzy adoptowanym a rodzicami powinna być zachowana odpowiednia różnica wieku. W naszym kraju przyjęło się, że ma być to nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż lat 40. Stąd rodzice, którzy skończyli 40 lat, mają mniejsze szanse na adopcję noworodka od osób, które są 10 czy 20 lat młodsze. W przypadku małżeństwa ośrodki adopcyjne biorą pod uwagę wiek starszej osoby.
Chodzi przede wszystkim o to, aby rodzice mieli możliwość zapewnienia dziecku opieki i wychowania, aż do uzyskania przez nie pełnoletniości. Jak tłumaczą eksperci, w rodzinie adopcyjnej powinny panować warunki jak najbardziej zbliżone do tych, które można spotkać w rodzinach biologicznych.
Co ważne, różnica wieku pomiędzy małżonkami, którzy planują adoptować dziecko, nie powinna stanowić problemu, jeśli choć jeden z rodziców będzie na tyle młody, by spełnić warunek odpowiedniej różnicy wieku wobec dziecka.
Adopcja po 40 roku życia: warunki
Finalna decyzja i tak należy do ośrodków adopcyjnych. Każdy z nich ma dodatkowe lub nieco inne warunki adopcji dziecka i decyduje indywidualnie, czy dani kandydaci odnajdą się w roli rodzica danego dziecka (i czy spełniają kryterium wiekowe, czy nie). W jednych dowiemy się, że adopcja niemowlaka przez 40-letnich rodziców jest niemożliwa, w innych dojrzałe pary będą miały szansę na adopcję młodszego dziecka. Szanse na adopcję małego dziecka wzrastają, jeżeli kandydaci mają gotowość adopcji licznego rodzeństwa lub dziecka chorego, lub z niepełnosprawnością.
Przyszli rodzice powinni być też:
- zdrowi, wolni od nałogów,
- mieć dobrą sytuację materialną i mieszkaniową,
- być niekarani.
Ponadto należy spełnić szereg warunków formalnych oraz ukończyć szkolenie prowadzone przez ośrodek adopcyjny i uzyskać kwalifikację. Pracownicy ośrodka starają się uświadamiać, że adopcja to bardzo odpowiedzialne i niełatwe zadanie. Dziecko oczekujące na adopcję – nawet to najmłodsze, ma za sobą trudne przeżycia, które odcisnęły piętno na jego psychice. Czas szkolenia to także czas na przemyślenie swojej decyzji.
Tekst powstał we współpracy z Joanną Luberadzką-Grucą, dyrektorem fundacji „Polki mogą wszystko”. Jej misją jej służenie dzieciom, tak aby ich dzieciństwo było jak najlepsze. Więcej przeczytacie na oficjalnej stronie fundacji.
Zobacz też:
- Kochać i być kochanym – film o potrzebie miłości
- Macierzyństwo – zyskasz tak wiele, ale stracisz siebie?
- Co to jest rodzicielstwo bliskości? Mówi Agnieszka Stein [WIDEO]