Czesne przedszkole publiczne
oksix/Adobe Stock
Prawo i finanse

Czesne w przedszkolach publicznych? Czy rodziców czeka nowa opłata za przedszkole?

Dotąd publiczne przedszkola nie pobierały czesnego. Czesne było opłatą, jaką musieli uiszczać rodzice posyłający dzieci do przedszkoli prywatnych. Samorządowcy chcą, aby i w przedszkolach publicznych obowiązywało czesne, choćby symboliczne. Skąd ten pomysł?

Utrzymywanie przedszkoli publicznych to duży koszt dla samorządów, zwłaszcza mniejszych miast. Aby odciążyć budżety mniejszych miejscowości, samorządowcy z Unii Miasteczek Polskich zaapelowali do premiera o przywrócenie czesnego w przedszkolach publicznych. Opłata miałaby być symboliczna i wynosić 50-100 zł miesięcznie.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Czesne w przedszkolu publicznym, aby dofinansować placówki

Jak twierdzi przewodniczący Unii Miasteczek Polskich, a przy okazji burmistrz Proszowic, Grzegorz Cichy, taka opłata za przedszkole nie powinna stanowić problemu dla rodziców. Pozwoliłaby natomiast wyposażyć placówki w pomoce dydaktyczne i inne niezbędne akcesoria, np. oczyszczacze powietrza.

Pomysł samorządowców wynika z coraz większej różnicy między subwencją oświatową a kosztami, które gminy muszą na co dzień ponosić na edukację. Według przedstawicieli samorządów rodzice mogą korzystać z różnych dofinansowań, między innymi 500 plus, 400 plus na żłobek, Karty Dużej Rodziny uprawniającej do wielu zniżek, więc dodatkowy wydatek w postaci nawet 100 zł miesięcznie nie powinien tak bardzo obciążyć budżetów rodzinnych.

Na czesne w przedszkolu publicznym gminy pewnie jeszcze poczekają

Rodzicom posyłającym dzieci do publicznych przedszkoli pomysł czesnego może się nie spodobać, szczególnie tym, którzy mniej zarabiają, którym inflacja zabrała część pieniędzy w postaci wyższych rat za kredyty, podwyżek opłat za prąd czy rosnących cen żywności itp. Premier zapewne też niechętnie sięgałby do kieszeni polskich rodzin przed wyborami. A po wyborach? Tego nie wiadomo. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że w czasie, gdy wszystko drożeje, przedszkola publiczne mogą w końcu wprowadzić czesne. 

Sprawdź: Ile kosztuje przedszkole?

Przewodniczący Unii Miasteczek Polskich pociesza, że wprowadzenie czesnego może zmniejszyć kolejki do przedszkoli publicznych. Tylko jakim cudem miałoby się tak stać? Wielu rodziców nie może liczyć na pomoc rodziny w opiece nad dziećmi i przedszkole to jedyne wyjście, aby oboje rodzice lub rodzic, który wychowuje dziecko samodzielnie, mogli pracować.

Źródło: bezprawnik.pl

Przeczytaj także:

ile kosztuje dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?
Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.

Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze. Ile kosztuje dziecko w 2022 roku? Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych . Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej. Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2022 roku wynosi 265 tys. zł , a dwójki dzieci – 439 tys. zł . Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem. Koszt utrzymania dziecka to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce. W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły o 4,3 proc. Wiąże się to ze spadkiem konsumpcji ilościowej (kupujemy mniej niż rok temu). Gdybyśmy kupowali tyle samo, co w 2021 roku, to koszt wychowania jednego dziecka  w kwietniu 2022 roku wzrosłyby aż do 300 tys. zł. Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza: zwiększenie rachunków za prąd,...

Karta Dużej Rodziny
materiały prasowe: rodzina.gov.pl
Prawo i finanse
Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022 i wniosek do druku
Karta Dużej Rodziny oferuje zniżki dla rodzin, które mają troje dzieci lub więcej. Wydrukuj wniosek i zacznij korzystać z przysługujących ci zniżek. Sprawdź, na jakie przywileje możesz liczyć w 2022 roku.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany, obok  500 plus oraz 300 plus , przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma na celu zapewnienie specjalnych uprawnień rodzinom z co najmniej 3 dzieci , niezależnie od ich dochodu. Chodzi o to, aby ułatwić rodzinom z co najmniej 3 dzieci dostęp do kultury, aktywnych form spędzania czasu i obniżyć koszty codziennego życia. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można uzyskać zniżki na korzystanie z usług instytucji publicznych i firm prywatnych, które przystąpiły do programu. Są to między innymi muzea, parki narodowe, uzdrowiska, obiekty sportowe. Znajdziesz je dzięki specjalnemu oznaczeniu: „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny” . Sprawdź, jak wyrobić kartę dużej rodziny i na jakie zniżki możesz liczyć w 2022 roku. Spis treści: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022 Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny + wniosek Termin ważności Karty Dużej Rodziny Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022 Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymują liczne przywileje. Aktualnie coraz więcej miejsc honoruje Kartę Dużej Rodziny, oferując zniżki w wielu punktach sprzedaży i punktach usługowych. Zniżki na 2022 rok najlepiej sprawdzić w oficjalnej wyszukiwarce według danego województwa. Wyszukiwarka partnerów karty Dużej Rodziny: Oferta partnerów Karty Dużej Rodziny W 2022 roku zniżkę z Kartą Dużej Rodziny oferują między innymi:  gastronomia: np. niektóre bary fast-food McDonalds; darmowy wstęp do parków narodowych; noclegi w schroniskach PTTK; zniżki na ubezpieczenia w PZU; zniżki na noclegi w ośrodkach, które przystąpiły do programu; zniżki na bilety LOT-u; sklepy spożywcze: Lidl, Achuan, sieć sklepów Spar, wybrane sklepy Intermarché, Kaufland, Carrefour; sklepy z odzieżą lub...

300 plus
AdobeStock
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Rusza 300 plus 2022. Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.

Program 300 plus (znany również jako rządowa wyprawka szkolna lub program Dobry Start) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Zobacz, kiedy i  jak składać wniosek o 300 plus w 2022 roku i dla kogo dokładnie przeznaczone jest to świadczenie. Spis treści: Dla kogo wyprawka 300 plus? Od jakiego wieku 300 plus, co jeśli dziecko jest dorosłe? Kto może złożyć wniosek o 300 plus?   Jakie dokumenty do 300 plus? Kiedy składać wniosek o 300 plus? Kiedy wypłata 300 plus? Podatek od 300 plus Komu przysługuje 300 plus Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko  bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkający w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami).  Wiek dziecka a 300 plus Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów, na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat . Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom mimo tego, że mieszczą się w kryterium wieku). Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez 24. roku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj