Czy dzieci mogą same wracać ze szkoły? Nowe obostrzenia i prawo drogowe!
Premier sprecyzował na Twitterze, że nowe obostrzenia w związku z koronawirusem obejmują zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży bez opieki dorosłych – jednak z wyjątkiem dojścia lub powrotu ze szkoły.
Wraz z rozszerzeniem strefy czerwonej na całą Polskę, ogłoszony został zakaz przemieszczania się młodzieży do 16. roku życia bez opieki osoby dorosłej. Jako że regulacja obejmuje godziny 8-16, wielu rodziców zaczęło zastanawiać się czy oznacza to zakaz samodzielnego powrotu ze szkoły.
Koronawirus: czy dziecko może samo wracać ze szkoły?
Zgodnie z wydanym w piątek 23.10 rozporządzeniem, dzieci do lat 16 mogą obecnie przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską. Dotyczy to godzin 8-16. Na szczęście dalsza część rozporządzenia doprecyzowuje: obowiązek ten nie dotyczy przemieszczania się w celu dotarcia do szkoły albo powrotu z niej (prosto do miejsca zamieszkania).
Prawo drogowe a dzieci
Jednak nie tylko najnowsze regulacje w zakresie przeciwdziałania COVID-19 decydują o tym, kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły.
Ogólne zasady reguluje prawo o ruchu drogowym. W artykule 43 ust. 1 i 3 możemy przeczytać, że dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi (także chodnika i przejścia dla pieszych) wyłącznie pod opieką osoby starszej, która skończyła min. 10 lat.
Obowiązek ten nie dotyczy strefy mieszkaniowej (wewnętrznych uliczek osiedlowych) oraz dróg przeznaczonych wyłącznie dla pieszych (deptaków).
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
W trosce o bezpieczeństwo uczniów, niektóre szkoły umieszczają informację o możliwości samodzielnego powrotu ucznia ze szkoły w swoich statutach. Wiele placówek utrzymuje, że uczniowie nawet do 10 roku życia muszą być odbierani ze szkoły przez osoby pełnoletnie. Mogą to być rodzice lub inne osoby wskazane w pisemnej zgodzie: dziadkowie, ciocie, rodzeństwo czy opiekunki.
Granica wieku może być wyższa lub niższa w zależności od wewnętrznych ustaleń danej placówki – jednak zgodnie z prawem o ruchu drogowym dziecko nie może mieć mniej niż 7 lat. Uczeń, który nie może samodzielnie wrócić ze szkoły, przeważnie spędza czas w świetlicy – od ostatniej lekcji aż do przybycia osoby, która może je odebrać.
Zobacz też:
- Minister edukacji Przemysław Czarnek szykuje duże zmiany w szkołach!
- Chaos w szkołach: dzieci się zarażają, nauka zdalna to FIKCJA! „Zostaliśmy sami”
- Liczba sprawdzianów w szkołach odbiera uczniom chęci do życia!