duża liczba sprawdzianów w szkołach
Adobe Stock
Aktualności

Liczba sprawdzianów w szkołach odbiera dzieciom chęć do życia!

Rodzice w mediach społecznościowych publikują rozpiski z zaplanowanymi szkolnymi sprawdzianami. Gdy się na nie patrzy, nie sposób nie zadać sobie pytania: czy te dzieci mają czas na dzieciństwo?

Horrendalna liczba sprawdzianów nie wynika ze złej woli nauczycieli. Przeładowana nowa podstawa programowa i wymóg, aby każdy uczeń miał minimalną wymaganą liczbę ocen z poszczególnych przedmiotów, wymusza regularne organizowanie sprawdzianów i kartkówek. Nikt nie myśli o tym, jakie konsekwencje rodzi to dla uczniów – takie wnioski płyną z dyskusji, jakie wywiązują się w mediach społecznościowych między rodzicami a uczniami.

„Mój 7-letni syn właśnie poszedł do pierwszej klasy. Po miesiącu nauki ma 28 ocen! Tak ocen, tak chory jest ten system’’ – napisała w mediach jedna z matek.

Kto to wymyślił?

„Według szkolnych wymogów muszę wystawić minimum 12 ocen na semestr na osobę i strasznie mnie to boli, że dzieci żyją od kartkówki do sprawdzianu. Staram się wstawiać większość ocen z pracy na lekcji’’ – napisała pewna nauczycielka. Wygląda jednak na to, że to szkoły nie ułatwiają pracy nauczycielom i życia uczniom, bo zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej minimalna liczba ocen w semestrze dla jednego ucznia wynosi trzy.

Sprawdziany – zbędne czy potrzebne?

„Moim zdaniem sprawdziany nie są potrzebne do pracy w szkole. Dzieci nie uczą się efektywnie np. angielskiego, wkuwając słówka do sprawdzianu. Same dostrzegają, że najszybciej uczą się, oglądając ukochany serial po angielsku, czytając książkę, nie mogąc się doczekać polskiego tłumaczenia, czy grając w grę’’ – mówi Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018.

Sprawdź: Rekord zamkniętych szkół, a będzie jeszcze gorzej!

Według niego szkoła powinna pokazywać najmłodszym jak się uczyć, jak myśleć samodzielnie i przesiewać informacje, jak się komunikować. Do tego celu sprawdziany nie są potrzebne.

„Jeżeli spojrzymy z lotu ptaka na polską edukację, to zobaczymy, że te założenia, które tkwią u jej podnóży, są dramatycznie inne, to okazuje się, że ten cały system, którego częścią są sprawdziany, jest kompletnie bez sensu’’ – mówi Staroń.

Nieprędko szkoła będzie taka, jaka być powinna

Według Staronia klasówki, kartkówki i testy są mocno zakorzenione w świadomości nauczycieli, rodziców i uczniów – skoro dzieci się czegoś uczą, to trzeba sprawdzić, ile z tej wiedzy zostaje im w głowach. Niestety świat tak idzie do przodu, że część wiedzy, którą uczniowie opanują podczas swojej edukacyjnej drogi, gdy skończą naukę, będzie już przestarzała. To dlatego celem edukacji powinno być przygotowanie młodego pokolenia do życia i rzeczywistości, w której rozpoczną dorosłe życie.

Twierdzi też, że ciągłe sprawdzanie wiedzy jest przestarzałym podejściem do edukacji i można uczyć, nie organizując sprawdzianów. Do tego jednak potrzebna jest odwaga nauczycieli i heroizm moralny, „którego nikt od nikogo wymagać nie może, gdy nauczyciele pracują w tak dramatycznej rzeczywistości w warunkach prawie wojennych’’ – dodaje Staroń. Chodzi oczywiście przede wszystkim o epidemię koronawirusa, ale zapewne też o kiepskie zarobki nauczycieli.

Jak dziecku pomóc w tej sytuacji?

Twoje dziecko też jest przytłoczone liczbą sprawdzianów, z którymi musi się mierzyć? Podpowiemy ci sposób, który da dziecku nieco oddechu, a tobie więcej spokoju. Przyjmij do wiadomości, że twoje dziecko nie musi być z każdego przedmiotu dobre. Niech przykłada się do przedmiotów, które je interesują, a resztę po prostu zalicza. Nie od dzisiaj wiadomo, że wiedzę łatwiej przyswaja się, gdy jest się nią zainteresowanym, gdy wiedzy towarzyszy ekscytacja.

Nie jest to patent na świadectwo na czerwony pasek, ale na szczęśliwsze dziecko. Wybór należy do ciebie.

Sprawdź też:

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

9-latka wyrzuca z lekcji wf za zły kolor spodenek
Adobe Stock
Aktualności
Dziewczynka wyrzucona z lekcji za ZŁY KOLOR spodenek. „Szkoła to głupie miejsce”
Uczennica miała spodenki w nieodpowiednim kolorze, bo paczka z tymi właściwymi nie zdążyła jeszcze do niej dotrzeć. Za brak spodenek została wyrzucona z lekcji WF. Dobrze, że nie musiała biegać w majtkach − komentują internauci.

9-letnia dziewczynka nie mogła ćwiczyć na lekcji WF-u, a nauczyciel wyrzucił ją z sali. To kara za brak spodenek do ćwiczeń w odpowiednim kolorze. Oburzony ojciec dziecka podzielił się w mediach społecznościowych szokującą historią. Dziewczynka wyrzucona z lekcji za brak spodenek Kolor spodenek na WF jest zapisany w statucie szkoły, do której chodzi 9-latka. Spodenki muszą być czerwone, ale dziewczynka nie dostała jeszcze paczki z zamówionym strojem na WF , więc na zajęcia przyniosła granatowe. Nauczyciel nie przebierał w słowach: „Na zakup były 2 miesiące wakacji!” − oznajmił i wyrzucił dziecko z lekcji. Tak tę historię opisał na Twitterze ojciec dziewczynki.   Moja córka została dziś wyrzucona z lekcji wf za JEDNORAZOWY brak CZERWONYCH spodenek do gimnastyki. Miała granatowe. Przez naukę zdalną trochę od tych idiotyzmów odwykłem. Szkoła wciąż bywa głupim miejscem. Bez względu na jej kolorystykę. — Igor Sokołowski (@IgorSokolowski) September 8, 2020 Okazuje się, że takie sytuacje w polskich szkołach zdarzają się często, a w komentarzach pod wpisem pana Igora internauci przytaczają własne absurdalne historie: „U mnie były granatowe i biała koszulka. Tylko, ze nie wyrzucali z zajęć, biegało się w majtkach. Ku uciesze nauczyciela-psychopaty i całej grupy.” „No, no...u nas czerwone są zakazane. Obowiązują czarne.” Czy rzeczywiście kolor spodenek na WF ma aż tak duże znaczenie, a reakcja nauczyciela była adekwatna do sytuacji? Mamy poważne wątpliwości. Zobacz też: Koronawirus w szkołach: MEN podało 10 obowiązkowych zasad dla uczniów i rodziców Dzieci w szkołach muszą nosić przyłbice - zdecydował sanepid Prawa ucznia: spis praw i obowiązków [KODEKS]

Koronawirus a szkoła co wolno rodzicowi
Adobe Stock
Aktualności
Maseczki i pomiar temperatury w szkołach. Na co musi zgodzić się rodzic, a czemu może się sprzeciwić
Czy rodzic może nie zgodzić się na noszenie przez dziecko maseczki w szkole albo odmówić pomiaru temperatury na terenie szkoły? Podpowiadamy, jak obecnie interpretuje się obowiązujące przepisy.

Tak jak wielu rodziców nie wierzy w to, że szczepionki nie powodują autyzmu , tak i są tacy, którzy nie wierzą w pandemię koronawirusa. Niezależnie od tego, po której stronie sporu „jest koronawirus, czy go nie ma’’ stoisz, sprawdź, co w nowych przepisach szkoły musisz zaakceptować, a czego nie. Nie wszystko, co wymyślą rodzice ma bowiem sens... Oświadczenia wzięte z sieci Po rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021 , który będzie przebiegał w koronawirusowej rzeczywistości, część rodziców postanowiła nie respektować regulaminów szkół, które wprowadziły nowe przepisy dotyczące sposobu funkcjonowania dzieci w szkole. Z internetu nadal można pobrać oświadczenia, w których rodzice nie godzą się na to, aby ich dzieci nosiły w szkole maseczki , aby mierzono im temperaturę ciała, w razie potrzeby były zamykane w izolatkach i miały pobierane wymazy bez zgody rodziców. Czy podpisywanie takiego dokumentu i składanie go w szkole ma sens? Koronawirus a szkoła – na co rodzic nie musi się godzić Obowiązujące przepisy (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, Dz. U. poz. 1078, ze zm.) stanowią, że rodzice, którzy są przedstawicielami prawnymi swojego dziecka, mogą sprzeciwić się objęciu ucznia profilaktyczną opieką zdrowotną. Jeśli ten sprzeciw wyrażą, pielęgniarka szkolna nie ma prawa wykonywać dziecku świadczeń wykazanych w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 736, ze zm.). Co ciekawe, załącznik ten nie zawiera w spisie świadczeń testów na obecność koronawirusa, co oznacza, że nawet w przypadku niewyrażenia sprzeciwu przez rodziców, w szkole dziecku nie można pobrać wymazu na obecność wirusa SARS-CoV-2 . Rodzice mogą odmówić zgody na udzielanie dziecku świadczeń...

lekcje w szkołach skrócone do 30 minut
Adobe Stock
Aktualności
Lekcje w szkołach skrócone do 30 minut? MEN: to możliwe!
Godzina lekcyjna w uzasadnionych przypadkach może być skrócona z 45 do 30 minut. Była minister edukacji apeluje, żeby jak najszybciej wdrożyć w życie ten pomysł. Odniósł się do tego Dariusz Piontkowski - jest to możliwe!

Była minister edukacji - Anna Zalewska twierdzi, że w czasie pandemii lekcje powinny być skrócone z 45 do 30 minut. Głos w tej sprawie zabrał również obecny szef MEN Dariusz Piontkowski. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest możliwe! Propozycja Anny Zalewskiej Anna Zalewska zaproponowała, by poważnie zastanowić się nad skróceniem lekcji w szkołach z uwagi na pandemię konronawirusa : „Szybko powinniśmy zastanowić się nad skróceniem lekcji z 45 do 30 minut, gdyby sytuacja w szkołach była trudniejsza. Wówczas podział na pracę dwuzmianową byłby prosty, nikt nie kończyłby zajęć późno. 30 minut wystarczy na realizację podstaw programowych”. 30 minutowe lekcje są możliwe! Do propozycji byłej minister edukacji odniósł się Dariusz Piontkowski: „Warto jednak zaznaczyć, że chociaż godzina lekcyjna trwa 45 minut, to już w obecnym stanie prawnym, w uzasadnionych przypadkach, możliwe jest skrócenie czasu zajęć edukacyjnych do 30 minut”. Obecny szef MEN zaznaczył również, że docenia zaangażowanie Anny Zalewskiej. Odpowiednie poinformowanie rodziców Piontkowski zwrócił również uwagę na bardzo ważny aspekt takiej decyzji, a mianowicie – poinformowanie o niej rodziców: „Taka decyzja musi być poprzedzona poinformowaniem rodziców. Praktyka wskazuje, że w tym wypadku najlepszą formą ogłoszenia decyzji jest zarządzenie dyrektora szkoły”. Źródło: fakty.interia.pl Zobacz także :  Koronawirus w szkołach: szokujące oświadczenia o ryzyku zgonu dziecka. Czy trzeba podpisywać? Co będzie się działo, jeśli w szkole pojawi się koronawirus? GIS opracował wytyczne Koronawirus: szkoły JUŻ odwołują zajęcia! Czy dzieci zostaną w domach?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj