
Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia przy rejestracji jego narodzin w urzędzie. Żeby można było korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, trzeba zgłosić malucha do ubezpieczenia – albo u pracodawcy rodzica, albo w ZUS (w przypadku, gdy rodzic ma własną firmę).
Gdzie i jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Zanim wyjedziesz na wakacje, sprawdź, czy twoje dziecko na pewno jest ubezpieczone. Nic za to nie zapłacisz, a podczas urlopu w razie potrzeby twój maluch będzie mógł bezpłatnie skorzystać z publicznej ochrony zdrowia.
- Ubezpieczenie dziecka (a także swoje własne) sprawdzisz za pomocą systemu eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Warunkiem dostępu do systemu eWUŚ jest rejestracja. Wystarczy, że podasz swój numer PESEL i potwierdzisz swoją tożsamość dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy. Dzieci objęte obowiązkiem szkolnym do ukończenia 18. roku życia potrzebują do tego aktualnej legitymacji szkolnej. Po zalogowaniu zobaczysz zielony albo czerwony ekran. Zielony oznacza, że NFZ potwierdza prawo pacjenta i/albo jego dziecka do świadczeń opieki zdrowotnej. Czerwony, że nie potwierdza.
- Możesz też założyć konto na stronie internetowej ZUS. Opcje są dwie: albo musisz się na niej zarejestrować, albo zalogować za pomocą profil zaufanego ePUAP (możesz go stworzyć np. za pomocą twojego banku).
- Kolejnym sposobem jest założenie konta w tzw. ZIP, czyli Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Platforma jest darmowa, ale konieczne jest złożenie wniosku o wydanie danych dostępowych w Wojewódzkim Oddziale NFZ lub przez internet na stronie zip.nfz.gov.pl.
- To, czy nasze dziecko jest ubezpieczone, możemy sprawdzić również u lekarza lub pielęgniarki w przychodni NFZ. Wystarczy podać numer PESEL, aby natychmiast uzyskać informację o ubezpieczeniu.
Ubezpieczenie zdrowotne dziecka: ustawowy obowiązek
W teorii dzieci do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. W praktyce rodzice mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia swoich dzieci. Prawni opiekunowie nie powinni zwlekać z ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka. Mają obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od jego narodzin.
Jak ubezpieczyć dziecko?
Dziecko ubezpiecza jeden z rodziców lub prawnych opiekunów (sami muszą ustalić, który z nich to zrobi). Jeśli żaden z opiekunów nie pracuje, zgłosić dziecko do ubezpieczenia może również babcia lub dziadek. Bezrobotni rodzice mogą też zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w Urzędzie Pracy.
Jeśli nikt z rodziny nie posiada prawa do świadczeń, dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza do czasu rozpoczęcia przez nie nauki ośrodek pomocy społecznej, a po rozpoczęciu nauki – szkoła. Rodzice muszą jednak poinformować o tym te placówki.
Zakład pracy matki lub ojca dziecka, jako płatnik składek po otrzymaniu niezbędnych informacji, sporządza i przekazuje do ZUS zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka na formularzu ZUS ZCNA. W dokumencie tym znajduje się podstawowe dane oraz PESEL dziecka.
Zobacz też:

Wakacje – czekamy na nie cały rok! Urlop to czas, w którym pozwalamy sobie na więcej luzu i beztroski niż na co dzień. Zostawiamy za sobą wszelkie problemy, cieszymy się sobą i pięknymi widokami! Aby jednak mówić o udanych wakacjach, musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, a kiedy wybieramy się gdzieś całą rodziną, musimy mieć oczy dookoła głowy! Jak zorganizować bezpieczne wakacje , zwłaszcza w czasie pandemii? Podpowiadamy! Spis treści: Gdzie jechać na bezpieczne wakacje? Bezpieczne wakacje: zasady Jak bezpiecznie spędzić wakacje Bezpieczne wakacje: zasady dla dzieci Bezpieczne wakacje nad wodą Bezpieczne wakacje na wsi Bezpieczne wakacje w górach WHO radzi, jak nie zarazić się koronawirusem w podróży Gdzie jechać na bezpieczne wakacje? Podróżowanie nadal nie jest w pełni bezpieczne. Polskie MSZ odradza głównie podróże międzynarodowe, jednak nawet jadąc na wakacje w Polsce, nie można zapomnieć o rygorystycznych zasadach bezpieczeństwa: częstej dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu społecznego i unikaniu zatłoczonych miejsc. Być może warto rozważyć wakacje z dziećmi w kamperze ? Wiele mówi się również o wprowadzeniu tzw. paszportu covidowego , który miałby ułatwić podróżowanie w tegoroczne wakacje. Warto wspomnieć, że w ubiegłorocznym (2020) rankingu najbezpieczniejszych miejsc na urlop stworzonym przez organizację European Best Destination znalazły się polskie miasta : to Warszawa (13. miejsce na liście) i Gdańsk (17. miejsce na liście). Twórcy zestawienia docenili sposób, w jaki w Polsce poradzono sobie z pandemią koronawirusa, bliskość szpitali, a także liczne kawiarnie, muzea i wydarzenia plenerowe. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła stolica Gruzji, Tbilisi. Bezpieczne wakacje: zasady Jeśli wybierasz się w podróż na wakacje z dzieckiem:...

Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) przysługuje na każde dziecko, podobnie jak świadczenie 500 plus . Bon turystyczny wprowadzony został w 2020 roku, ale przysługuje również na dzieci urodzone w 2021 . Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego lub innego. Nie jest jednak wypłacany w formie gotówki, a elektronicznego bonu. Aby pobrać i aktywować bon turystyczny, trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podpowiadamy, jak pobrać bon na wakacje lub ferie krok po kroku. Ważna informacja: bon powinien pobrać ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500 plus (inne osoby nie będą widziały w panelu ZUS-u opcji aktywowania bonu). Rejestracja na PUE ZUS krok po kroku PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS umożliwia pobranie bonu turystycznego, czyli rządowego wsparcia na wakacje z dziećmi. Aby aktywować bon, trzeba mieć konto na PUE . Rejestracja na platformie jest dość szybka i łatwa. Trzeba: 1. Wejść na stronę zus.pl i kliknąć „ Zarejestruj w PUE ”. 2. Wybrać sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu). 3. Zarejestrować się. Można to zrobić online poprzez: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny, bankowość elektroniczną. Jeżeli nie można skorzystać z żadnego z powyższych sposobów, należy wybrać żółte pole „DO REJESTRACJI”, wypełnić wszystkie wymagane pola i zarejestrować profil (niezaufany). W tym przypadku konieczna jest jeszcze osobista wizyta w ZUS-ie w celu potwierdzenia tożsamości . Beneficjent (czyli osoba, której należy się bon) ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania profilu. 4. Podać swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu. 5. Wpisać hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr (Ważne! W haśle nie może być imienia, nazwiska...

Zatrudnienie niani warto przypieczętować odpowiednią umową uaktywniającą, która określi m.in. czas pracy, obowiązki i wynagrodzenie niani. Rodzice będą wówczas opłacać za nianię składki, ale tylko wtedy, gdy − w zależności od daty zawarcia umowy uaktywniającej − jej pensja przekroczy całą kwotę lub połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia. Aby zatrudnienie niani było w pełni legalne, trzeba też pamiętać o złożeniu w ZUS właściwych formularzy i deklaracji. Spis treści: Co to jest umowa uaktywniająca z opiekunką? Jakie składki płacą za nianię rodzice, a jakie ZUS? Kiedy ZUS zapłaci składki za opiekunkę? Jak zgłosić zatrudnienie niani i zacząć płacić składki? Kiedy ZUS odmówi opłacania składek z tytułu zatrudnienia niani? Czy za nianię trzeba płacić podatek? Co to jest umowa uaktywniająca z opiekunką? Rodzice (także opiekunowie prawni oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem) mają obowiązek zawrzeć z nianią tzw. umowę uaktywniającą , do której co do zasady stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. W umowie uaktywniającej trzeba określić: strony umowy; cel i przedmiot umowy; czas i miejsce sprawowania opieki; liczbę dzieci powierzonych opiece; obowiązki niani; wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty; czas, na jaki umowa została zawarta; warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy. Od maja 2020 możesz też zatrudnić nianię do opieki nad dzieckiem online . Profesjonalne opiekunki zajmą się twoim dzieckiem przez internet, korzystając z bezpiecznych i prostych narzędzi. Zorganizują kreatywne zajęcia albo pomogą w nauce, podczas gdy ty w spokoju skupisz się na pracy. Oferty niań możesz przeglądać na niania.pl/online . Jakie składki płacą za nianię rodzice,...