Kiedy możesz przewozić dziecko bez fotelika? [PRZEPISY 2022]
Wiesz pewnie, że dziecko może jeździć samochodem bez fotelika. Ale ta zasada to wyjątek, który dotyczy tylko kilku rzadkich sytuacji! W pozostałych wypadkach dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem dziecko może jeździć bez fotelika, i jak je wtedy przewozić.
- Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dziecko bez fotelika samochodowego to powinien być jak najrzadszy widok na drogach. Tylko fotelik, właściwie dobrany do wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.
Spis treści:
- Czy dziecko może jeździć bez fotelika?
- Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
- Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika
Czy dziecko może jeździć bez fotelika?
Dziecko bez fotelika? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach! Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku z zapiętymi pasami, niezależnie czy ma 7, 12, czy 15 lat. Kilka odstępstw od tej zasady reguluje ustawa z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1260). Jak przewieźć dziecko bez fotelika i jaki mandat grozi za złamanie przepisu?
Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
Zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Lepiej unikaj takich sytuacji, choć prawo je dopuszcza. Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, możesz przewieźć je bez fotelika tylko w kilku przypadkach:
- Dziecko ma 135-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg. Może ono wtedy podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci, z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika.
- Masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie. Jedno dziecko może wówczas podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata. Ten przepis dotyczy tylko aut 5-osobowych.
- Dziecko jedzie taksówką – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy. To samo dotyczy pojazdów służb medycznych, Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej (gminnej).
- Dziecko posiada aktualne zaświadczenie lekarskie, że nie może być przewożone w foteliku ze względów zdrowotnych.
- Jedziecie autobusem lub autokarem. Nie musisz mieć fotelika, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.
Jeśli spełniasz któryś z tych warunków i musisz przewieźć dziecko bez fotelika, koniecznie zapnij mu pasy. Ostatecznie możesz wówczas użyć podstawki samochodowej lub dedykowanej dzieciom nakładki na pasy. Ale uwaga, podkładka lub nakładka to nie jest alternatywa dla fotelika samochodowego! Takie rozwiązanie jest mniej bezpieczne. Używaj ich tylko w wyjątkowych sytuacjach. Warto też wiedzieć, że z obowiązku zapinania pasów nie zwalnia ich brak w samochodzie – po prostu stare modele aut bez pasów bezpieczeństwa nie nadają się do przewożenia dzieci.
Od kiedy dziecko może już zawsze jeździć bez fotelika? Dopiero gdy osiągnie wzrost wyższy niż 150 cm. Pamiętaj jednak wtedy o zapinaniu pasów!
Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika
Za złamanie przepisów i narażanie życia i zdrowia dziecka mandat grozi kierowcy samochodu. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. taryfikatorem mandatów kara za przewożenie dziecka bez fotelika to 300 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłacisz także wtedy, gdy fotelik samochodowy będzie zamontowany niezgodnie z instrukcją producenta, czyli nie będzie spełniał swojej roli.
Zobacz też: