Koperta z kokardką, czyli jak podarować pieniądze
Czasem to właśnie pieniądze mogą być najlepszym prezentem dla bliskich. Można je podarować tak, by było to i eleganckie, i niezbyt skomplikowane.
- Antonina Kozłowska
Mogą być prezentem nie tylko na Gwiazdkę, ale także z okazji ślubu, chrzcin czy urodzin. Ale dla wielu osób koperta wypchana banknotami nadal wygląda nieelegancko i może być odebrana jako próba zbycia obdarowanego. Jest kilka innych możliwości.
Bon dla szwagierki
Jeśli nie znasz gustu osoby, której chcesz zrobić prezent, najprościej jest dać jej bon podarunkowy o określonej wartości. Obdarowana osoba będzie mogła za niego kupić wymarzoną i zgodną z upodobaniami rzecz.
Bony sprzedaje większość dużych sieci sklepów odzieżowych, kosmetycznych czy księgarń. Nastolatka ucieszy się z bonu na zakupy w sklepie z płytami, a szwagierka z radością zrealizuje swój w eleganckiej perfumerii. Wiele sieci (np. Empik czy Media Markt) zamiast bonów proponują karty podarunkowe, które można doładować określoną sumą.
Polisa dla chrześniaka
Jeśli chcesz dać prezent nie na doraźne potrzeby, ale z myślą o przyszłości, dobrym pomysłem jest polisa ubezpieczeniowa, tzw. inwestycyjna (lub np. posagowa) długoterminowa. Wtedy przy zawieraniu umowy jako osobę ubezpieczoną należy wskazać obdarowanego, by zgromadzone i zainwestowane środki zostały mu wypłacone po upływie określonego czasu.
Jeśli kupujesz polisę dla dziecka, termin jej wypłaty powinien upływać po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Będzie mogło wtedy zainwestować pieniądze np. w studia czy pierwsze mieszkanie. Przy podpisywaniu umowy konieczna jest obecność prawnego opiekuna – taki prezent nie będzie więc niespodzianką.
Przy polisach pojawia się problem podatku od darowizny. Gdy jej kwota przekracza 4902 zł, należy go uiścić. Dotyczy to jednak tylko dalszych krewnych i osób niespokrewnionych, a nie najbliższych. Jeśli polisa będzie wypłacona w późniejszym terminie (tak jest w przypadku dziecka), nie ma tego obowiązku, bo jest to wypłata świadczenia i płaci się tylko tzw. podatek Belki.
Konto dla siostrzenicy
Za zgodą opiekuna także dziecko może posiadać rachunek w banku, ale dopiero gdy skończy 13 lat. Własne konto jest zachętą do oszczędzania i nauki gospodarowania pieniędzmi. Przydaje się przez wiele lat. Taki rachunek wraz z pewną kwotą wpłaconą na początek i kartą płatniczą może być doskonałym prezentem od chrzestnego czy cioci. By podarować dziecku taki prezent, należy wcześniej uzyskać zgodę jego opiekuna, którego obecność będzie wymagana przy podpisywaniu umowy w banku.
Lokata dla brata
Nie możesz otworzyć lokaty czy wykupić obligacji na rzecz innej osoby. Wyjściem jest zrobienie tego we własnym imieniu i udzielenie pełnomocnictwa osobie obdarowanej, która będzie mogła korzystać ze zgromadzonych środków. W przypadku prezentu dla dziecka pełnomocnictwa udziela się rodzicom lub prawnym opiekunom.
Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.
Zobacz też: