Pieniądze

zasiłek rodzinny
pieniądze
prawo dla rodziców

Zasiłek rodzinny 2023: ile wynosi i komu przysługuje? Jaki dochód do zasiłku rodzinnego?

Zasiłek rodzinny to pomoc dla najuboższych rodzin. Jego kwota co jakiś czas ulega podwyższeniu, zmienia się też kryterium dochodowe dające prawo do pobierania świadczenia. Aby ubiegać się o tzw. rodzinne, należy złożyć wniosek o zasiłek w urzędzie lub online.
Magdalena Drab
Bananowe dziecko, czyli kto?
pieniądze
wychowanie

Bananowe dziecko, czyli kto? Po czym poznać bananowego chłopaka i bananową dziewczynę w XXI wieku? 

W czasach PRL bananową młodzieżą nazywano młode osoby z bogatych rodzin. „Banany” nie musiały się martwić o pieniądze ani o swoje zachcianki. Żaden z nich nie wiedział też, jak wygląda życie ludzi, których nie stać nawet na podstawowe wydatki… Po latach określenie bananowe dziecko okazuje się bardzo aktualne.
Luiza Słuszniak
pasowanie na ucznia strój
pieniądze
uczeń

„Skąd mam wziąć pieniądze na garnitur dla dziecka? Pasowanie na ucznia to nie ślub, poślę syna w białej polówce ”[LIST DO REDAKCJI]

Drożyzna szaleje, a ja mam jeszcze wydawać kilka stówek na garnitur dla syna? Żeby to jeszcze było warto, ale założy raz i co, później wyrzucę? Gdzie tu sens? Bardziej opłaca mi się kupić mu buty na zimę, zamiast stroić go na ślubowanie.
Magdalena Drab
Ile zarabia nauczyciel?
pieniądze
szkoła
nauczycielka

Ile zarabia nauczyciel? Średnie zarobki w Polsce i za granicą. Ile po podwyżce od stycznia 2023?

Ile dokładnie zarabia nauczyciel w Polsce? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pensje nauczycielskie są zależne nie tylko od wymiaru etatu, dodatków funkcyjnych, motywacyjnych, stażowych, ale także od miejscowości, w której jest zatrudniony nauczyciel. Sprawdź, jak wyglądają pensje nauczycielskie w Polsce na tle innych państw europejskich.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
przysłowia o pieniądzach
pieniądze
cytaty
przysłowia

Przysłowia o pieniądzach

Przysłowia o pieniądzach na stałe weszły do języka potocznego. Już małe dziecko wie, że jak będzie odkładać „grosz do gorsza”, to będzie „kokosza”. Jednak pieniądze często są także tematem tabu. Utarło się, że w pewnych kręgach nie wypada o nich mówić i niestety można się o nie pokłócić.
Joanna Lechowicz
Cała prawda: tyle rodzice wydają na ubrania dzieci – ceny zwalają z nóg
pieniądze
ubrania dla dzieci
zakupy dla dzieci

Cała prawda: tyle rodzice wydają na ubrania dzieci – ceny zwalają z nóg

Jak wskazują badania, coraz więcej pieniędzy wydajemy ubrania dla dzieci. W Polsce przeciętna rodzina wydaje na ten cel około 1000 złotych. Jednak są i tacy rodzice, którzy deklarują dwukrotnie większe sumy.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dziecko daje pieniądze mamie
pieniądze
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

9-latek postanowił pomóc finansowo mamie. Jego postawa jest wzruszająca!

Rosnące ceny zauważają już nawet... dzieci. Pewien 9-latek, chcąc wspomóc mamę w przygotowaniach do szkoły, zdobył się na wzruszający gest, który doceniło wielu internautów.
Adrianna Trusiuk
Ile się daje na 18 w 2022 roku
pieniądze
urodziny

Ile się daje na 18 w 2022 roku: chrześniakowi, wnukowi, kuzynowi lub koleżance

Tradycją jest już, że młody człowiek od bliskich mu osób na swoje 18. urodziny dostaje pieniądze. Zdarza się, że goście nie wiedzą, jaką sumę należy wręczyć solenizantowi. Podpowiadamy, ile się daje na 18 w 2022 roku.
Joanna Biegaj
„500+ nie wystarcza mi na całą szkolną wyprawkę. Znów będę musiała posłać syna w przykrótkich spodniach”
pieniądze
list
500 zł na dziecko

„500+ nie wystarcza mi na całą szkolną wyprawkę. Znów będę musiała posłać syna w przykrótkich spodniach” [LIST DO REDAKCJI]

W weekend zrobiłam listę rzeczy, które musimy kupić dziewięcioletniemu synowi do szkoły. Część z tej listy już kupiłam, ale zostało jeszcze całkiem sporo… Przy każdej pozycji napisałam cenę. I już wiem, że robiąc codzienne zakupy i płacąc rachunki, nie stać nas na to wszystko. Np. mogę kupić Jankowi tylko jedną parę nowych spodni. I jak te nowe spodnie będą akurat schły po praniu – Jaś będzie chodził do szkoły w tych starych i przykrótkich.
redakcja mamotoja.pl
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
dziecko
pieniądze
wyprawka szkolna

300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?

„Dobry start”, czyli tzw. 300 plus na dziecko to jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej. Rodzice z niecierpliwością czekali, kiedy nastąpi wypłata świadczeń. Teraz termin pierwszych wypłat jest już znany, a rodzice otrzymają pieniądze dosłownie za kilka dni!
Joanna Biegaj
do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko
pieniądze
prawo dla rodziców
pomoc dzieciom

Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? Odpowiedź może cię zdziwić!

Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, ale i dorosłe dzieci, zwłaszcza uczące się. Kiedyś obowiązek utrzymania dziecka kończył się wraz z osiągnięciem przez nie pełnoletności. Jak jest teraz?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
300 plus dla zerówki 2021
dziecko
pieniądze
300 plus

300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?

Wielu rodziców zastanawia się, czy 300 plus obejmuje również dzieci idące do zerówki w 2022 roku. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości! Sprawdź, kto może liczyć na pieniądze z programu „Dobry Start”.
Joanna Biegaj
opóźnienia w wypłatach 500+
pieniądze
500 zł na dziecko
wniosek o 500+

Duże opóźnienia w wypłatach 500+. Błąd we wniosku czy chaos w ZUS-ie?

Wielu rodziców skarży się, że nie otrzymało jeszcze wypłaty świadczenia 500+. Wnioski złożyli terminowo, czyli do końca kwietnia, a więc pieniądze powinny być na ich koncie do końca tego miesiąca... Chodzi o błędy we wnioskach, a może wina leży po stronie ZUS-u?
Joanna Biegaj
1300 dla każdego
pieniądze
dofinansowanie rządowe

1300 zł dla każdego – bezwarunkowy dochód podstawowy

1300 zł dla każdego, nazywane też 1300 zł za nic, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy będzie wprowadzany jako pilotażowy program realizowany na Warmii i Mazurach. To ma być test, który pokaże, jak dochód gwarantowany zmieni życie Polaków. I czy warto wypłacać pieniądze za nic każdemu.
Ewa Janczak-Cwil
60% mam wydaje jednorazowo 300 zł na akcesoria dla dzieci. Jesteś jedną z nich?
pieniądze
wychowanie
mama zakupy

60 proc. mam wydaje jednorazowo 300 zł na akcesoria dla dzieci. Jesteś jedną z nich?

60 proc. Polek biorących udział w sondażu przeprowadzonym przez UCE RESEARCH deklaruje, że co 3-4 miesiące wydaje jednorazowo 300 zł na akcesoria dla dzieci w wieku 0-12 lat. Czy wiesz, czym się kierują, kupując rzeczy dla dzieci?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wychowałam córki bez 500+, a one dostają wszystko od państwa i tak ciągle narzekają
pieniądze

„Wychowałam córki bez 500+ i dałam radę! One dostają wszystko od państwa, a i tak ciągle narzekają” [LIST DO REDAKCJI]

Pierwszą córkę urodziłam w 1982 roku. Drugą dwa lata później. To nie były łatwe czasy. A jednak – podobnie jak wiele innych matek i ojców – potrafiliśmy wychowywać dzieci bez 500 plus czy innych dodatków. Moje córki dostają pieniądze od państwa, a narzekają. Że nie stać ich, by spełniać marzenia. Nawet tak „podstawowe” jak wypatrzona gdzieś sukienka (markowa) czy obóz konny dla dzieci. Zapomniały, jak było, kiedy same były małe?
redakcja mamotoja.pl
droga Wielkanoc
pieniądze
wielkanoc
świeta wielkanocne

Ile wydamy na święta w tym roku? Czaka nas droga Wielkanoc!

Olej jest droższy o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wcale nie jest lepiej z cenami innych produktów... Czy czekają nas droższe i skromniejsze święta? Wszystko to wskazuje.
Joanna Biegaj
Rząd obiecywał, że ceny spadną. Bosacka sprawdza, jak jest naprawdę
jedzenie
pieniądze

Rząd obiecywał, że ceny spadną. Katarzyna Bosacka sprawdza, jak jest naprawdę

Rząd obiecywał, że ceny żywności spadną. Czy tak się rzeczywiście stało? Sprawdziła to ekspertka w dziedzinie zdrowego odżywiania – Katarzyna Bosacka. Niestety, Polacy nie mają się z czego cieszyć...
Joanna Biegaj
emerytura zależna od zarobków dzieci
rodzice
pieniądze

Twoja emerytura będzie zależeć od zarobków TWOICH dzieci – nowy pomysł rządu

500+ nie zwiększyło dzietności, a pomysły rządzących na zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci mogą budzić kontrowersje. Nowy projekt zszokuje niejednego: wysokość emerytury ma zależeć od zarobków dzieci emeryta.
Ewa Janczak-Cwil
pakiet antyinflacyjny
pieniądze

Tarcza antyinflacyjna: dodatek osłonowy, dopłaty do żywności, tańszy gaz

Będziemy mniej płacić za żywność i ogrzewanie, spadną ceny gazu, energii elektrycznej i paliw. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet antyinflacyjny i wyjaśnił, na czym ma polegać dodatek osłonowy.
Magdalena Drab
Idą święta a ceny zabawek już przyprawiają o zawrót głowy. I raczej lepiej nie będzie…
pieniądze
Boże Narodzenie
prezenty dla dzieci

Idą święta, a ceny zabawek już przyprawiają o zawrót głowy. I raczej lepiej nie będzie...

Drastyczny wzrost cen w sklepach stacjonarnych i internetowych… dotyczy również prezentów dla dzieci. Za upominki zapłacimy zdecydowanie więcej niż dwa lata temu.
Luiza Słuszniak
zmiany w 500 plus
dziecko
pieniądze

Duże zmiany w 500 plus! Świadczenie miało wyrównywać szanse, a będzie zupełnie odwrotnie!

Rząd planuje optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego 500 plus. Wielu rodziców będzie jednak pokrzywdzonych wprowadzonymi zmianami. Co to oznacza? Koniec 500 plus do ręki!
Joanna Biegaj
wyprawka szkolna
pieniądze
szkoła
wyprawka szkolna

Cena wyprawki szkolnej w tym roku ZWALA Z NÓG!

Rodzice w tym roku szkolnym wydadzą więcej pieniędzy na podręczniki i przybory szkolne niż w latach ubiegłych. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, wyprawka szkolna jest 10 proc. droższa niż w poprzednim roku, a dodatkowo spada wartość świadczenia 300 plus.
Joanna Biegaj
dług 11-latka
dziecko
pieniądze
finanse

11-latek ma aż 30 tysięcy DŁUGU! Eksperci ruszyli z pomocą

Bartek pochodzi z miejscowości Poręba. Ma 11 lat. Po śmierci rodziców chłopcem zajmuje się babcia Barbara. Chłopiec odziedziczył po swoim ojcu gospodarstwo i dom, ale także... ogromny dług, którego nie ma z czego spłacić.
Joanna Biegaj
900 plus zamiast 500 plus
pieniądze
finanse
program 500 plus

900 plus zamiast 500 plus? Tak, jednak nie dla każdego!

Program Polski Ład przewiduje kolejne świadczenie dla rodziców. 500 plus zostanie podwyższone o dodatkowe 400 zł. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na te pieniądze.
Joanna Biegaj
ZUS szykuje rewolucje
pieniądze
matka
ZUS

ZUS szykuje rewolucję. Będzie trudniej o zasiłek macierzyński!

ZUS szykuje spore zmiany w systemie wypłat zasiłków. Dotkliwie odczują je między innymi matki chcące przejść na zasiłek macierzyński lub opiekuńczy.
Joanna Biegaj
1200 zł dla każdego / bezwarunkowy dochód podstawowy
pieniądze
świadczenia rodzinne

1200 zł dla każdego: bezwarunkowy dochód podstawowy

1200 zł dla każdego, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które pozwoliłoby ograniczyć biedę i nierówności ekonomiczne w naszym kraju. Dostawałby je każdy obywatel, niezależnie od tego czy pracuje, czy nie.
Joanna Biegaj
od lipca rusza loteria dla zaszczepionych
pieniądze
szczepienia
koronawirus

Od 1 lipca rusza loteria dla zaszczepionych. Można wygrać GIGANTYCZNE PIENIĄDZE!

Już od 1 lipca każda pełnoletnia osoba, która przyjmie szczepionkę przeciw COVID-19 będzie mieć szansę na wygranie ogromnych pieniędzy. Sprawdź, co dokładnie jest do wygrania oraz jak wziąć udział w losowaniach.
Joanna Biegaj
składanie wniosków o 500 plus
pieniądze
program 500 plus

500 plus: musisz się bardzo spieszyć ze złożeniem wniosku!

Zbliża się nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus”. W związku z tym rodzice mają już coraz mniej czasu na złożenie wniosku!
Joanna Biegaj
loteria szczepionkowa
pieniądze
szczepienia
koronawirus

Loteria szczepionkowa: można wygrać ZAWROTNĄ SUMĘ PIENIĘDZY!

Loteria szczepionkowa ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Do wygrania będą ogromne sumy pieniędzy, a także hulajnogi elektryczne i samochody hybrydowe.
Joanna Biegaj