minimalne alimenty
Adobe Stock
Prawo i finanse

Minimalne alimenty na dziecko: ile wynoszą? Przepisy 2022

Minimalne alimenty na dziecko to pieniądze, które zaspokajają podstawowe potrzeby dziecka i które musi płacić rodzic zobowiązany do jego utrzymywania. Przepisy nie określają konkretnej sumy minimalnych alimentów, ale są sposoby, by je obliczyć. Rodzice mogą też dostać minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.

Minimalne alimenty na dziecko powinny pokrywać podstawowe koszty utrzymania małoletniego. Dziecko musi mieć zapewnione wyżywienie, ubranie, prawidłowy rozwój i ochronę zdrowia. Zaspokajanie wszelkich innych, dodatkowych potrzeb zależy m.in. od zamożności rodziców. Warto przy tym pamiętać, że dziecko ma prawo żyć na tym samym poziomie materialnym, na jakim żyją jego mama i tata. Ile zatem wynoszą minimalne alimenty? Niektóre sądy przyjmują, że granicą jest 500 zł miesięcznie na dziecko.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Minimalne alimenty na dziecko 2022

Prawo nie określa konkretnej kwoty, na jaką powinny opiewać minimalne alimenty na dziecko. O wysokości alimentów w 2022 roku każdorazowo decyduje sąd, kierując się różnymi wytycznymi. Alimenty mają zapewnić dziecku środki utrzymania, a pod uwagę bierze się m.in. usprawiedliwione potrzeby dziecka, stopień zamożności rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów oraz jego możliwości zarobkowe. Czy da się więc obliczyć minimalne alimenty na dziecko? To teoretycznie możliwe, jeśli się pamięta, że każde dziecko musi mieć zagwarantowane podstawowe środki egzystencji:

  • wyżywienie zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny,
  • odpowiednią odzież,
  • ochronę zdrowia,
  • kształcenie podstawowe lub zawodowe,
  • ochronę swojej osoby oraz majątku.


Rodzice muszą zatem łożyć na zaspokajanie potrzeb fizycznych i duchowych dziecka. Powinni też zapewnić małoletniemu środki wychowania (w tym rozrywki i wypoczynek). Wszystkie potrzeby dziecka wychodzące poza ten zakres (ale nie będące przejawem zbytku) mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości alimentów. Zależy to od warunków materialnych i możliwości zarobkowych rodziców.

Uwaga! Dzieci mają prawo żyć na równej stopie życiowej z rodzicami. Rodzice zaś są zobowiązani dzielić się z dziećmi każdym, nawet najmniejszym dochodem.

Ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?

Nie istnieje przepis, który określałby minimalne alimenty na dziecko. Niektóre sądy przyjmują jednak zasadę, zgodnie z którą nie przyznają alimentów niższych niż 500 zł miesięcznie na dziecko. To umowna suma, która ma pokryć podstawowe potrzeby dziecka, i którą można uznać za pewien punkt wyjścia przy ustalaniu wysokości alimentów. Mimo wszystko warto pamiętać, że żaden sąd nie jest prawnie zobowiązany do zasądzania takich właśnie, minimalnych alimentów.

Jakie są minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

Samotni rodzice często nie wiedzą, ile wynoszą minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Pieniądze należą się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł, a jednocześnie uzyskanie alimentów od drugiego rodzica jest niemożliwe. Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego nie mogą być jednak wyższe niż 500 zł miesięcznie. 

Przykład:

  • zasądzone alimenty wynoszą 400 zł – dziecko otrzyma z Funduszu 400 zł;
  • zasądzone alimenty wynoszą 500 zł – dziecko otrzyma z Funduszu 500 zł;
  • zasądzone alimenty wynoszą 600 zł – dziecko otrzyma z Funduszu 500 zł.


Przy wyliczaniu alimentów z Funduszu stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”: jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę przekracza 900 zł o kwotę nie wyższą niż kwota samego świadczenia, świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje w wysokości różnicy między kwotą świadczenia a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny w przeliczeniu na osobę. Ale uwaga! Jeśli ta różnica jest niższa niż 100 zł, alimenty nie przysługują! Oznacza to, że minimalne alimenty z Funduszu Alimentacyjnego wynoszą 100 zł.

Zobacz też:

narzeczony płaci za duże alimenty
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„Mój narzeczony ma dziecko, na które płaci kolosalne alimenty. Mam dość, że tak marnuje nasze pieniądze!”
Adam jest inteligentny, wykształcony, zaradny. Nie rozumiem, dlaczego daje się tak manipulować swojej byłej dziewczynie. Mają razem dziecko, więc wiadomo, że powinien się dokładać do utrzymania, ale płacić co miesiąc aż tyle? Jego była żyje sobie w luksusie, a nas nie stać na wakacje!

Związałam się z Adamem z prawdziwej miłości, ale szybko zauważyłam, że to naprawdę porządny, ogarnięty facet. Wiedziałam, że będzie mi z nim dobrze, że niczego nam nie zabraknie. Miał świetną pracę, dobrze zarabiał – ideał! Od początku wiedziałam, że ma córkę, ale nie przeszkadzało mi to. Z matką dziecka rozstali się w zgodzie. Teraz jednak już nie wiem, kto jest dla niego ważniejszy – ja czy ona? Na alimenty idzie połowa jego pensji! Adam regularnie odwiedza Zosię i zabiera ją w weekendy do nas, czasem gdzieś wyjeżdżają razem na kilka dni. Nie mam nic przeciwko, nawet polubiłam tę dziewczynkę – jak na 7-latkę jest wyjątkowo rozgarnięta. Pewnie po tatusiu, bo raczej nie po mamie naciągaczce. Karolinę, byłą dziewczynę Adama, widziałam tylko raz, kiedy przywiozła do nas córkę. Wypacykowana, zrobione rzęsy, piersi – koszmar! Zmierzyła mnie tylko wzrokiem od góry do dołu i głupio się uśmiechnęła. Od tamtej pory wychodzę z domu za każdym razem, kiedy ona ma się pojawić.  Od początku czułam, że Karolina będzie chciała uprzykrzyć nam życie. Ale żeby wciągać do tego dziecko? Kiedy poznałam Adama, oni dopiero układali swoje sprawy. Mieli ustalić terminy spotkań ojca z córką, no i alimenty. Wtedy jeszcze nie przypuszczałam, że Adam da się tak wrobić!  Niby jest taki inteligentny, a bez szemrania zgodził się płacić na dziecko 2 tysiące miesięcznie! To oczywiście był pomysł Karoliny, nie wiem, skąd ona wytrzasnęła tę kwotę! Na co tyle pieniędzy dziecku? – Przecież ona ma jeszcze 500 plus, razem 2 i pół tysiąca! A sama to co, nie zarabia na swoje dziecko? – mówiłam do Adama mocno wkurzona. Myślałam, że się opamięta. – Ona chce cię naciągnąć na kasę, żeby mogła po kosmetyczkach latać – nie dawałam za wygraną, ale Adam tylko kręcił głową. – Olu, to...

Ojciec wysypał alimenty na ulicę
Facebook
Aktualności
Ojciec wysypał alimenty na ulicę. Takiej reakcji córki się nie spodziewał!
Pewien ojciec postanowił upokorzyć córkę, dostarczając jej alimenty w dość nietypowy sposób: monety o najmniejszym nominale wysypał na ulicę pod jej domem. Zraniona dziewczynka wpadła jednak na pomysł, by tę przykrą sytuację zmienić w coś dobrego. O jej zachowaniu zrobiło się głośno!

Ojciec nastolatki z USA zapłacił ostatnią ratę alimentów, przywożąc górę monet ciężarówką pod dom byłej żony i córki. Zapewne chciał w ten sposób pokazać, jak bardzo cieszy go fakt, że nie będzie już musiał utrzymywać swojego dziecka – dziewczynka obchodziła właśnie 18. urodziny. Nie mógł jednak przewidzieć, jak zareaguje na to córka. Zapłacił alimenty, wysypując monety na ulicę Avery Sanford mieszka wraz z mamą i siostrą. Ojciec zostawił rodzinę i został zobowiązany do płacenia alimentów . Robił to jednak niechętnie, czemu dał wyraz, dostarczając ostatnią ratę świadczenia. W dniu swoich 18. urodzin dziewczynka usłyszała dziwne dźwięki pod domem, a kiedy wyjrzała przez okno, zobaczyła przyczepę, z której jej ojciec wysypywał drobne monety. 800 dolarów w centach zostawił na chodniku. Zapytany przez matkę Avery, co robi, miał tylko krzyknąć: „To twoje ostatnie alimenty!”.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez WTVR CBS 6 (@cbs6) Avery wraz z mamą, choć mocno zranione, wymyśliły sposób, by z tego wydarzenia wyniknęło coś dobrego. Zdecydowały się przekazać całą sumę alimentów fundacji pomagającej dzieciom i kobietom – ofiarom przemocy domowej i wykorzystywania seksualnego. Dzięki temu datkowi i nagłośnieniu sprawy przez media fundacja otrzymała już tysiące dolarów od innych darczyńców! „Przekazując te pieniądze potrzebującym mamom i dzieciom, czuję, że uda się przekuć tę sytuację w pozytywną” – tłumaczyła nastolatka telewizji wtvr.com. I dodała: „Ojciec chciał zawstydzić moją mamę, mnie i moją siostrę. To przykre, gdy rodzice robią...

alimenty na dziecko do kiedy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Alimenty na dziecko: do kiedy? Do którego roku życia się płaci?
Ustalone przez sąd alimenty na dziecko trzeba płacić do czasu, w którym dziecko będzie już w stanie utrzymać się samodzielnie. Co ciekawe, przepisy nie określają dokładnie, do którego roku życia płaci się alimenty. Rodzic nie zawsze musi też płacić alimenty na dorosłe dziecko.

Do kiedy płaci się alimenty na dziecko – to pytanie często nurtuje rodziców, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Niestety, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie podaje sztywnej granicy wiekowej, powyżej której dziecku już nie należą się alimenty. W niektórych sytuacjach jednak alimenty na dziecko można uchylić, składając odpowiedni pozew. Alimenty na dziecko: do kiedy? Z przepisów prawa nie wynika, do którego roku życia płaci się alimenty na dziecko: przysługują one zarówno małoletniemu, jak i dorosłemu dziecku, dopóki nie może się ono samo utrzymać. Rodzic objęty obowiązkiem alimentacyjnym musi zatem płacić alimenty tak długo, aż dziecko podejmie pracę zarobkową. Wynika to z konieczności troszczenia się o „fizyczny i duchowy rozwój dziecka” oraz „należytego przygotowania go, odpowiednio do jego uzdolnień, do pracy zawodowej” – głosi Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Choć nie określono prawem, jakie są minimalne alimenty , powinny one przynajmniej zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka. Trzeba przy tym pamiętać, że alimenty na dziecko należą się niezależnie od stopnia wykształcenia dziecka, a obowiązek alimentacyjny rodzica nie ustaje wraz z zakończeniem przez dziecko kolejnego etapu edukacji. Warunkiem utrzymania prawa do alimentów jest chęć kontynuowania nauki oraz uzyskiwanie pozytywnych wyników. Uwaga, alimenty na dziecko mogą zostać uchylone, jeśli dziecko ma na tyle duże dochody z majątku, że pokrywają one koszty jego utrzymania. Jak długo płaci się alimenty? Alimenty na dziecko płaci się tak długo, jak długo dziecko potrzebuje pieniędzy na własne utrzymanie, ponieważ nie pracuje. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Poza sytuacją, w której dziecko uzyskuje dochody z majątku, rodzic może też złożyć pozew o uchylenie alimentów na dorosłe dziecko, gdy: pomimo pełnoletności dziecko nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj