Reklama

Obowiązek alimentacyjny nie zawsze jest respektowany. Bywa, że choć alimenty są sądownie przyznane, osoba, która powinna je płacić, nie czuje się do tego zobowiązana albo robi wszystko, by uchylić się od odpowiedzialności. Polskie prawo pozwala na szybkie i dotkliwe ukaranie dłużnika za niepłacenie alimentów. Wystarczą 3 miesiące zwłoki, by osoba, która nie otrzymuje należnych kwot, miała prawo do złożenia do prokuratury zawiadomienia o tym fakcie.

Reklama

Spis treści:

Gdzie zgłosić zawiadomienie o niepłaceniu alimentów?

Jeśli mamy do czynienia z 3-miesięczną zwłoką, możemy zgłosić ten fakt do prokuratury. Robi to rodzic lub opiekun, który jest upoważniony do odbioru alimentów na rzecz danego dziecka. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z opisem całej sytuacji należy złożyć w prokuraturze, która jest właściwa dla miejsca zamieszkania dziecka (a nie dłużnika). Procedura związana ze złożeniem zawiadomienia o niepłaceniu alimentów na dziecko została możliwie uproszczona po to, by takie sprawy nie ciągnęły się miesiącami, ale były jak najszybciej rozstrzygane i dochodziło do egzekucji należnych alimentów.

Zobacz też: Egzekucja alimentów od rodzica przebywającego za granicą

Dokumenty niezbędne do złożenia zawiadomienia o niepłaceniu alimentów

Aby zgłosić do prokuratury fakt, że ktoś uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, trzeba przygotować:

  • odpis orzeczenia sądowego, w którym jest mowa o przyznaniu alimentów (lub ugodę zawartą przed sądem, opatrzoną klauzulą wykonalności)
  • zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji,
  • zaświadczenie o kwocie zadłużenia.

Gdy prokurator otrzyma wszystkie niezbędne dokumenty, wezwie osobę, która składała zawiadomienie, w celu uzupełnienia wszelkich niezbędnych informacji, a następnie wezwie dłużnika w charakterze oskarżonego.

Co grozi za niepłacenie alimentów?

Jeśli dłużnik po przesłuchaniu przez prokuratora zobowiąże się do wpłacenia zaległej kwoty alimentacyjnej na rzecz poszkodowanego w ciągu 30 dni, wówczas uniknie kary. W przeciwnym razie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2. Kara może być przeprowadzona w systemie dozoru elektronicznego (dłużnikowi zakłada się elektroniczną bransoletę), wówczas dłużnik ma możliwość wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Inne przewidziane przez prawo sposoby ukarania osoby uchylającej się od płacenia alimentów to:

  • dozór domowy,
  • kara ograniczenia wolności,
  • zatrzymanie prawa jazdy,
  • grzywna pieniężna w wysokości do 2000 zł.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama