Reklama

Alimenty na dzieci to gorący temat. W necie ojcowie często wpisują go w googla. I jeszcze częściej szukają pomysłów, jak nie płacić. Rad można znaleźć bardzo dużo. Oto tylko kilka.

Reklama
  • „Płacisz co miesiąc tylko 10 zł. Sąd nie skaże takiego ojca, bo ten udowodni, że się stara i coś tam płaci.”
  • „Mówisz szefowi, że kobieta będzie ścigała o alimenty, że wrobiła cię w dziecko. Wtedy szef chętnie daje ci mniejszą oficjalną pensję, resztę płaci pod stołem, tak żeby nikt nic nie wiedział, żeby sąd nie mógł zasądzić alimentów.”
  • „Podpisujesz umowy na matkę lub kogoś z rodziny i wtedy nie masz dochodów i nie masz z czego płacić.”

Polecamy: Pozew o alimenty - wzór do druku

Nikt nie mówi, że to obciach

Z alimentami na dzieci w Polsce jest jak z jazdą autem drugiego dnia. Wiemy, że wsiadanie za kółko dzień po dobrej imprezie nie jest mądre (niezgodne z prawem mówiąc wprost), ale przymykamy na to oko. Cicha tolerancja. Nikt nie robi awantury.
Tak samo bywa z alimentami. Szefowie zgadzają się zmniejszać oficjalne pensje (i płacą na lewo), koledzy nie komentują, nie krytykują. Więcej, taka bywa rodzinna tradycja. Na forach internetowych można znaleźć wypowiedzi facetów, którzy opowiadają, że ich ojcowie na nich nie płacili, matki miały ciężko, ale dały radę. I oni też płacić nie będą "laskom, które naciągnęły ich na bachora".
Taka tradycja? Bzdura! Zróbmy wszystko, by niepłacenie było wstydem. Trzeba o tym mówić. Nie wolno milczeć, godzić się na fikcyjne umowy...

Milion dzieci cierpi

Milion dzieci nie dostaje należnych alimentów, a dwa miliony dostaje alimenty nieregularnie. To są naprawdę słabe statystyki. Od 1 lipca ojcowie niepłacący alimentów trafiają na rejestrów dłużników - będzie im dużo trudniej dostać kredyt. I dobrze!
Więcej o tym: Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu!

Ale jestem przekonana, że dużo może zmienić też nasze nastawienie. Mówmy o tym, że się nie zgadzamy, nie wystawiajmy lewych umów (albo piętnujmy to). Niech chociaż czują, że to obciach... Macie inne pomysły? Doświadczenia? Piszcie! Mówmy o tym, że nie płacą! Nie można siedzieć cicho.

Reklama

Polecamy też: Czy masz prawo do alimentów, będąc w separacji? Sprawdź!

Reklama
Reklama
Reklama