Nowe urlopy dla rodziców
Adobe Stock
Prawo i finanse

Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?

Nowe urlopy, za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, w polskim Kodeksie pracy pojawią się już w sierpniu 2022 roku. Dyrektywa rodzicielska oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej obejmie wszystkie osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę. O ile dni wolnego wydłużą się urlopy?

Idea work-life balance, czyli zachowania harmonii między życiem prywatnym a zawodowym to realna potrzeba każdego rodzica. Dlatego też nowa dyrektywa unijna wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców i opiekunów prawnych, i wprowadza nowe urlopy. Kto na tym zyska?

Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]

Urlop rodzicielski 2022: dodatkowe 9 tygodni

Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po wdrożeniu prawa unijnego urlop rodzicielski dla rodzica jednego dziecka będzie trwał 41 tygodnie, a w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci aż 43 tygodnie. I co ważne, każdemu rodzicowi osobno przysługuje 9 tygodni opieki nad dzieckiem, które nie podlegają przeniesieniu na drugiego rodzica. Niewykorzystany przez rodzica urlop przepada. Na szczęście można go wykorzystać aż do 6. roku życia dziecka, dzieląc go na nie więcej niż pięć części.

Urlop opiekuńczy 2022: 5 dni w ciągu roku

Zmiany przewidują także zwiększenie wymiaru urlopu opiekuńczego do 5 dni w roku kalendarzowym. Będzie to urlop bezpłatny, ale wliczany do okresu zatrudnienia i udzielany na wniosek pracownika w celu sprawowania osobistej opieki lub wsparcia blisko spokrewnionej osoby, lub osoby zamieszkującej to samo gospodarstwo domowe. Jak ustalił ustawodawca, bliskim członkiem rodziny jest: syn, córka, matka, ojciec, małżonek lub małżonka.

Urlop „od siły wyżej”: 2 dni albo 16 godzin

Każda osoba objęta przepisami Kodeksu Prawnego może skorzystać ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym w przypadku pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W czasie zwolnienia z pracy osobie zatrudnionej przysługuje połowa stawki wynagrodzenia.

Elastyczna forma pracy dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci do 8 lat

Nowe przepisy regulują także bardziej elastyczne formy zatrudniania rodziców, którzy posiadają dzieci do lat 8. Zmiana będzie dotyczyła między innymi telepracy, systemu skróconego tygodnia pracy czy obniżenie wymiaru czasu pracy.

Źródło: prawo.pl

Zobacz także:

wniosek o opiekę nad dzieckiem
Adobe Stock/nataliaderiabina
Prawo i finanse
Wniosek o opiekę nad dzieckiem 2022: kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Wniosek o opiekę nad dzieckiem należy złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Pracownik posiadający dziecko ma prawnie zagwarantowaną możliwość wykorzystania określonej liczby dni w roku na opiekę nad małoletnim. Musi spełniać jednak pewne wymagania, np. jego dziecko nie może mieć powyżej 14 lat. Wyjaśniamy też, komu należy się wolne na opiekę nad dzieckiem z powodu pandemii, zamknięcia szkoły lub przedszkola oraz kwarantanny.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać dane twoje, twojego dziecka, a także termin, w jakim chcesz wykorzystać wolne dni. Jeśli masz dzieci i jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, możesz wykorzystać dwa dni płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w ciągu całego roku kalendarzowego – wystarczy złożyć o to wniosek do pracodawcy. Niektórym rodzicom należy się też zasiłek opiekuńczy podczas opieki nad dzieckiem z powodu koronawirusa. Spis treści:  Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć? Opieka nad dzieckiem – wniosek: co powinien zawierać? Opieka nad dzieckiem – wniosek: wzór Wniosek o opiekę nad dzieckiem z powodu koronawirusa Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć? Pracownik może wykorzystać wolne dni w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem. Dotyczy to osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dziecko musi mieć poniżej 14 lat, a urlop może wykorzystać albo mama, albo tata – nie można podzielić między sobą dwóch dni na dziecko . Pracownik podczas urlopu zachowuje prawo do wynagrodzenia.  Jeśli chcesz skorzystać z wolnych dni na dziecko, powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Możesz go złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie określa, ile czasu wcześniej powinnaś powiadomić pracodawcę o swoich planach, zazwyczaj jest to kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Masz do wykorzystania dwa dni lub 16 godzin na dziecko, o ile jesteś zatrudniona na pełen etat. Jeśli pracujesz w krótszym wymiarze czasu, przysługujący ci urlop na opiekę będzie proporcjonalnie mniejszy. Opieka nad dzieckiem – wniosek: co powinien zawierać? Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące informacje: imię i nazwisko...

kosiniakowe
Adobe Stock
Prawo i finanse
Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 1000 zł na dziecko przez rok. Dla kogo w 2022 roku?
Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych, które przysługuje osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasady przyznawania 1000 złotych na dziecko w 2022 roku nie uległy zmianie. Dowiedz się, jak uzyskać kosiniakowe, gdzie złożyć wniosek i jak długo można je otrzymywać.

Kosiniakowe w wysokości 1000 zł miesięcznie na dziecko przysługuje osobom, które nie mają prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nazwa świadczenia pochodzi od nazwiska jego pomysłodawcy, ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zasady przyznawania świadczenia kosiniakowego w 2022 roku są takie same, jak w poprzednich latach. Spis treści: Kosiniakowe 2022: dla kogo? Kosiniakowe a zasiłek macierzyński Przez jaki okres wypłacane jest kosiniakowe? Wniosek o kosiniakowe: jak złożyć? Kosiniakowe 2022 – dokumenty do wniosku Kosiniakowe a becikowe Kosiniakowe a zasiłek dla bezrobotnych Czy kosiniakowe wlicza się do dochodu? Ile się czeka na kosiniakowe? Kosiniakowe 2022: dla kogo? Świadczenie rodzinne w kwocie 1000 złotych (netto, czyli na rękę) może być wypłacane: rodzicom (matce lub ojcu, choć pierwszeństwo mają matki) faktycznemu opiekunowi dziecka rodzinie zastępczej, pod warunkiem, że nie jest to zawodowa rodzina zastępcza osobie, która przysposobiła dziecko (przed ukończeniem 7. roku życia).  Kosiniakowe a zasiłek macierzyński Kosiniakowe jest odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego . Świadczenie jest wypłacane co miesiąc przez rok i przysługuje osobom, które nie mają praw do zasiłku macierzyńskiego , czyli: zatrudnionym na umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie, o dzieło) osobom bezrobotnym (niezależnie, czy są zarejestrowane w Urzędzie Pracy, czy nie) studentom. Przez jaki okres wypłacane jest kosiniakowe? Świadczenie rodzinne jest wypłacane przez okres:  52 tygodni  od dnia urodzenia dziecka w przypadku jednego dziecka 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci 67 tygodni – trójki 69 tygodni – czwórki 71 tygodni przy piątce i więcej. Wniosek o kosiniakowe: jak...

zasiłek opiekuńczy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – ile wynosi i komu się należy?
Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom chorego dziecka, ale nie tylko. Rodzice mogą go również otrzymać w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte, gdy dziecko trafi na kwarantannę albo opiekunka zachoruje.

Zasiłek opiekuńczy oraz zasady jego przyznawania reguluje Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do zasiłku opiekuńczego mają prawo rodzice chorego dziecka, ale są także sytuacje, kiedy mogą z niego skorzystać rodzice zdrowego malucha. Sprawdź, jak obecnie wygląda sytuacja z zasiłkiem, gdy dziecko trafi na kwarantannę lub gdy z powodu COVID-19 zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Spis treści: Co to jest zasiłek opiekuńczy? Co to jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Co to jest zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie, które jest przyznawane rodzicom (także adopcyjnym, zastępczym, opiekunom prawnym) w różnych sytuacjach. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia , gdy: nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły, klubiku dziecięcego, do którego dziecko chodzi; dziecko musi być izolowane od otoczenia ze względu na podejrzenie choroby zakaźnej; z powodu choroby dzieckiem nie może opiekować się niania, z którą masz podpisaną umowę, lub dzienny opiekun; osoba, która na stałe opiekuje się dzieckiem, przebywa w szpitalu lub rodzi dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością (z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności lub z niepełnosprawnością i koniecznością długotrwałej opieki), które nie ukończyło 18. roku życia, zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która musi zastąpić małżonka lub rodzica stale opiekującego się dzieckiem, ze względu na: poród lub chorobę małżonka/rodzica uniemożliwiającą zajmowanie się dzieckiem; pobyt małżonka/rodzica w szpitalu lub innej placówce leczniczej. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także , gdy trzeba opiekować się: chorym dzieckiem do 18. roku życia; chorym dzieckiem z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj