PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Pesel po 2000 roku ma inną zasadę ustalania numeru, niż w przypadku dzieci urodzonych przed tą datą. Opisujemy, na czym ona polega.
Przed 2000 rokiem była prostsza zasada ustalania dziecku numeru PESEL. Jednak ryzyko powstawania błędów w numeracji, jakie niosło ze sobą nowe tysiąclecie, spowodowało, że trzeba było ją skorygować.
Spis treści:
Co to jest numer PESEL
Obowiązkiem rodziców po urodzeniu jest pójście do Urzędu Stanu Cywilnego i zarejestrowaniu dziecka jako osoby fizycznej. Maluszek otrzyma swój PESEL.
Numer PESEL to skrót od nazwy Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Jest on przyznawany każdemu dziecku po urodzeniu. Nie ma dwóch osób, które posiadałyby identyczny numer PESEL. Jest on unikatowy i bardzo ważny w naszym codziennym życiu. Bez niego nie załatwimy praktycznie żadnej sprawy urzędowej lub w szpitalu.
Sam numer PESEL to jedenaście cyfr. Nie są one ustawione przypadkowo - każda ma swoje miejsce i znaczenie, informują o dacie urodzenia, płci, numerze porządkowym i liczbie kontrolnej.
Do 1999 roku numer PESEL przedstawiał się następująco:
- cyfry od 1 do 6: data urodzenia w kolejności RR MM DD,
- cyfry od 7 do 10: oznaczenie płci ( jeżeli cała 4-cyfrowa liczba, a w praktyce ostatnia z nich, czyli 10, jest parzysta - jest to PESEL kobiety, jeżeli jest nieparzysta - jest to PESEL mężczyzny),
- cyfra 11 - kontrolna, sprawdzająca, czy PESEL jest poprawny.
Zasady ustalania PESELU po 2000 roku
Zasady nadawania numeru PESEL po 2000 roku wymagały zmiany, gdyż mogło dojść do sytuacji, że dwie lub nawet więcej osób miałoby by ten sam numer. Chodziło o wykluczenie takich sytuacji, gdy osoby były urodzone w tym samym miesiącu i w dniu oraz w roku o podobnej końcówce (np. 1901 i 2001).
PESEL po 2000 roku powstaje poprzez dodanie liczby 20 do liczby oznaczającej miesiąc urodzenia. Jeżeli więc dziecko urodziło się np. 12 listopada 2019 roku, to pierwsze 6 cyfr numeru PESEL będzie wyglądało tak: 193112, gdzie 19 to końcówka roku 2019, 31 to oznaczenie listopada (11 miesiąc) plus liczba "20", a 12 to dzień 12 miesiąca.
Jak będzie wyglądał PESEL w kolejnych latach?
Zasada dodawania cyfry 20 do miesiąca urodzenia będzie obowiązywała do końca 2099 roku. Następnie ulegnie zmianie:
- dla osób urodzonych w latach 2100-2199 - do liczby oznaczającej miesiąc dodawana będzie liczba 40,
- dla osób urodzonych w latach 2200-2299 - do liczby oznaczającej miesiąc dodana zostanie liczba 60.
Zobacz też:
- Ojciec dziecka w akcie urodzenia – co zrobić, gdy ojciec jest nieznany?
- Akt urodzenia - gdy rodzice nie są małżeństwem
- Paszport dla dziecka – jak i kiedy wyrobić?