Świadczenia dla rodziców po obniżce pensji
AdobeStock
Prawo i finanse

Dodatkowe pieniądze dla rodziców, którzy mają obniżone dochody. Nie wszyscy o nich wiedzą!

Jak dotąd do ośrodków pomocy społecznej wpłynęło niewiele wniosków o przyznanie świadczeń w związku z utratą części dochodów, której przyczyną jest COVID-19. Nie wszyscy wiedzą, że mogą obiegać się o dodatkowe pieniądze.

Wiele firm w ostatnim czasie zdecydowało się na obniżenie wynagrodzeń pracownikom z powodu trudnej sytuacji na rynku w związku z epidemią koronawirusa. Nie wszyscy rodzice zatrudnieni na umowach o pracę lub prowadzący własną działalność gospodarczą wiedzą jednak, że obniżenie pensji może być podstawą do ubiegania się o dodatkowe świadczenia rodzinne. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, na razie do ośrodków pomocy społecznej wpłynęło bardzo mało wniosków.

Utrata części dochodu a ubieganie się o świadczenia rodzinne

Niektóre świadczenia na dzieci przysługują wyłącznie rodzinom, które spełniają określone kryteria dochodowe. Utrata części dochodów lub uzyskiwanie niższych wpływów z działalności w związku z pandemią koronawirusa jest podstawą do nowego wyliczenia wysokości dochodów, tak samo jak ma to miejsce przy okazji zamknięcia własnej firmy lub zwolnienia z pracy. Może się wówczas okazać, że mniejsze zarobki kwalifikują nas do możliwości pobierania dodatkowych świadczeń rodzinnych, takich jak zasiłek na dziecko lub wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego.

Jak dotąd do ośrodków pomocy społecznej wpłynęła garstka wniosków

Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, do Krakowskiego Centrum Świadczeń wpłynęło jedynie 8 wniosków, a po 6 w Gdańsku i Poznaniu. W innych miastach formularzy było jeszcze mniej: w Bydgoszczy 5, w Łodzi 3, we Wrocławiu i w Poznaniu po 2. W Rzeszowie, Płocku i Zabrzu nikt nie wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczeń.

Formalności przy składaniu wniosków

Aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze w związku z obniżeniem wynagrodzenia na skutek koronawirusa, należy do wniosku do ośrodka pomocy społecznej dołączyć dokumenty potwierdzające, że aktualna wysokość dochodu kwalifikuje rodzinę do otrzymywania świadczenia na dzieci (np. aneks do umowy o pracę). Istotne jest, aby we wniosku podkreślić, że powodem utraty części pensji jest COVID-19 i wpisać datę, od kiedy pracownika obowiązuje nowa umowa z niższym wynagrodzeniem.

Skąd tak mała liczba wniosków?

Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń MOPS we Wrocławiu, poinformowała Dziennik Gazetę Prawną, że zainteresowanie świadczeniami jest duże. „Mamy wiele telefonów z pytaniami o zasady ubiegania się o świadczenia, więc spodziewamy się, że z czasem wniosków będzie więcej” – powiedziała.

Powodem, dla którego wniosków o przyznanie świadczeń jest niewiele, może być niewiedza części rodziców, ale przyczyna może być też inna. Bogumiła Jastrzębska, kierownik działu świadczeń MOPS w Katowicach zwraca uwagę na to, że „kryterium dochodowe do zasiłków rodzinnych jest na niskim poziomie. Od wielu lat otrzymują je w zasadzie takie rodziny, gdzie tylko jeden rodzic pracuje, oraz wielodzietne, w których dochód może być podzielony przez większą liczbę osób. Dlatego może okazać się, że nawet mimo obniżki wynagrodzenia rodzina dalej będzie przekraczać wymagany próg dochodów i w ogóle nie będzie ubiegać się o uzyskanie świadczenia”.

Wiedzieliście, że obniżenie wynagrodzenia w związku z koronawirusem uprawnia was do ubiegania się o dodatkowe świadczenia rodzinne? Złożyliście wnioski, czy nawet teraz wasze pensje są zbyt wysokie, by się o nie starać?

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz także:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Opłata COVID jako koszt koronawirusa
AdobeStock
Aktualności
„Opłata COVID” doliczana do rachunku klienta – tak przedsiębiorcy radzą sobie ze skutkami koronawirusa
Najpierw wprowadziły ją Włochy, ale w Polsce również zaczyna obowiązywać. Firmy przekonują, że „opłata COVID” jest konieczna, bo środki do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe dla klientów generują ogromne koszty.

Włoscy przedsiębiorcy postanowili walczyć ze skutkami koronawirusa, wprowadzając „opłatę COVID” i doliczając ją do rachunków klientów. Codacons, czyli tamtejsza organizacja chroniąca prawa konsumentów, postanowiła przyjrzeć się bliżej temu procederowi. Nakładane na klientów dodatkowe opłaty rekompensujące koszty dezynfekcji i rękawiczek jednorazowych są zdaniem organizacji nielegalne. Okazuje się, że w Polsce „opłata za koronawirusa” również bywa pobierana. Zdaniem ekonomistów takie działania to droga do wzrostu inflacji. „Nielegalny Dziki Zachód” Organizacja Codacons bardzo krytycznie oceniła włoskich przedsiębiorców, którzy zaczęli nakładać na klientów dodatkowe opłaty, aby pokryć koszty, jakie generują środki ochrony przed koronawirusem. „To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo . Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy” – informuje stowarzyszenie. „Opłata za koronawirusa” u dentysty i fryzjera Jak ustaliło money.pl, dodatkowe opłaty za dezynfekcję pobierane są również w Polsce. Kwoty te bardzo się różnią, czasami jest to 30 gr, a czasami nawet 200 zł. Wśród przedsiębiorców, którzy nie kryją, że do cen usług doliczają „opłatę za koronawirusa”, są np. fryzjerzy i dentyści. „Zgodnie z wytycznymi, powinnam po każdym pacjencie zmieniać nie tylko rękawiczki, ale nawet kombinezon. Przyłbica może być ta sama, choć powinna być zdezynfekowana. A tak naprawdę, to po każdym pacjencie powinnam brać prysznic. To oczywiście oznacza, że jednego dnia mogę przyjąć mniej pacjentów – a co za tym idzie, zarobić mniej. Dodatkowe, „koronawirusowe” koszty szacuję na przynajmniej 80 zł za każdą wizytę” – przyznała stomatolog z Pomorza w rozmowie z money.pl. U fryzjera za wizytę w dobie...

Zmiany w programie 500 plus
AdobeStock
Aktualności
Zmiany w 500 plus – bony zamiast pieniędzy. Czy to możliwe?
Bony zamiast gotówki to jedna z propozycji zmian w programie 500 plus, o której jest ostatnio bardzo głośno. Czy rzeczywiście polscy rodzice mogą w przyszłym roku otrzymywać zamiast gotówki świadczenie w postaci podobnej do słynnego bonu na wakacje? Sprawdzamy, co już wiadomo o zmianach, jakie czekają nas we flagowym programie rządu PiS.

Świadczenie 500 plus ulegało już do tej pory różnym zmianom, ale w związku ze zmieniającą się sytuacją ekonomiczną kraju, co pewien czas słyszymy o nowych pomysłach modyfikacji programu. Mówi się np. o koniecznej rewaloryzacji, ponieważ siła nabywcza 500 złotych jest w tej chwili niższa niż w momencie, kiedy wprowadzano 500 plus. Czego mogą spodziewać się rodzice? ​Czy rządowe wsparcie zyska cyfrową formę, jaką ma bon turystyczny na wakacje? Bony zamiast gotówki? Minister Marlena Maląg zapewniła, że w ramach programu Rodzina 500 plus nie ma planów wypłacania świadczeń w formie bonu cyfrowego . Choć o takim rozwiązaniu mówi się niemal od początku istnienia 500 plus, a niedawno w wywiadzie udzielonym Money.pl wspominała o tym również wicepremier Jadwiga Emilewicz, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie trwają prace nad takimi zmianami. Szefowa resortu, Marlena Maląg podkreśla, że rodzice na pewno będą otrzymywali nadal wsparcie w postaci pieniężnej. Tylko w niektórych przypadkach świadczenie będzie miało formę rzeczową. Pomysł zamiany gotówki na bony krytykowała również była premier Beata Szydło. O jakich jeszcze zmianach w 500 plus się mówi? Ekonomiści od dawna przekonują, że jednakowe traktowanie zamożnych i biednych rodzin nie jest dobrym posunięciem. Ich zdaniem Program 500 plus nie powinien przysługiwać wszystkim na takich samych zasadach.   Zamiast 500 plus – 400 i 600 plus  – taką propozycję wystosował główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec. Jego zdaniem korzystniejsze byłoby wypłacanie pracującym rodzicom 600 zł miesięcznie, a niepracującym 400 zł. To mogłoby zachęcić Polaków do zwiększenia aktywności zawodowej, która – jak pokazują statystyki – spadła, odkąd pieniądze z 500 plus zaczęły trafiać do wszystkich rodziców . Podział ten mógłby nie dotyczyć matek z trojgiem i...

bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko oraz o wartości 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2022 roku i kiedy kończy się ważność bonu. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić. Bon turystyczny 2022: Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny? Bon turystyczny 2022: aktualne przepisy Zasady programu Polski Bon Turystyczny Komu przysługuje bon turystyczny? Jak można pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny: lista hoteli i miejsc Gdzie można płacić bonem turystycznym? Jak płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny?  Bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku . Nie obowiązuje żaden konkretny termin, w jakim trzeba pobrać bon turystyczny i go aktywować, wystarczy dokonać tego w okresie jego ważności. Pierwotnie zakładano, że bon zachowa ważność tylko do końca marca 2022 roku. Ale ze względu na przedłużającą się pandemię i lockdown oraz trwające kilka miesięcy zamknięcie hoteli i pensjonatów wiele rodzin nie mogło wykorzystać voucherów w zaplanowanym czasie. Na początku listopada 2021 zdecydowano więc, że z bonu turystycznego można korzystać również przez część 2022 roku – termin jego ważności przesunięto o 6 miesięcy. Ważne! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 września 2022 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. Oznacza to, że np. w październiku czy listopadzie 2022 także możesz pojechać z dzieckiem na urlop opłacony wcześniej bonem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz