Reklama

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje mamie zatrudnionej na umowę o pracę, na umowę zlecenie lub prowadzącej działalność gospodarczą, ale pod jednym warunkiem – jeśli opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe. Podczas trwania urlopu macierzyńskiego kobieta dostaje 100 proc. wynagrodzenia.

Reklama

Urodziłaś jedno dziecko? Masz prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Urodziłaś więcej niż jednego maluszka? Będziesz mogła zostać w domu dłużej. Np. w przypadku bliźniąt należy ci się 31 tygodni, a czworaczków – aż 35 tygodni.
6 tygodni urlopu macierzyńskiego możesz wziąć jeszcze przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka. Jest to urlop obowiązkowy.

Wydrukuj wniosek o urlop macierzyński

Pamiętaj, by powiadomić pracodawcę o narodzinach maluszka: akt urodzenia dziecka i zaświadczenie ze szpitala powinny trafić do kadr twojej firmy (może je tam zanieść ktoś inny, np. tata).

Co najmniej dwa tygodnie urlopu możesz wykorzystać przed przewidywaną datą porodu, a więc jeśli jego przypuszczalny termin wyznaczono np. na koniec września, już w połowie miesiąca możesz nie przychodzić do pracy.

Nie musisz wykorzystywać całego urlopu
Jeśli chcesz, możesz wrócić do pracy po 14 tygodniach (ale nie wcześniej), przekazując pozostałe wolne tygodnie tacie dziecka (to jest tzw. urlop tacierzyński). O takim rozwiązaniu każde z was musi poinformować swojego pracodawcę z wyprzedzeniem, oczywiście na piśmie. Niestety, nie możecie korzystać z urlopu równocześnie.

Dodatkowy urlop macierzyński

Zarówno tobie, jak i tacie dziecka przysługuje również prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Możecie z niego skorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Przysługuje ci 6 tygodni urlopu dodatkowego macierzyńskiego.

Wydrukuj wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Urlop rodzicielski – NOWOŚĆ

Gdy skorzystasz z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (w pełnym wymiarze), masz prawo do 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Ten urlop też można skrócić, ale część, którą chcesz wykorzystać, nie może być krótsza niż tydzień. Urlopem rodzicielskim można się także podzielić z tatą dziecka.

Urlop wychowawczy

Możesz zostać z dzieckiem nawet 3 lata
Urlop wychowawczy można wykorzystać w dowolnym terminie, do ukończenia przez dziecko 5 lat. Może zostać podzielony na maks. 4 części. Taki urlop jest co prawda bezpłatny, ale ma swoje zalety: wlicza się go do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wniosek musisz złożyć co najmniej dwa tygodnie przed datą jego rozpoczęcia.

Z urlopu wychowawczego można wrócić do pracy wcześniej
Jeśli pracodawca się zgodzi, możesz zrezygnować z urlopu z dnia na dzień. Możesz też po prostu powiadomić firmę o powrocie do pracy, ale wówczas powinnaś to zrobić z miesięcznym wyprzedzeniem. Wolno ci także skorzystać z urlopu na raty, ale najwyżej w czterech częściach i nie dłużej niż do czwartych urodzin malucha.

Z urlopu wychowawczego możesz wrócić do pracy na część etatu (nie mniej niż połowę)
W okresie, gdy przysługuje ci urlop wychowawczy, pracodawca nie może ci odmówić tego prawa. Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony, urlop wygaśnie z dniem rozwiązania stosunku pracy.

Urlop wychowawczy dla mam adopcyjnych
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop dodatkowy przysługuje ci także w wypadku, gdy nie urodziłaś dziecka, lecz przyjęłaś je na wychowanie i wystąpiłaś do sądu z wnioskiem o adopcję albo przyjęłaś je na wychowanie jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to jednak rodzin zastępczych zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem). Podobnie jak świeżo upieczonym mamom, przysługuje ci 20 tygodni (lub więcej, jeśli opiekujesz się więcej niż jednym dzieckiem) plus dwa tygodnie (lub więcej, jeśli dzieci jest więcej). Z urlopu możesz skorzystać, jeśli przyjęty przez ciebie malec nie ukończył siedmiu lat.

Reklama

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? FILM

Reklama
Reklama
Reklama