Urlop wychowawczy 2017 – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Sprawdź, czy masz aktualne informacje o urlopie w 2017 roku.
Urlop wychowawczy w 2017 roku przydzielany jest na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku. Urlop wychowawczy 2017 można wykorzystać w 5 częściach i w sumie spędzić z dzieckiem 3 lata (36 miesięcy), pod warunkiem, że rodzice podzielą się między sobą urlopem wychowawczym. Dziecko musi spędzić z drugim z opiekunów przynajmniej jeden miesiąc z 36 przysługujących rodzicom w ramach urlopu wychowawczego w 2017 r.
Dla kogo urlop wychowawczy w 2017 roku?
Masz prawo wystąpić o urlop wychowawczy, czyli o bezpłatny urlop w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy pracujesz co najmniej od sześciu miesięcy. Co ważne, do sześciomiesięcznego czasu zatrudnienia wliczasz też poprzednie okresy pracy. Możesz się wówczas starać o urlop wychowawczy w wymiarze do trzech lat (36 miesięcy, może być w 5 częściach), do wykorzystania do roku, w którym dziecko kończy 6 lat.
Kiedy dziecko wymaga stałej opieki ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje ci prawo do urlopu wychowawczego do trzech lat, ale nie trwający dłużej niż do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia. Nie ma wtedy znaczenia, czy pracownik już wcześniej z takiego urlopu korzystał.
Na każde dziecko przysługuje osobny urlop macierzyński i urlop wychowawczy, od 2016 roku nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czasowo jednak nie tracimy na tej zmianie). Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o łączny czas przebywania pracownika na urlopach wychowawczych udzielanych na kolejne dzieci.
Od 2 stycznia 2016 roku mama i tata mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego – do tej pory mogli zajmować się dzieckiem razem maksymalnie przez 4 miesiące. Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy.
Zobacz także
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Mamotoja.pl do białej listy w Adblock.
Jak starać się o urlop wychowawczy?
Aby uzyskać urlop wychowawczy, musisz złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy:
- we wniosku należy określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu; jeśli pracownik wykorzystał już część urlopu, należy wskazać ten okres we wniosku,
- wniosek składa się u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z urlopu,
- urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w pięciu częściach,
- rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą korzystać z takiego urlopu jednocześnie,
- okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Co w urlopie wychowawczym zmieniło się od 2016 roku?
Od 02.01.2016 r. weszły w życie następująca zmiany:
Rodzicom przysługuje 36 miesięcy urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem, że przynajmniej jeden miesiąc spędzi na wychowawczym drugi rodzic (przykładowo mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie). Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica, bo drugi nie żyje lub np. został pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Urlop można dzielić i wykorzystać go w 5 częściach przed ukończeniem przez dziecko 6. roku życia.
Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie przez cały okres urlopu wychowawczego.
Zobacz też: Urlop macierzyński 2018
[CMS_PAGE_BREAK]
Jestem na urlopie wychowawczym - i co dalej?
Podczas urlopu wychowawczego pamiętaj, że twój pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę aż do dnia, w którym urlop się skończy. Rozwiązanie umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, a także gdy zaistnieją przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
W trakcie urlopu masz prawo podjąć pracę zarobkową na część etatu u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyklucza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić cię do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub też na innym, odpowiadającym twoim kwalifikacjom zawodowym. Twoje wynagrodzenie nie może być niższe od tego, jakie otrzymywałaś w dniu podjęcia pracy na tym stanowisku przed urlopem.
Pamiętaj, że gdyby w czasie trwania twojego urlopu pracodawca dowiedział się, iż zaprzestałaś sprawowania opieki nad dzieckiem, może wezwać cię do pracy w ustalonym przez siebie terminie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni i nie wcześniej niż przed upływem trzech dni.
W czasie urlopu wychowawczego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Natomiast osoba korzystająca z urlopu wychowawczego ma prawo do zasiłku wychowawczego. Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie kryterium dochodowego. Należy pamiętać, że funkcją zasiłku wychowawczego jest wsparcie socjalne rodziny, a nie wyrównanie utraconego dochodu.
Chcę zrezygnować z urlopu wychowawczego
Możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie, za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy,
- całkowicie, a także złożyć u pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru w okresie, w którym mogłabyś korzystać z urlopu.
Zobacz też:
- Czy urlop wychowawczy chroni cię przed zwolnieniem z pracy?
- Wydrukuj gotowy wniosek o urlop wychowawczy
- Wydrukuj wzór pozwu o alimenty