Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak długo trwa urlop macierzyński?
AdobeStock
Prawo i finanse

Ile trwa urlop macierzyński i komu przysługuje?

Ile trwa urlop macierzyński? To zależy od kilku rzeczy, m.in. od liczby urodzonych dzieci i tego, czy tata dziecka skorzysta z urlopu tacierzyńskiego. Sprawdź, jak skorzystać z urlopu macierzyńskiego i ile wynosi zasiłek macierzyński.

Ile trwa urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka, a ile jeśli urodzisz podczas jednego porodu więcej dzieci? Urlop tego typu należy się kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Urlop ten jest obowiązkowy i płatny. W jego trakcie kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Spis treści:

 1. Ile trwa urlop macierzyński?
 2. Urlop macierzyński i rodzicielski – ile trwa?
 3. Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego? 
 4. Ile trwa zasiłek macierzyński?
 5. Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Jeśli mama urodziła podczas jednego porodu więcej niż jedno dziecko, urlop macierzyński się zwiększa:

 • jeśli urodziła bliźniaki – otrzymuje 31 tygodni urlopu macierzyńskiego,
 • jeśli urodziła 3 dzieci – otrzymuje 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego,
 • jeśli urodziła 4 dzieci – otrzymuje 35 tygodni urlopu macierzyńskiego,
 • jeśli urodziła 5 (i więcej) dzieci – otrzymuje 37 tygodni urlopu macierzyńskiego.


W internecie pojawiają się także często pytania typu: ile trwa urlop macierzyński przy drugim dziecku, ile trwa urlop macierzyński na 3 dziecko. Odpowiedź jest prosta: trwają one zawsze tyle samo, bo wyznacznikiem liczby tygodni urlopu macierzyńskiego jest liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu, a nie liczba dzieci posiadanych. Czyli, jeśli kobieta urodziła drugie dziecko podczas drugiego porodu, otrzymuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, ale jeśli urodziła drugie dziecko podczas tego samego porodu, jej urlop macierzyński zwiększa się do 31 tygodni.

Urlop macierzyński i rodzicielski – ile trwa?

Chociaż często można spotkać się z określeniem „roczny urlop macierzyński”, w rzeczywistości urlop macierzyński to czas pierwszych 20 tygodni po urodzeniu dziecka. Dalej ma miejsce tzw. urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie
 

Urlop macierzyński i rodzicielski trwają razem 52 tygodnie, czyli rok. I to właśnie ten okres potocznie nazywa się rocznym urlopem macierzyńskim. Po tym czasie mama lub tata dziecka mogą wziąć urlop wychowawczy

Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z niego zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka – to tzw. urlop tacierzyński. Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, ojciec dziecka musi być ubezpieczony.
Jeszcze jedna ważna kwestia: na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni takiego urlopu, jeśli złoży odpowiednio wcześnie wniosek o urlop macierzyński.

Ile trwa zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez pierwszych 12 miesięcy życia dziecka (do miesiąca poprzedzającego jego pierwsze urodziny).
A ile wynosi zasiłek macierzyński? To zależy. Jeśli jesteś zatrudniona, wylicza się go na podstawie średniej z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Gdy jesteś zatrudniona mniej niż rok, zasiłek oblicza się na podstawie średniej z pełnych przepracowanych miesięcy. Jeżeli jednak twoje przeciętne zarobki wynoszą mniej niż 1 tys. złotych, zostanie ci wypłacona różnica, tak by zasiłek nie był mniejszy niż 1 tys. złotych.
Na zasiłek mogą także liczyć kobiety, które nie odprowadzają składek zdrowotnych, czyli: 

 • bezrobotne,
 • studentki,
 • zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

W tych wypadkach kobiety przez rok otrzymują 1 tys. zasiłku co miesiąc. To tzw. kosiniakowe świadczenie rodzinne.  

Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

Wiele osób stosuje te terminy zamiennie, a w rzeczywistości nie są to synonimy. Urlop macierzyński oznacza przerwę od pracy z tytułu urodzenia dziecka. Zasiłek macierzyński to ekwiwalent pieniężny, jaki mama otrzymuje za ten właśnie urlop. Zasiłek może być pobierany niezależnie od tego, czy kobieta ma prawo do urlopu, czy też nie. Natomiast urlop macierzyński przysługuje jedynie kobietom zatrudnionym na umowę o pracę.  
 

urlop macierzyński zasiłek macierzyński
 • przerwa od pracy
 • ekwiwalent pieniężny za tę przerwę
 • wyłącznie dla zatrudnionych na umowę o pracę
 • dla posiadających różne formy zatrudnienia, także dla bezrobotnych


Zobacz też:

Kobieta w ciąży w pracy, przy komputerze
© emiliau - Fotolia.com
Prawo i finanse
Masz działalność gospodarczą? Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?
Na jakich zasadach kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy, urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Jakie musi spełnić warunki, by otrzymać te świadczenia? Czy podczas urlopu macierzyńskiego mama może prowadzić działalność gospodarczą?

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy należy ci się zasiłek chorobowy w ciąży , urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące zasad przydzielania świadczeń kobiecie w ciąży na samozatrudnieniu. Zasiłek chorobowy w ciąży a działalność gospodarczą Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą masz prawo otrzymać zasiłek chorobowy, ale musi spełniać przy tym odpowiednie warunki. Aby na samozatrudnieniu otrzymać zasiłek chorobowy, nie wystarczy opłacenie jednej składki chorobowej . Musisz być ubezpieczona nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni. Wówczas, po tym okresie, jeśli zachorujesz, nabywasz prawo do zasiłku chorobowego. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli wcześniej byłaś ubezpieczona z innego tytułu (np. na podstawie umowy o pracę) i postanowiłaś kontynuować ubezpieczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej . Przerwa między poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z tytułu działalności gospodarczej, nie może być jednak dłuższa niż 30 dni. Pamiętaj, że maksymalny okres przebywania na zasiłku chorobowym w ciąży wynosi 270 dni. Wówczas wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru.   Zasiłek macierzyński Kobietom prowadzącym własną firmę formalnie nie przysługuje urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, bowiem przypada on osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że będziesz pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński otrzyma mama prowadząca własną działalność gospodarczą, która przed narodzinami dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia na wychowanie (do 10. roku życia w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny) opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe , które w przypadku osób...

rekordowe zasiłki macierzyńskie
AdobeStock
Aktualności
Ile wynosi największy zasiłek macierzyński? To są naprawdę bardzo duże pieniądze!
Są takie miejsca w Polsce, gdzie mamom wypłacane są olbrzymie kwoty. Sprawdź, ile możesz otrzymać zasiłku po urodzeniu dziecka i od czego zależy jego wysokość.

Zasiłek macierzyński oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński lub rodzicielski. Jego wysokość zależy m.in. innymi od tego, kiedy – i czy - kobieta złoży wniosek o urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński 2018 należy się każdej kobiecie, która urodziła dziecko bez względu na formę zatrudnienia. Największy zasiłek to 66 tys. zł O tym, ile otrzymasz pieniędzy, decyduje twoje wynagrodzenie i odprowadzane od niego składki. Z najnowszych danych ZUS wynika, że 2230 zł to średni miesięczny zasiłek macierzyński na dziecko wypłacany przez ZUS. Są jednak takie miejsca w Polsce, gdzie te kwoty są nieporównywalnie większe. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, otrzymująca obecnie 66 647,10 zł . To największy zasiłek macierzyński w Polsce! Na drugim miejscu jest mieszkanka Wrocławia, której wypłacane jest 37 104,70 zł, a na trzecim - z Poznania z kwotą 37 063,20 zł. Ponad 20 tys. zł dostają mamy z Warszawy (27 701,84 zł), Chorzowa (22 200,60 zł) i Rzeszowa (20 329,80 zł). Jak to możliwe? - Wysokość wypłacanego zasiłku wynika wprost z uzyskiwanego wynagrodzenia - mówi "Faktowi" rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. "Dlatego tak istotne jest, aby całość naszych zarobków była legalna , a nie wypłacana pod tzw. stołem" - dodaje. Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Po urodzeniu dziecka przysługują ci aż 52 tygodnie płatnego urlopu (w przeciwieństwie do późniejszego  urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny). Na płatny urlop z tytułu urodzenia dziecka składają się:  20 tygodni urlopu macierzyńskiego 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która w trakcie zatrudnienia urodziła dziecko lub przyjęła je na wychowanie. Jest on wypłacany przez ZUS nie tylko pracownicom...

kobieta, zmęczenie, pranie, mama
fotolia
Mama
Jak wygląda mama na urlopie wychowawczym
Zobacz, jak postrzega nas społeczeństwo, mężowe, a jaka jest rzeczywistość!
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz