Własne M w zasięgu ręki
Marzysz, żeby zamieszkać w końcu na swoim. Mieć więcej miejsca, by pociecha mogła swobodnie raczkować. Nie macie pieniędzy na kupno własnego mieszkania? Te marzenia wcale nie są nierealne. Pomyśl o kredycie na mieszkanie.
- Dorota Pierzchalska
Oferty banków różnią się szczegółami, dlatego musisz uważnie czytać umowy, które proponują. Aby uniknąć pułapek, porozmawiaj ze znajomymi o ich bankowych doświadczeniach. W razie wątpliwości poproś o radę doradcę finansowego. Musisz znać odpowiedź na kilka pytań.
Czy masz zdolność kredytową?
Twoją zdolność kredytową określi bank. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakie mieszkanie cię stać (od niej uzależniona jest wysokość kredytu). Ustalając zdolność kredytową, banki biorą pod uwagę wysokość wynagrodzenia, rodzaj zatrudnienia i liczbę osób w rodzinie. Ważne są stałe wydatki miesięczne, planowana długość kredytu.
Starając się o kredyt hipoteczny, nie zaciągaj żadnych krótkoterminowych pożyczek. Lepiej pożycz pieniądze od rodziny lub poproś rodziców, by wzięli pożyczkę na siebie. Zadbaj, aby na waszym koncie nie było debetów. Takie obciążenia mogą obniżyć zdolność kredytową. Warto ją zresztą sprawdzić w kilku bankach. Może się okazać, że choć w jednym nie stać cię na kredyt – w innym go dostaniesz.
Jaki wybrać okres kredytowania przy kredycie hipotecznym?
Dobrze jest wziąć kredyt na możliwie jak najdłużej. Dlaczego? Po pierwsze, na im więcej lat jest rozłożony, tym większa jest twoja zdolność kredytowa (mniejsze raty miesięczne). Po drugie, twój budżet nie jest obciążony zbyt wysoką ratą, więc masz większą elastyczność finansową. Maksymalny okres kredytowania opłaca się, nawet jeśli planujesz spłacić kredyt szybciej (wybierz bank, gdzie nie zapłacisz za to dodatkowo).
Kredyty hipoteczne to wciąż najtańsze pieniądze na rynku. Dlatego nawet gdy masz nadwyżki finansowe, zamiast spłacać szybciej kredyt, pieniądze odłóż na lokatę lub wpłać na fundusz inwestycyjny.
W jakiej walucie wziąć kredyt hipoteczny?
W Polsce najłatwiej dostać kredyt hipoteczny w złotówkach. Po kryzysie finansowym Komisja Nadzoru Finansowego zaleca udzielanie kredytów w walucie, w której kredytobiorca zarabia. Kredyty w walutach obcych dostępne są tylko w kilku bankach i to tylko dla klientów osiągających dochody w tych walutach.
Kredyt hipoteczny: raty malejące czy równe?
Na malejące mogą sobie pozwolić osoby o większej zdolności kredytowej. Takie raty oznaczają, że płacisz bankowi mniej odsetek, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście spłacasz kredyt przez kilkadziesiąt lat. Jeżeli liczysz się z szybszą spłatą lub sprzedażą mieszkania – wybierz raty równe.
Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.
Zobacz też:
- Nie masz pieniędzy na spłatę kredytu? Sprawdź, co możesz zrobić
- Jak wziąć kredyt i nie zbankrutować
- Karta kredytowa: co warto wiedzieć, żeby nie wpaść w pułapkę?